Wiadomości

Dodane

11

sty

Powrót Bydgoszczy do Macierzy [20.01.2017]

Z okazji 97. rocznicy Powrotu Bydgoszczy do Macierzy zapraszamy do udziału w wyjątkowej – interaktywnej inscenizacji historycznej, która pozwoli Wam przenieść się w czasie i poczuć jak na prawdziwym planie filmowym. Zobaczcie koniecznie szczegóły.

PROGRAM
20.01.2017/ godz. 14.00 / Stary Rynek / wstęp wolny

W retroobiektywie" – na bydgoskim planie filmowym

Wspólnie z rekonstruktorami odtworzymy uroczyste przekazanie klucza do miasta przez niemieckiego burmistrza Hugona Wolffa, zwierzchniej władzy Janowi Maciaszkowi, wraz z odtworzeniem ich oryginalnych przemówień. Scenografia rodem z planu zdjęciowego sprawi, że wszyscy na Starym Rynku poczujemy się, jakbyśmy brali udział w historycznym filmie o Bydgoszczy. Każdy chętny, który znajdzie się tego dnia na Starym Rynku, będzie mógł wcielić się w postać z epoki oraz "zagrać" w wyjątkowej inscenizacji, poczuć ducha historii i być jej świadkiem i uczestnikiem jednocześnie.

20.01.2017/ godz. 18.30/ MCK / wstęp wolny

Po Bydgosku... – koncert z okazji 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy

W programie najpopularniejsze melodie dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu Chóru City Singers Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Vio-dion Duo. Jest to niecodzienna okazja do zagłębienia się w niezapomniane melodie lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, których oryginalne wykonania tkwią tak głęboko w pamięci wielu z nas. Szlagiery takie jak: "Złociste chryzantemy", "Ach, śpij, kochanie", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" czy "Miłość ci wszystko wybaczy" to tylko niektóre z utworów, które pojawią się w repertuarze styczniowego koncertu. Wszystkie usłyszymy za to w nowym wydaniu w wykonaniu chóralnym z towarzyszeniem formacji Vio-dion Duo (Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska – skrzypce, Krzysztof Lutrzykowski – akordeon).

20.01.2017/ godz. 20.00 / Kino Orzeł MCK/ wstęp wolny

"Wśród nocnej ciszy" (1978), reż. Tadeusz Chmielewski

Na zakończenie wyjątkowego dnia zapraszamy na pokaz specjalny filmu kręconego w Bydgoszczy, rozgrywającego się w latach 20. ubiegłego wieku.

Okrutne zbrodnie, których ofiarami padają kilkuletni chłopcy, wstrząsają mieszkańcami jednego z pomorskich miast. Morderca używa zawsze tego samego pistoletu, w miejscu zbrodni pozostawiając specyficzną "wizytówkę" – zabawkę z wizerunkiem kota... Komisarz Teofil Herman, który dotychczas odnosił sukcesy w pracy, tym razem ma problem z ujęciem sprawcy, ściągając na siebie niezadowolenie zastraszonych mieszkańców miasta. Pracę utrudnia mu także narastający konflikt z synem. Kiedy wpada w końcu na trop mordercy, dokonuje przy tym dramatycznego odkrycia...

21.01.2017/ godz. 16.00 /Barka Lemara / wstęp wolny

Wieczór "pod ferdeką" – zabawa szyperska

Zapraszamy wszystkich na zabawę taneczną pod pokładem – świętujemy rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski! Jak świat szyperski światem, zima była tutaj zawsze czasem celebry wszelkich "zaległych" okazji do wspólnej radości. W sezonie nawigacyjnym barki pływały; kiedy zaś zamarzały rzeki, ładownie zamieniano na magazyny, zastrzegając jedną – specjalnie wyszorowaną i dekorowaną – na salę balową. Tak toczyło się życie towarzyskie "pod ferdeką", czyli pod wielką pokrywą zamykającą ładownię od góry. Przy węglowym piecyku plotkowano, tańcowano, muzykowano... Chcemy podtrzymać dobrą tradycję! Kolejna już zabawa taneczna "pod ferdeką" barki Lemara dopełni wszelkie oficjalne i mniej oficjalne obchody 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Dzień po wspomnieniu historycznych wydarzeń chcemy z przytupem wskrzesić tradycję muzycznych wieczorów szyprów i ich przyjaciół. Ze względu na żeglugowe przepisy bezpieczeństwa, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie nam chęci uczestnictwa w zabawie. Zabawę poprowadzi Jerzy Paterski.

Powrót