Wiadomości

Dodane

01

sty

Świętuj z nami 98. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy! [20.01.18]

W programie tegorocznym obchodów znajdzie się gra miejska "Z wizytą w pracowni bydgoskich przedwojennych przedsiębiorców", inscenizacja historyczna, przejażdżki 100-letnią karuzelą wiktoriańską, konkursy z nagrodami, degustacje i bieg kelnerów!

Jan Maciaszek, Władysław Paciorkiewicz, Wanda Rolbieska, Józef Tomaszewski będą symbolicznymi bohaterami obchodów 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski. Magnesem przyciągającym bydgoszczan na Stary Rynek stanie się na pewno jedyna w kraju „karuzela wiktoriańska”, która liczy sobie ponad sto lat. To cudem zachowany oryginalny mechanizm oraz kilka figur z epoki. Od rana karuzela kręcić będzie młodszych i starszych mieszkańców miasta bez jakichkolwiek opłat.

Jako słodki dodatek do zabawy polecamy wypiekane w restauracji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku "maciaszki" – ciasta w kształcie kluczyków, nawiązujące do postaci pierwszego polskiego prezydenta Bydgoszczy – Jana Maciaszka. W kilku punktach Starego Rynku spotkamy historyczne postaci, tam czekać będą zagadki związane z dziejami miasta. Upominek zostanie wręczony każdemu, kto rozwiąże je wszystkie.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Program
20 stycznia 2018 (sobota), Stary Rynek, start godz. 13.00, wstęp wolny

Gra miejska: "Z wizytą w pracowni przedwojennych bydgoskich przedsiębiorców"

Rok 2018 świętować będziemy nad Brdą jako Rok Dziedzictwa Przemysłowego, stąd zaakcentujemy historie osób przedsiębiorczych, twórczych. Podczas imprezy spotkać będzie można: wynalazcę i konstruktora Władysława Paciorkiewicza oraz założycielkę Gimnazjum Żeńskiego Wandę Rolbieską, Józefa Tomaszewskiego – przedwojennego właściciela Bydgoskiej Wytwórni Mydła, oraz Jana Maciaszka – adwokata, prezydenta Bydgoszczy. Zaprosimy Was do ich warsztatów i pracowni.

Tradycyjnie odtworzymy uroczyste przekazanie klucza do miasta przez Hugona Wolffa zwierzchniej władzy Janowi Maciaszkow i, wraz z odtworzeniem ich oryginalnych przemówień.

Ostatnią atrakcją podczas krótkiej inscenizacji historycznej styczniowego popołudnia będzie wyjątkowy bieg bydgoskich restauratorów. Udział w wyścigu kelnerów i barmanów wezmą przedstawiciele lokali restauracyjnych i pubów znajdujących się na Starym Rynku. Reprezentanci lokali będą musieli przemierzyć płytę rynku z lampką szampana na kelnerskiej tacy. Czy prezydentowi Maciaszkowi uda się wznieść toast za pomyślność Bydgoszczy?

20.01.2018, sobota, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp: 10 zł; dla dwojga: 15 zł

"W retrorytmie: koncert i potańcówka. Zagra zespół Kontrabus

Koncert w wykonaniu zespołu Kontrabus, który powstał z wyniku twórczej pracy muzycznych przyjaciół. Zamiarem muzyków było powołanie do życia projektu bazującego na integracji stylów i gatunków, swobodzie wykonawczej oraz otwartości na różnorodne, często nowatorskie, rozwiązania. Pięć indywidualności, pięć temperamentów, pięć męskich charakterów wymieszanych ze sobą doprowadziły do stworzenia niepowtarzalnego band’u, który nie kopiuje stylów, czy manier wypracowanych przez geniuszy sceny artystycznej, lecz sam stanowczo toruje drogę przez nieodkryte do tej pory sfery aranżacji muzycznej. W ten niezwykły świat muzyki wprowadza publiczność brzmienie instrumentów akustycznych, które nie tylko stara się oczarować słuchaczy, ale także przełamuje nadal aktualne stereotypy związane z tymże instrumentarium.

Koncerty zespołu to niepowtarzalne wyprawy przez rożne gatunki i style całego muzycznego świata, natomiast publiczność zgromadzona na występach staje się uczestnikiem podróży, której kierunek nadaje spontanicznie załoga band’u, bądź sami słuchacze w roli pasażerów. Wynikiem takiej, często improwizowanej, dźwiękowej ekspedycji są żywiołowo tworzone unikatowe aranżacje, które zaskoczyć mogą nawet najbardziej wnikliwych poszukiwaczy nietuzinkowych brzmień.

Muzyka Folk w wydaniu zespołu staje się materiałem do budowania wyjątkowego klimatu, który ma na celu nie tylko wprowadzenie publiczności w wyjątkowy nastrój słuchając znanych melodii, lecz postara się wyzwolić z każdej osoby uczestniczącej w wydarzeniu ukryte pokłady energii. W ramach koncertu zespół zaprezentuje również melodie z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, w nowych aranżacjach, będących dopełnieniem obchodów naszego lokalnego święta.

Organizator : MCK w Bydgoszczy

Partnerzy : Izba Adwokacka w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bistro Katarynka, Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

Powrót