Dodane

lis

Święto Niepodległości w MCK [11.11.2016]

W piątek, 11 listopada, jak co roku, zapraszamy do wspólnych obchodów Święta Niepodległości w MCK. Jak zwykle przygotowaliśmy dla Was Bydgoską Retropersonifikację, specjalny pokaz Archiwum B., wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz film.

PROGRAM:
Godz. 16.00 / sala kinowo-widowiskowa / wstęp wolny:

Bydgoska Retropersonifikacja – "Legendy Bydgoskie"

Podczas parateatralnej Retropersonifikacji zobaczymy epizody z historii miasta – od zarania dziejów aż po rok 1945.

Godz. 17.00 / kawiarnia Szpulka / wstęp wolny:

Archiwum B. - "Opowieść o tym, jak miasto Bromberg zostało Bydgoszczą"

W tym odcinku inscenizujemy historyczne wypadki stycznia 1920 r. Czy współcześni bydgoszczanie zdają sobie sprawę, jak wyglądało przejście spod władzy niemieckiej do odradzającej się Polski?

Godz. 17.30 / kawiarnia Szpulka / wstęp wolny:

Koncert Pieśni Patriotycznych

Zapraszamy mieszkańców Bydgoszczy do wspólnego śpiewania i odkrywania pieśni patriotycznych. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Krzysztof Lutrzykowski – akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Godz. 20.00 / Kino Orzeł / biletY 11/14 zł

"WOŁYŃ" - pokaz specjalny

W Święto Niepodległości 11 listopada proponujemy najważniejszy Polski film historyczny drugiej dekady XXI wieku wraz z wykładem na temat historii stosunków polsko-ukraińskich a także współczesnej kinematografii naszego wschodniego sąsiada. Trzydziestominutowy wykład, podczas którego zastanawiamy się czy intencja reżysera ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, poprowadzi Agata Sakowicz - filolog słowiański, doktorantka językoznawstwa w katedrze tłumaczeń, dyrektorka programowa Ukraińskiego Centrum Informacyjnego, współpracowniczka Ambasady Ukrainy w RP z zakresu działań kulturowych, organizatorka wielu festiwali polsko-ukraińskich.

"Wołyń", reż. Wojciech Smarzowski (2016)

Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.