Festiwale

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION

Drums Fusion to unikatowy, jedyny tej klasy i wagi festiwal muzyczny w Polsce, stawiający perkusję na piedestale. Festiwal wyrósł z przekonania, że Bydgoszcz jest miastem perkusistów.

To właśnie Drums Fusion, najbardziej dynamiczne święto perkusji w Polsce odwiedzane przez największe gwiazdy światowych bębnów.

Na Drums Fusion były już takie gwiazdy jak Trilok Gurtu (perkusista Jan Garbarka, Joe Zawinula i Milesa Davisa), Ian Anderson Paice (perkusista Deep Purple, Paula McCartney’a i George’a Harrisona), Nippy Noya (perkusista Candy Dulfer i Tomasza Stańko), Pete Lockett (perkusista Björk, Petera Gabriela i Roberta Planta), Patsy Gamble (perkusista solowych projektów Micka Jaggera), Steve Lombardo (perkusista Slayera), Manu Katché (perkusista Petera Gabriela i Stinga), Cindy Blackman Santana (perkusistka Lenny’ego Kravitza), a także John R. Beck (perkusista Yoko Ono i Bobby McFerrinna).

Na Drums Fusion wystąpili też: słynna Apocalyptica, Jan Garbarek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak i Terry Bozzio, grający na największym zestawie perkusyjnym na świecie.

Bębny w całym mieście!

Już dawno “Drumsy” wyszły z ciasnych sal, w których zaczynały kilkanaście lat temu, dlatego festiwalowe bębny słychać w maju z każdej strony miasta. Brzmią w bydgoskiej Operze, dudnią na Wyspie Młyńskiej i w Sali Koncertowej MCK. Ulicami przechodzą, w szalonym rytmie bębnów, parady prowadzone przez brazylijskie szkoły samby, a wieczorami Wyspę zapełniają tysiące widzów oglądających koncerty największych gwiazd DF.

Jest nawet rekord Guinessa! W 2016 roku na Drums Fusion zdobyliśmy to prestiżowe trofeum, grając na największym bębnie świata wraz z setkami Bydgoszczan.

B-Drums, czyli bydgoskie korzenie

Ale Drums Fusion jest też festiwalem o mocnych korzeniach lokalnych. Nie wymyśliliśmy sobie imprezy ot tak, bo nam się podobało. Nasze miasto słynie z Bydgoskiej Szkoły Perkusyjnej - tak bowiem, nieformalnie nazywa się styl grania na perkusji, tworzony nad Brdą.

Mistrzowie mocnego uderzenia, opuszczający co roku mury bydgoskich uczelni muzycznych, grają na całym świecie. Dość powiedzieć, że kilka lat temu na DF zorganizowaliśmy koncert B-Drums Orchestra, złożonej z “absolwentek” i “absolwentów” Bydgoskiej Szkoły Perkusyjnej. Zagrało na nim… niemal 100 muzyków.

Nie przegapcie Drums Fusion 2019. Zaczynamy 26 maja!

- - -

Dyrektorem festiwalu Drums Fusion jest Marek Maciejewski, kurator Pracowni Muzyki MCK. Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska.

Powrót