Wiadomości

Dodane

28

lis

Bydgoski Trójkąt Literacki 2016 [1-3.12.2016] - PROGRAM!

W czwartek, 1 grudnia startuje tegoroczna edycja Bydgoskiego Trójkąta Literackiego. Podobnie jak rok temu, tak i tym razem w całości będzie on poświęcony fantastyce, ale jak obiecują organizatorzy, w tym roku będzie jeszcze FANTASTYCZNIEJ!

PROGRAM:
1 grudnia (czwartek) / godz. 14.00 - 14.50 / Galeria Wspólna / wstęp wolny!

"Współczesne gry z tradycją baśni – na wybranych przykładach z literatury, filmu i fotografii" – wykład dr hab. Moniki Brzóstowicz-Klajn

1 grudnia (czwartek) / godz. 15.00 - 15.50 / Galeria Wspólna / wstęp wolny!

"Jak się pozbyć sekutnicy? O łowcach czarownic w amerykańskich filmach fantasy" – wykład Adrianny Filonowicz

1 grudnia (czwartek) / godz. 16.00 - 16.50 / Galeria Wspólna / wstęp wolny!

"Od literatury do filmu. Dehumanizacja w „Czarnym zwierciadle”" – wykład Łukasza „Nikora” Nalewajka

1 grudnia (czwartek) / godz. 17.00 - 17.50 / Galeria Wspólna / wstęp wolny!

"Drugie życie rycerzy Okrągłego Stołu – legenda arturiańska w literaturze fantasy" – wykład dr Marty Kładź-Kocot

2 grudnia (piątek) / godz. 16.00 - 16.50 / Galeria Wspólna / wstęp wolny!

Debata: "Mit i współczesność w świecie Wiedźmina" − dr Marcin Kowalczyk, dr Marta Kładź-Kocot, Marcin A. Dobkowski

2 grudnia (piątek) / godz. 17.00 - 17.50 / Galeria Wspólna / wstęp wolny!

"Początki transhumanizmu. Co zrobił Dukaj z Fiodorowem" – wykład dra Piotra Gorlińskiego-Kucika

2 grudnia (piątek) / godz. 18.00 - 20.00 / Galeria Wspólna / wstęp wolny!

Spotkanie z Maciejem Parowskim (prowadzenie: Tadeusz Krajewski)

3 grudnia (sobota) / godz. 11.00 - 11.50 / kawiarnia Szpulka / wstęp wolny!

"Jest steampunk, jest idea" – wykład dra Mirosława Gołuńskiego

3 grudnia (sobota) / godz. 12.00 - 12.50 / kawiarnia Szpulka / wstęp wolny!

Debata: "Człowiek przyszłości" - Tadeusz Krajewski, Marcin A. Dobkowski, dr Mirosław Gołuński, dr Marta Kładź-Kocot, dr Marcin Kowalczyk

3 grudnia (sobota) / godz. 13.00 - 13.50 / kawiarnia Szpulka / wstęp wolny!

"Fantastyka i religia − przykłady korelacji w prozie Wojciecha Szydy" – wykład dra hab. Marka Kurkiewicza

3 grudnia (sobota) / godz. 15.00 - 17.00 / kawiarnia Szpulka / wstęp wolny!

Spotkanie z Michałem Cetnarowskim (prowadzenie: dr Marcin Kowalczyk)

3 grudnia (sobota) / godz. 17.00 - 19.00 / kawiarnia Szpulka / wstęp wolny!

Spotkanie z Pawłem Majką (prowadzenie: dr Marta Kładź-Kocot)

3 grudnia (sobota) / godz. 20.30 / Kino Orzeł / wstęp wolny!

"Holy Motors" , reż. Leos Carax (2012)

GOŚCIE:
Maciej Parowski

Urodzony dnia 27 grudnia 1946 w Warszawie. Rocznik hippisowski. Jego kontestacyjna natura nakazała mu wyjść na ulice Warszawy w marcu 1968. Śladów od uderzeń milicyjnych pałek nigdy nie udało mu się usunąć na zawsze. Studiował wówczas na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Nikogo nie powinno dziwić zatem, że jego pierwsze opublikowane opowiadanie SF nosiło tytuł "Bunt robotów" (1973). Za właściwy debiut beletrystyczny Macieja Parowskiego uznano jednak powieść "Twarzą ku ziemi" (1981). Wpisała się ona na trwałe do nurtu polskiej fantastyki socjologicznej, obok tak ważnych dzieł jak "Limes interior" Janusza A. Zajdla, czy "Wir pamięci" Edmunda Wnuka- Lipińskiego. Za odważną, antykomunistyczną postawę, autor został doceniony również przez mainstreamowych krytyków kultury niezależnej. W fandomie był znany jednak głównie jako bardzo wymagający redaktor, uszczypliwy recenzent i wnikliwy krytyk. Nazwano go ojcem chrzestnym trzech generacji polskich fantastów. Współzałożyciel legendarnego miesięcznika literackiego „Fantastyka” (w latach 1992 – 2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego), związany z tym pismem na swój przewrotny sposób do dziś. Obecnie bowiem szefuje jego o wiele bardziej ambitnej odmianie, jaką jest kwartalnik „Czas Fantastyki”. Znawca komiksu i kina. Współautor obrazkowych opowieści "Funky Koval" i "Wiedźmin". Jego krytyczna publicystyka („Czas fantastyki”, „Małpy Pana Boga”) kształtowała i nieustannie kształtuje oblicze polskiej „literatury imaginacyjnej” (jak lubi Parowski nazywać fantastykę). W 2010 wykonuje autor beletrystyczny comeback w najlepszym z możliwych stylów. Powieść "Burza. Ucieczka z Warszawy‘40" w iście postmodernistycznej manierze zamyka epokę historii alternatywnych. Do tego dzieła nie można po prostu dopisać choćby najmniejszego postscriptum. Jego oddanie chrześcijańskim wartościom nigdy nie przeszkodziło mu w utrzymywaniu dobrych relacji z pisarzami o innych, nawet skrajnie odmiennych, poglądach (Jacek Dukaj, Witold Jabłoński). W zatargi, konflikty, a nawet długoletnie wojny wdawał się tylko wtedy, gdy sporną materią bywało słowo pisane. A że pióro tnie ostrzej niż miecz, o tym wie Parowski najlepiej.

Michał Cetnarowski

Pisarz, redaktor, tłumacz komisów, publicysta. W latach 2010–2012 szef działu z literaturą polską w rodzimej edycji magazynu „Fantasy & Science Fiction”, od 2013 r. w dziale prozy polskiej w miesięczniku „Nowa Fantastyka”. Współpracował redakcyjnie m.in. z Jackiem Dukajem, Łukaszem Orbitowskim, Witem Szostakiem, Jakubem Małeckim, Anną Kańtoch, Robertem M. Wegnerem, Pawłem Majką. Autor zbioru opowiadań "Labirynty" oraz powieści o szkolnej strzelaninie "I dusza moja". Współtworzył trzy antologie z polską fantastyką – "Nowe idzie", "Głos Lema" i "Science Fiction". W ramach Legend Polskich wraz z Łukaszem Orbitowskim napisał słuchowisko "Wywiad z Borutą".

Paweł Majka

Urodzony dnia 2.06.1972 r. w Krakowie. Chodził do szkoły podstawowej, w której wcześniej mieściła się pensja dla mieszczańskich dziewcząt i do liceum, pod którym gnieździł się schron przeciwatomowy. Pomiędzy jedną a drugą szkołą napisał opowiadanie fantastyczne na konkurs „Świata Młodych”. Zajął w nim trzecie miejsce, otrzymując dzięki temu swoją pierwszą wypłatę za opowiadanie. W 2014 roku debiutował powieścią "Pokój światów" w Wydawnictwie Genius Creations, w tym samym roku, nakładem wydawnictwa Insignis ukazała się powieść "Dzielnica Obiecana", której akcja toczy się w świecie Metro 2033. W roku 2015 wydawnictwo Rebis wydało powieść Majki "Niebiańskie pastwiska". Za opowiadanie "Grewolucja" opublikowane w „Nowej Fantastyce” 5/2013 został nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2013. W 2015 nominację w kategorii powieść otrzymał za "Pokój światów". W 2015 za tę właśnie powieść otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. W tym samym roku nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się powieść "Niebiańskie Pastwiska", która w roku 2016 otrzymała nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz zdobyła Nagordę im. Jerzego Żuławskiego. W 2016 ukazała się kontynuacja "Dzielnicy Obiecanej" – "Człowiek obiecany".

O "HOLY MOTORS":

"Hołd dla aktorstwa, a zarazem pełna lęku przepowiednia tryumfu cyfry nad celuloidem (z Michelem Piccolim jako wcieleniem minionej epoki tego ostatniego), Holy Motors jest tyleż nieprzewidywalne, co zdyscyplinowane – mistrzowsko zawieszone między opowiadaniem jednej historii a rozszczepieniem jej na dwanaście wiązek. Do licha: film, który potrafi nawiązać jednocześnie do Pixarowych Aut i do niemego dziadka serialu w postaci Feuillada, zasługiwałby na uwagę nawet, gdyby nie był – jak ten – majstersztykiem reżyserii, aktorstwa i inscenizacji" - Michał Oleszczyk, "dwutygodnik.com”

WSTĘP WOLNY!

Na wszystkie wydarzenia w ramach Bydgoskiego Trójkąta Literackiego 2016 obowiązuje wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy.

Powrót