Dodane

paź

PRZECZYTANI 2018 - Aneks

W dniach 05-09.11 zapraszamy na Aneks do tegorocznej edycji Festiwalu Literatury PRZECZYTANI.

Od 2014 roku członkowie Stowarzyszenia Intelektualistów Niepokornych „Trickster” we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, a szczególnie z dr. Michałem Tabaczyńskim, zainspirowani miłością do literatury i do języka poetyckiego, organizują Festiwal Literacki Przeczytani, mając na celu zwrócenie uwagi na spadek poziomu czytelnictwa, niekoniecznie wśród młodzieży.

Naszą inicjatywę już od pierwszej edycji docenili między innym panie i panowie: Justyna Bargielska, Piotr Sommer, Jakub Kornhauser, Wojciech Charachalis, Mariusz Szczygieł, Grzegorz Wasowski, dr Gabriel Borowski, dr Marcin Jaworski, Justyna Kopińska, Tomasz Różycki, Andrzej Stasiuk, Jerzy Sosnowski, Magdalena Kicińska, Filip Łobodziński, Paweł Smoleński. Dobrymi duchami Festiwalu są, od lat nas wspierając: panie Olga Tokarczuk i Monika Wasowska, panowie: Marek Bieńczyk, Tomasz Różycki, prof. dr hab. Przemysław Czapliński, prof. dr hab. Piotr Śliwiński, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dr hab. Adam Lipszyc, dr hab. Tomasz Swoboda, dr Grzegorz Jankowicz oraz Bisz.

Dzięki życzliwości pana Aleksandra Kardysia i Fundacji Tygodnika Powszechnego podczas Festiwalu odbywają się „Lekcje czytania z…”. Dla dzieci organizujemy warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Marzennę Tyczyńską, a dla wszystkich zainteresowanych Wiktor Gruszka i Ewa Tokarewicz przygotowują gry miejskie.

Zainteresowani translacją mają okazję spotkać się z wybitnymi tłumaczami, ponieważ wspiera nas Literatura na Świecie z jej redaktorem naczelnym, panem Piotrem Sommerem.

Prężnie rozwijający się Festiwal Literatury Przeczytani jest przede wszystkim inicjatywą ludzi młodych skierowaną do młodzieży. Stanowi wyjątkową okazję do dyskusji o kulturze nie tylko dla uczestników, ale również i dla nas - organizatorów, prowadzimy bowiem spotkania i dyskusje MY - siedemnastolatkowie i osiemnastolatkowie. Naszą ideą pozostaje przede wszystkim wiara w docenienie siły i piękna literatury. Niech właśnie jej magia inicjuje dyskusje i refleksje młodzieży.

VI Festiwal Literatury Przeczytani

ANEKS. W dialogach. Wolność i awangarda

29–30 października 2018

Literatura w mieście (tramwaje, rynek)

5 listopada 2018

12.00 (VI LO w Bydgoszczy)

Lekcja czytania z... Ryszardem Koziołkiem

Dylan a Nobel

16.00 (VI LO w Bydgoszczy)

Warsztaty dla nauczycieli: prof. dr hab. Ryszard Koziołek

"Chłopi” na nowo. Analiza rozdziałów V i VI z tomu "Zima"

18.30 (Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3)

spotkanie: Ryszard Koziołek i Agata Bielik-Robson

prowadzenie: Weronika Szwebs, Kamila Pryłowska

6 listopada 2018

12.00 warsztaty dla uczniów: dr Piotr Paziński, dr hab. Adam Lipszyc

16.00 warsztaty dla nauczycieli: dr Piotr Paziński, dr hab. Adam Lipszyc

7 listopada 2018

11.00 (Zespół Szkół Muzycznych)

Dwaj panowie H., czyli Dzień Herberta i…

Spotkanie uczniów z Andrzejem Franaszkiem

Prowadzenie: Ewa Wielewska, Sandra Kocoń, Olga Karamucka,

Andżelika Pasińska, Karolina Majcherek

18.30 (Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12–14)

Wokół biografistyki. Spotkanie: Klementyna Suchanow i Andrzej Franaszek

prowadzenie: dr hab. Jerzy Borowczyk, Przemysław Kubiak

9 listopada 2018

18.30 (Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3)

spotkanie autorskie: Dorota Masłowska

prowadzenie: Kinga Mazurkiewicz, Tomasz Zabrocki

Organizatorzy i partnerzy:

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Intelektualistów Niepokornych „Trickster”,

VI Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy, Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy,

Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Fundacja Tygodnika Powszechnego.