Wiadomości

Dodane

12

cze

Aneks do Festiwalu Przeczytani [16-19.06.2017]

Na nadchodzący długi weekend przygotowaliśmy dla Was coś wyjątkowego. Zapraszamy na Aneks do Festiwalu Przeczytani. W programie spotkanie z Jackiem Dehnelem, Piotrem Tarczyńskim, Zbigniewem Mikołejką i Joanną Muchą. Zobaczcie koniecznie szczegóły.

Filozofia – jak wynika z programu – mieści się pomiędzy kryminałem a apokalipsą. Przypadek potrafi być niezwykle bystry i podsuwa nam tropy, na które racjonalny umysł może by nigdy nie wpadł. Zresztą, proszę zauważyć, że tytuł spotkania ze Zbigniewem Mikołejką spina klamra wszystkie wątki (wprost lub przenośnie) dwóch innych spotkań. Śmierć, przemoc, świętość – wyparte lejtmotywy naszej kultury. Opowiedzą o nich Jacek Dehnel ukrywający się za postacią Maryli Szymiczkowej, bestsellerowej autorki kryminałów oraz Joanna Mucha, nowe nazwisko w świecie literatury (w innych światach – nie takie znów nowe).

ANEKS DO FESTIWALU PRZECZYTANI - PROGRAM
16.06.2017, piątek, godz. 18.00, MCK ul. Marcinkowskiego 12-14

Rozdarta zasłona w domu Helclów. Spotkanie z Marylą Szymiczkową (w dwóch osobach: Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego)

Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia – dopiero co przyuczona do służby – niespodziewanie złożyła wymówienie. A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą. Nawet jeśli będzie zmuszona złamać większość zasad statecznej matrony. Czy uda jej się zedrzeć zasłonę skrywającą mroczne oblicze Krakowa 1895 roku?

Jacek Dehnel (ur. 1980) – pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”.

Piotr Tarczyński (ur. 1983) – tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie.

18.06.2017, niedziela, godz. 17.00, MCK ul. Marcinkowskiego 12-14

Śmierć, przemoc i świętość. Spotkanie ze Zbigniewem Mikołejką

Nowy, znacznie poszerzony zbiór opowieści o wszystkich świętych polskich, od świętego Wojciecha po Jana Pawła II. Znany historyk religii i filozof opowiada w nim o świętości jako dramacie ludzkiej duszy i ciała, pełnym szokujących paradoksów i niesłychanych zdarzeń, które angażują pokolenia, wyrażając złożone losy polskiego katolicyzmu i niejeden z dramatów naszych dziejów.

Zbigniew Mikołejko (ur. 24 lipca 1951 w Lidzbarku Warmińskim) – polski filozof religii, historyk religii, eseista, pedagog, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Opublikował ostatnio książki We władzy wisielca, t. 2: Ciemne moce, okrutne liturgie (2014), We władzy wisielca. T. 2: Z dziejów wyobraźni Zachodu (2012), W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu (2009) oraz wywiad-rzekę, który przeprowadziła z nim Dorota Kowalska Jak błądzić skutecznie.

19.06.2017, poniedziałek, godz. 18.00, MCK ul. Marcinkowskiego 12-14

Apokalipsa według urzędniczki Anny. Spotkanie z Joanną Muchą

W postapokaliptycznej powieści Joanny Muchy stało się COŚ. Po TYM puściły wszystkie hamulce. Tajemniczy kataklizm zamienił ludzi w poddanych pierwotnym instynktom „dzikich”. Nieliczni zachowali ludzką świadomość. Urzędniczka Anna, była specjalistka od kampanii wyborczych, razem z urodzoną na wsi Teresą próbują przetrwać w nowym, groźnym świecie, ale kiedy Teresa ulega wypadkowi, Anna musi liczyć na własne siły. Gdy nie obowiązują już żadne prawa, każdy może ustalić sobie własne reguły… Przejmujący obraz świata po katastrofie, w którym pod warstwą znakomitej rozrywki kryją się pytania o prawdziwą naturę człowieczeństwa i siłę naszej cywilizacji.

Joanna Mucha – ekonomistka, polityk, posłanka na Sejm VI, VII i VIII kadencji, od 2011 do 2013 roku minister sportu i turystyki. Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 2007 uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Wykładała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Powrót