Festiwale

Drums Fusion - Bydgoski Festiwal Sztuki Perkusyjnej

Drums Fusion to unikatowy, jedyny tej klasy i wagi festiwal muzyczny w Polsce, stawiający perkusję na piedestale. Festiwal wyrósł z przekonania, że Bydgoszcz jest miastem perkusistów.

Bydgoszcz – miasto perkusistów

Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, zainspirowany wielkimi sukcesami bydgoskich muzyków, jak i odnosząc się do odbywającego się w latach osiemdziesiątych Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, gdzie występowała czołówka nie tylko polskich profesorów perkusji, postanowił wykorzystać ich potencjał i zorganizować cykl koncertów promujących ich osiągnięcia. Tak powstał festiwal.

Obecnie Bydgoszcz znana jest w całej Polsce ze wspaniałej szkoły perkusyjnej, głównie jazzowej, ale nie tylko. Ścisła czołówka to Piotr Biskupski, Jacek Pelc, Marcin Jahr, Łukasz Żyta. Na co dzień współpracują z najlepszymi muzykami sceny jazzowej. Festiwal Drums Fusion poświęcony jest właśnie im - perkusistom, którzy zazwyczaj pozostają schowani na tyłach sceny, pokazuje bogactwo ich dorobku i różnorodność stylistyczną. Drums Fusion to swoiste eksperymenty muzyczno-artystyczne, które pokazują, ile mocy i energii drzemie w perkusji oraz próba nawiązania na scenie muzycznego dialogu, swoista bitwa na perkusje.

X edycja Festiwalu Drums Fusion

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w dniach 21-25 czerwca 2016 r. W programie Festiwalu Drums Fusion znalazł się m.in. mistrzowski koncert B-Drums Orchestra w Operze Nova, Międzynarodowe Forum Perkusyjne – warsztaty dla perkusistów prowadzone pod okiem mistrzów perkusji, koncerty, pokazy budowania instrumentów perkusyjnych, kolorowa parada perkusyjna, która przejdzie ulicami miasta. Gwiazdami Festiwalu byliMichał Urbaniak oraz jeden z najwybitniejszych perkusistów naszych czasów - Manu Katché. Dodatkowo atrakcją festiwalu była niewątpliwie próba bicia rekordu Guinnessa w ilości osób grających jednocześnie na największym bębnie świata!

Powrót