Dodane

wrz

TEHOFEST 2018

Tegoroczny TEHOFEST – Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O odbędzie się w dniach 12-15.09. Głównymi bohaterami tej edycji, będzie wielopokoleniowa, bydgoska rodzina Bromberków, która zna wszystkie zakamarki przemysłowej historii miasta.

TEHOFEST 2018: Rock‘n‘roll, fotografie, teatr, klub dyskusyjny i kultowe "Metropolis"

Tegoroczny TEHOFEST – Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O odbędzie się w dniach 12-15.09. Głównymi bohaterami tej edycji, będzie wielopokoleniowa, bydgoska rodzina Bromberków , która zna wszystkie zakamarki przemysłowej historii miasta. Ba! Zna także teraźniejszość, dlatego oprowadzać będzie po festiwalu zgodnie z mottem: "Z rodziną Bromberków na Szlaku!". Szlak rozprzestrzenia się też na nowe przyczółki – Stomil, Makrum, Farbiarnię i Fabrykę Lloyda .

W środę 12 września TEHOFEST wystartuje w nowym miejscu, czyli Fabryce Stomil przy Toruńskiej 155. Znany artysta Grzegorz Pleszyński oraz Społeczny Chór Czarnego Karła i Antydepresyjna Akademia Dźwięku zaproszą na "ROCKandROLLOWĄ historię przemysłu i sztuki" . Artyści będą mówić (i śpiewać) o niepokojach, jakie budzi dzisiaj przekonanie, że rozpędzona machina postępu i produkcji wymknęła się ludziom spod kontroli. Poruszone zostaną niepokojące tematy: przemysł a zagrożenie środowiska naturalnego, zalew plastikowymi odpadami, przemysłowa produkcja żywności, przemysłowa hodowla zwierząt, kurczenie się zapasów wody i bogactw naturalnych, globalne ocieplenie, globalne zanieczyszczenia, globalne konflikty, globalny terroryzm.

W czwartek 13 września przygotowaliśmy dla was dwa wydarzenia. O 18.00 w Galerii Farbiarnia rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Filipa Kowalkowskiego "Twarze TeH2O" .

Dwie godziny później zapraszamy do dawnej Fabryki Lloyda na wydarzenie łączące film i muzykę: Metropolis | Fortuna | Konieczny . To projekt łączący kino, efekty świetlne oraz ambient przeplatany mocnymi frazami muzyki elektronicznej. W jego czasie odbędzie się projekcja filmu "Metropolis" (1927), której towarzyszyć będzie muzyka wykonana na żywo przez Macieja Fortunę i Andrzeja Koniecznego .

W piątek, 14 września TEHOFEST przenosi się w kolejne miejsce, które odwiedza premierowo. O godz. 19.00 w Fabryce Makrum odbędzie się spektakl Teatru Biuro Podróży "Złe miasto" w reż. Pawła Szkotaka.

Ale organizatorzy przygotowali nie tylko teatralną ucztę, bo zaraz po spektaklu odbędzie się otwarta debata prowadzona przez ekipę Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego na temat: "Czy teatr powinien się buntować? Czyli polski teatr vs. sytuacja społeczno-polityczna w Polsce" .

Warto wspomnieć że oba te wydarzenia są ściśle połączone. Spektakl "Złe miasto" to uniwersalna opowieść o mieście – skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie, dla której inspiracją były łódzkie strajki robotnicze i niepokoje społeczne z 1905 roku. Biuro Podróży tym spektaklem zabiera głos w trudnym temacie, który – w kapitalistycznej wersji – powraca także dzisiaj.

Klub Zasadniczo Dyskusyjny nawiązuje do spektaklu i zadaje pytanie właśnie o to – o rolę jaką powinien grać w dzisiejszej Polsce teatr. Czy powinien czy nie powinien zabierać głos w sprawach "pozascenicznych", czyli sytuacji społeczno-politycznej kraju?

No i na koniec pełen atrakcji, ostatni dzień TEHOFEST. Wielki Finał odbędzie się 15 września, w sobotę na terenie całego Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, a zaplanowano w jego czasie ponad 50 różnych wydarzeń!

12.09.2018, środa

godz. 19.00, Fabryka Stomil SA Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego, ul. Toruńska 155, wstęp na wejściówki

ROCKandROLLOWA HISTORIA PRZEMYSŁU i SZTUKI. Wystąpią: Społeczny Chór Czarnego Karła i Antydepresyjna Akademia Dźwięku

13.09.2018, czwartek

godz. 18.00, Farbiarnia, Pomorska 68A/1, wstęp na wejściówki

Twarze TeH2O – wernisaż wystawy Filipa Kowalkowskiego

godz. 20.00, dawna Fabryka Lloyda, ul. Fordońska 156, wstęp na wejściówki

Metropolis | Fortuna | Konieczny

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem załączonym poniżej.

14.09.2018, piątek

godz. 19.00, Fabryka Makrum, ul. Leśna 11, wstęp na wejściówki

Spektakl pt. "Złe miasto" - Teatr Biuro Podróży (reż. Paweł Szkotak) + debata: Klub Zasadniczo Dyskusyjny #14: Czy teatr powinien się buntować? Czyli polski teatr vs sytuacja społeczno-polityczna w Polsce, prowadzenie: Mateusz Łapiński i Jarosław Jarry Jaworski

15.09.2018, sobota

godz. 12.00–19.00, obiekty Szlaku TeH2O, wstęp wolny

Z rodziną Bromberków na Szlaku – gra terenowa oraz specjalne wydarzenia w 15 obiektach Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

Przybij piątkę Szlakowi!

Kolejna edycja konkursu, w którym uczestnicy Tehofestu zbierają pieczątki za zwiedzanie obiektów Szlaku TeH2O i walczą o nagrody! Odwiedź pięć miejsc na Szlaku, zbierz pięć pieczątek i bądź na losowaniu nagród na Wyspie Młyńskiej o godz. 19.00!

godz. 17.30-19.00, Wyspa Młyńska,

Przemysłowy Instrument - warsztaty dla dzieci z tworzenia instrumentu z części, przemysłowych i recyclingowych prowadzi Recycling Band

godz. 19.00, Wyspa Młyńska,

Rozstrzygnięcie Konkursu – "Przybij Piątkę Szlakowi"

ok. godz. 19.15, Wyspa Młyńska,

Recykling Band – koncert

FINAŁ TEHOFEST

godz. 12.00-21.00, FOD, ul. Nakielska 53

Machine à émouvoir – instalacje dźwiękowe

godz. 21:00, FOD, ul. Nakielska 53

Āmurs – koncert audiowizualny

______

Uwaga! Wejściówki będą do odbioru w kasie MCK od 3 września oraz godzinę przed wydarzeniem w samej fabryce.