Wiadomości

Dodane

09

lis

Przemysłowa historia Bydgoszczy

"Przemysłowa historia Bydgoszczy" to cykl tworzony przez Gazetę Wyborczą i MCK. Co piątek w Magazynie Bydgoskim przedstawiamy historie bydgoskich firm i opowieści bydgoszczan. Przygotowaliśmy też tematyczne spacery, warsztaty i grę miejską.

Bydgoszcz wyrosła na przemyśle. Była przemysłową potęgą w latach przedwojennych, w PRL-u stała się jednym z symboli przemysłowej Polski. Po transformacji wiele zakładów-legend, symboli z kilkudziesięcioletnią tradycją, nie wytrzymało nowych realiów. Przez ostatnie dwie dekady powoli popadały w zapomnienie. Trzeba więc się spieszyć i wykorzystać ostatni monet, żeby wysłuchać ludzi, którzy tworzyli Romet, Eltrę, Kobrę i wiele innych. Spisać ich relacje, zebrać zdjęcia, i ułożyć w spójną narrację. To nie tylko nasz obowiązek kronikarski, jako dziennikarzy. To również rodzaj hołdu, jaki jesteśmy winni tym ludziom. Często wśród nich są emerytowani inżynierowie, konstruktorzy, wynalazcy - wizjonerzy swoich czasów, dzisiaj kompletnie zapomniani przez świat. W swoich czasach, trudnych i dziś wręcz niemożliwych do zrozumienia, tworzyli największą w Europie fabrykę rowerów (Romet), zakład eksportujący ekskluzywne obuwie na cały świat (Kobra) czy wybiegali w przyszłość na równi z konstruktorami elektroniki z USA i Japonii (Eltra). Mieli pecha: tworzyli w złej epoce. Ich myśl techniczna i marki przegrały, zniknęły z powierzchni wraz z przemijającą Polską Rzeczpospolitą Ludową. Czy to jest jednak powód, by całkowicie o nich zapomnieć?

Zaczęliśmy od Rometu. Historię zakładów rowerowych opisaliśmy w sześciu odcinkach. Każdy z nich miał swojego osobowego bohatera, który odzwierciedlał losy zakładu w epoce.

Na drugi rzut poszła Kobra. Wstępnie planujemy trzy odcinki, jednak niewykluczone, że będzie ich więcej. Nasz cykl jest otwarty, mamy potężny oddźwięk nie tylko samych pracowników, ale również ich rodzin. Dostajemy listy z wielu krajów, a nawet kontynentów. Okazuje się, że bydgoskie zakłady kilkanaście lat po upadłości wciąż żyją w ich pamięci i mają się świetnie. To dowód, jak potrzebny jest nasz cykl.

Co dalej? Bydgoszcz przemysłem stała i do dzisiaj stoi. ZNTK, Makrum, Pollena, Sklejka, Foton, Eltra i wiele innych nazw, marek, historii. Żeby dokładnie je opisać, trzeba wielu lat. Problem w tym, że świadkowie odchodzą, nie ma więc zbyt wiele czasu. (Marcin Kowalski- autor cyklu)

By ocalić bydgoskie firmy od zapomnienia Gazeta Wyborcza wspólnie z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy przygotowała cykl redakcyjny dla naszych czytelników PRZEMYSŁOWA HISTORIA BYDGOSZCZY, gdzie co piątek w Magazynie Bydgoskim w Wyborczej przedstawiamy historie firm, wspomnienia bydgoszczan. Każdy odcinek zakończony jest zapisami na warsztaty, spacery, gry miejskie powiązane tematycznie z każdą z firm.

Informacji szukajcie w piątkowym Magazynie Bydgoskim, na stronie www Gazety Wyborczej, MCK oraz na Facebooku.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z nami przy w/w projekcie zapraszamy do kontaktu: Agata Rajmuniak agata.rajmuniak@bydgoszcz.agora.pl

Powrót