Dodane

sie

Festiwal Filmowy PRZEŹROCZA, 01-03.09.2016

Festiwal Filmowy "Przeźrocza" przedstawia nowe nurty w polskim kinie jednocześnie silnie odwołując się do filmowych, także bydgoskich, tradycji. Jest to druga edycja bydgoskiego festiwalu filmowego skierowanego do miłośników kina artystycznego.

Obok filmowych premier tego roku uznanych już na innych festiwalach ("Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka – nagroda za reżyserię na tegorocznym Sundance), w programie festiwalu można znaleźć pokazy klasyków polskiego kina („Pierwsza miłość” Krzysztofa Kieślowskiego, „Kobiela na plaży” Andrzeja Kondratiuka). Nagrodę "Otwartego oka" otrzyma Michał Marczak, który spotka się z widzami po filmie. Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa Wojciecha Staronia pt. „Dzieci Gór”.

Festiwal łączy analogową przeszłość z technologiczną przyszłością. Każdy dzień festiwalu to międzypokoleniowe zderzenie pomiędzy spojrzeniem młodych i starszych twórców. Przeźrocza składają hołd mistrzom przeszłości, ale jednocześnie przedstawiają nowohoryzontowe obrazy przełamujące kolejne granice sztuki filmowej.

"Tacy twórcy jak Kieślowski i Kondratiuk byli rewolucjonistami swoich filmowych czasów. Teraz sztuka filmowa przekracza kolejne granice a przed nami stają kolejni rewolucjoniści kina, których poszukują „Przeźrocza”. Ten festiwal jest właśnie o tych, którzy kreowali nowe kierunki filmowe kiedyś i tych, który kreują je teraz. Starając się pokazywać żelazną klasykę szeroko pojętego polskiego dokumentu i aktualnie najciekawsze tytuły chcemy zainteresować jak największe grono widzów. Obserwując zmieniające się środki wyrazu w filmie dokumentalnym na przestrzeni lat udowadniamy, że jest to gatunek kina który stale się rozwija a co najważniejsze potrafi zaskoczyć i oczarować.” - mówi organizator festiwalu Krzysztof Nowicki.

Marcin Marczak („Koniec Rosji”, „Fuck for forrest”) odbierze na festiwalu nagrodę "Otwartego oka" za kreowanie nowych kierunków w polskiej sztuce dokumentu. Jego uhonorowane na tegorocznym Sundance "Wszystkie nieprzespane noce" to portret współczesnych polskich dwudziestolatków. Na dwa lata warszawskie ulice, kluby, kawiarnie i mieszkania stały się naturalnym planem zdjęciowym, w których powstała intymna opowieść o młodych ludziach.

Nagrodę „Młodego oka” odbierze Filip Jacobson . Młody twórca, który obecnie studiuje w Koeln pokaże swoje dwa filmy: „Spacer” oraz „Lekcję patriotyzmu”. Obydwa z sukcesem wcześniej były pokazywane na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

"Przeźrocza" silnie odwołują się także do filmowych tradycji Bydgoszczy w zakresie filmu dokumentalnego. W trakcie festiwalu odbędzie się pokaz „Portrety bydgoskie” składający się z kilku filmów dokumentalnych opowiadających o miejscach i osobach z naszego najbliższego otoczenia (skatepark w Myślęcinku, zakład fryzjerski na Dworcowej, zakład naprawy urządzeń wszelakich na ulicy Wiatrakowej).

"Przeźrocza" zapraszają także na specjalny pokaz dla dzieci. W sobotę o godzinie 13:00 odbędzie się pokaz bajek Bolka i Lolka połączony z projekcją slajdów.

01.09.2016, czwartek

19:30, Wojciech Staroń „Dzieci gór” - otwarcie wystawy

20:00 , Młodość - pokaz filmów dokumentalnych i wręczenie nagrody „Młodego oka” Filipowi Jacobsonowi i spotkanie autorskie po pokazie:

"Spacer" reż, Filip Jacobson,

"Polonez" reż. Agnieszka Elbanowska,

"Nauka" reż. Emi Buchwald ,

"Lekcja patriotyzmu" reż. Filip Jacobson

02.09.2016, piątek

18:00 , Polskie nagrody festiwalowe:

„Obiekt” reż. Paulina Skibińska

„Punkt wyjścia” reż. Michał Szcześniak

„Więzi” reż. Zofia Kowalewska