Wiadomości

Dodane

07

maj

13. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION

Unikatowy, jedyny tej klasy i wagi festiwal muzyczny w Polsce, stawiający perkusję na piedestale: 13. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION odbędzie się w dniach 27 maja – 2 czerwca 2019!

Festiwal wyrósł z przekonania, że Bydgoszcz jest miastem perkusistów i prawdziwym ich zagłębiem. Jest to coś, co wyróżnia Bydgoszcz z szeregu innych miast w Polsce, co należałoby wyeksponować, czemu służyć ma nasz festiwal. Bydgoszcz znana jest w całej Polsce ze wspaniałej szkoły perkusyjnej, głównie jazzowej, ale nie tylko. Ścisła czołówka to Piotr Biskupski, Jacek Pelc, Marcin Jahr, Łukasz Żyta. Na co dzień współpracują oni z najlepszymi muzykami sceny jazzowej.

Festiwal Drums Fusion poświęcony jest perkusistom, którzy zazwyczaj pozostają schowani na tyłach sceny. Festiwal pokazuje bogactwo ich dorobku i różnorodność stylistyczną. Drums Fusion to swoiste eksperymenty muzyczno-artystyczne, które pokazują, ile mocy i energii drzemie w perkusji. To także próba nawiązania na scenie muzycznego dialogu, swoista bitwa na perkusje.

Tegoroczna odsłona zapowiada się równie atrakcyjnie i interesująco, jak trzy ostatnie. Rozpoczynamy 27 maja, tego dnia najważniejszym wydarzeniem będą Ikony Polskiego Jazzu – Wojciech Karolak Trio, koncert w Miejskim Centrum Kultury. Przez cały festiwal będą odbywać się spotkania, warsztaty, Międzynarodowe Forum Perkusyjne i Bydgoska Szkoła Perkusyjna. Ulice Bydgoszczy roztańczy gorącymi kubańskimi rytmami barwna Parada Perkusyjna. W sobotę 1 czerwca w Filharmonii Pomorskiej popłyną egzotyczne brzmienia największych gwiazd tegorocznej edycji – Omary Portuondo i Richarda Bony . Omara Portuondo, pierwsza dama oraz głos Buena Vista Social Club, wystąpi ze swoim projektem o nazwie Omara Es Cuba – The Last Kiss. Natomiast Richard Bona , nazywany „afrykańskim Stingiem”, wraz z zespołem Mandekan Cubano pokażą nam, jak blisko jest z kubańskich skojarzeń do muzycznych afrotradycji.

Zakończenie festiwalu to koncert Stewarta Copelanda – Lights Up Orchestra w Operze Nova – swój najnowszy projekt muzyczny we współpracy z bydgoską orkiestrą zaprezentuje w niedzielę 2 czerwca.

Będziemy edukować, bawić się i ekscytować. Wspólnie z naszymi partnerami i sponsorami, których z roku na rok, ku naszemu zadowoleniu, ciągle przybywa, przygotowaliśmy program, w którym znajdziemy wyszukane propozycje koncertowe z kraju, Europy i zza oceanu.

Powrót