Wiadomości

Dodane

17

wrz

Festiwal Filmowy PRZEŹROCZA 2018

Nowe polskie kino dokumentalne, filmowe odkrycia, kino mistrzów, projekcje, spotkania, wystawa. To wszystko już niedługo w ramach czwartej edycji Festiwalu Filmowego PRZEŹROCZA. Wstęp całkowicie wolny!

Czwarta edycja bydgoskiego festiwalu filmowego skierowanego do miłośników kina artystycznego odbędzie się na koniec września w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Festiwal Filmowy PRZEŹROCZA przedstawia nowe nurty w polskim kinie jednocześnie silnie odwołując się do filmowych, także bydgoskich, tradycji. Główna nagrodę festiwalu, statuetkę „Otwartego Oka” odbierze reżyserka Marta Prus, której film „Over the limit” zdobył w tym roku już wiele nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą. W piątek premierowo w Bydgoszczy będzie można zobaczyć najnowszy dokumentalny film bydgoszczanina Marcina Sautera pt. „Urosłam kiedy spałaś”. Na ekranie Przeźroczy także gwiazdy kina fabularnego: Tomasz Kot, Marian Opania, Łukasz Simlat i Justyna Wasilewska. Na zakończenie w niedzielę festiwal włączy się w akcję wsparcia dla ukraińskiego reżysera Olega Sencowa przebywającego w rosyjskim więzieniu, prezentując film Askolda Kurova „Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” a także upamiętni zmarłego niedawno mistrza bydgoskiego dokumentu Kazimierza Karabasza. Festiwal otwiera prolog, podczas którego ożyje filmowo znów przestrzeń Kina Pomorzanin.

Równie ciekawie jak zakończenie zapowiada się film otwarcia festiwalu czyli „Dreamland” Stanisława Berbeki. Młody reżyser portretuje życie swojego ojca Macieja, który zginął tragicznie podczas pamiętnej akcji wspinaczkowej na Broad Peak. W filmie ta głośna historia medialna zmienia swoje oblicze i przyjmuje postać kameralnej, intymnej opowieści o życiu i pasji wspinacza. Bohaterem filmu staje się także reżyser i cała rodzina zmarłego, która właśnie także poprzez ten film żegna się ze znanym himalaistą. Inny długometrażowy dokument festiwalu, którego nie można ominąć to z pewnością „Over the limit” w reżyserii Marty Prus, który okazał się rewelacją tegorocznego festiwalu w Krakowie a także zdobył nagrody na innych festiwalach w Polsce i za granicą. Sama Marta Prus została uznana przez amerykański magazyn Variety jedną z dziesięciu młodych twórców z Europy, których karierę należy obserwować. Reżyserka przyjedzie do Bydgoszczy na festiwal i spotka się z widzami po sobotnim seansie. Jej film to opowieść o wielkiej gwieździe rosyjskiego sportu gimnastyczce Margaricie Mamun, ale sport w tym trzymającym w napięciu filmie, jest tylko tłem dla ukazania głębokiego portretu psychologicznego bohaterki zmagającej się z własnymi słabościami i oczekiwaniami otoczenia. Trzeci interesujący długometrażowy dokument na festiwalu to zwycięzca najważniejszego festiwalu filmów dokumentalnych w Europie (IDFA Amsterdam) czyli „Don Juan” Jerzego Śladkowskiego. Tytułowy bohater Oleg wchodzi w dorosłość zmagając się z oczekiwaniami swojej matki a widzowie stają się świadkami nieszablonowej opowieści o poszukiwaniu własnej tożsamości w świecie narzucającym zdefiniowane wzorce.

PRZEŹROCZA to wydarzenie, które silnie odwołuje się do bydgoskich tradycji filmowych. Cały piątkowy program to filmy z regionu począwszy od wspomnienia o toruńskim twórcy Marcinie Gładychu, przez nowe, ale już odnoszące sukcesy filmy młodych bydgoskich twórców (Stanisław Cuske, Krzysztof Nowicki, Mateusz Buława, Jarosław Piskozub) a skończywszy na premierze nowego filmu uznanego reżysera Marcina Sautera („Urosłam kiedy spałaś”), który poprzez historię Karaliny udającej się w podróż sentymentalną do babci na Białoruś, ukazuje dramat jej rodzinnego kraju. Wszyscy wspomniani bydgoscy reżyserzy wychowywali się na filmach zmarłego niedawno Kazimierza Karabasza. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć trzy filmy mistrza bydgoskiego kina - „Muzykanci”, „Na progu”, „Portret z kropli” - a także wysłuchać wspomnienia o najbardziej uznanym bydgoskim twórcy filmowym. Przeźrocza składają także hołd innemu zmarłemu twórcy: Grzegorzowi Królikiewiczowi. Urodzony w Aleksandrowie Kujawskim reżyser zasłynął awangardowym „Na wylot” i ten właśnie film zostanie zaprezentowany bydgoskiej publiczności. Ten trochę zapomniany, niezwykły film to manifest twórczy reżysera i jedno z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych dzieł w historii polskiej kinematografii.

PRZEŹROCZA to nie tylko dokument. Na festiwalu można obejrzeć także najnowsze nagradzane krótkometrażowe filmy fabularne w doborowej obsadzie. Na ekranie pojawią się między innymi Tomasz Kot i Marian Opania („Atlas”), Łukasz Simlat („Magma” reż. Paweł Maślona - znany z „Ataku Paniki”) czy Justyna Wasilewska („Heimat”). Po pokazie innego fabularnego filmu pt. filmu „Users” odbędzie się spotkanie z reżyserem Jakubem Piątkiem. To właśnie spotkania z twórcami są bardzo ważnym elementem festiwalu. Podczas każdego z festiwalowych dni będzie można porozmawiać z reżyserami prezentowanych filmów. W tym roku gośćmi festiwalu będą: Jacek Bławut, Marta Prus, Marcin Sauter, Jerzy Śladkowski, Jakub Śladkowski, Tomasz Knittel, Magdalena Wichrowska, Natalia Koniarz, Stanisław Cuske, Mateusz Buława i Jarosław Piskozub oraz wspomniany Jakub Piątek.

Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się wątek literacki. Będzie to premiera nowej książki Magdaleny Wichrowskiej pt. „Bydgoszcz movie”. Jest to zbiór kilkunastu wywiadów z reprezentantkami i reprezentantami życia filmowego Bydgoszczy – twórcami, badaczami i animatorami. Z tych rozmów wyłania się portret miasta o interesującej filmowej historii i ludzi, którzy otwierają nową kartę tej opowieści. Dużo się na stronach tej książki dzieje, ale też dużo marzy i wspomina. Duchologiczna i kinofilska wyprawa w głąb Bydgoszczy ma charakter osobisty i anegdotyczny.

Festiwalowi jak co roku towarzyszy wystawa. W tym roku widzowie w przestrzeni MCK będą mogli podziwiać archiwalne zdjęcia, których bohaterem jest Krzysztof Kieślowski uchwycony wśród współpracowników, na planie filmowym, z rodziną, w zamyśleniu, w dialogu, przy pracy. Zdjęcia ukazują reżysera w różnych okresach życia i momentach twórczości.

PRZEŹROCZA tradycyjnie nie zapominają o najmłodszych i zapraszają także na pokaz dla dzieci w ramach sekcji „Przeźrocza dzieciom” (sobota 29.09 – do obejrzenia: „Basia”, Piesek w kratkę” i slajdy czyli… przeźrocza).

Zadanie współfinansowane z budżetu miasta Bydgoszczy

Partnerzy główni:

MCK Bydgoszczy, Kino Orzeł, Moderator Inwestycje

Patroni medialni:

Gazeta Wyborcza, Radio Pik, Miasto Kobiet

Partnerzy:

Mózg, Bydgoska Kronika Filmowa, Landschaft, Festiwal Tofifest, Bulwar Flimowy, Restauracja Naturalna, Hotel Przystań Bydgoszcz, Filmoteka Narodowa, Fundacja In Situ

Przeźrocza dzieciom - partnerzy:

Skrzynka na bajki, www.bydgoszczdladzieci.pl

Szczegółowy program Festiwalu PRZEŹROCZA znajdą Państwo w naszym kalendarzu.

Powrót