Wiadomości

Dodane

26

wrz

„Dzieci wolności” – impreza w ramach Bydgoskiego Roku Wolności

Celebrując obchody Bydgoskiego Roku Wolności serdecznie zapraszamy na imprezę edukacyjno-kulturalną pod nazwą Dzieci Wolności. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest darmowy

PROGRAM:

 godz. 17.30, kawiarnia Szpulka MCK, wstęp wolny

Spotkanie z redakcją kwartalnika „Fabularie” i z poetami z rocznika 1989, przy okazji wydania 20. numeru pisma oraz towarzyszącej mu antologii pt. „Dzieci wolności. Antologia przełomu” pod redakcją Emilii Walczak, ze wstępem dr Elizy Kąckiej.

„Jakie są tytułowe dzieci wolności, o czym marzą, co ich niepokoi? Co jest dla nich ważne, a co całkiem nieistotne? Jak widzą historię, a jak przyszłość? Czy czują się wyjątkowi, a może wręcz przeciwnie… Podzielcie się z nami swoją refleksją. Wspólnie stwórzmy portret pokolenia dzisiejszych 30-latków – równolatków polskiej demokracji!” – taką odezwę wystosowaliśmy wiosną 2019 roku na facebookowym fanpage’u „Fabulariów”, w demokratycznej formule otwartego naboru tekstów do wyjątkowej antologii pt. „Dzieci wolności. Antologia przełomu”. Reakcja była ogromna. Dziś już wiemy, że polscy autorzy – poeci i poetki, prozaicy, publicyści czy eseiści – urodzeni i urodzone w 1989 roku to m.in. animatorzy kultury, organizatorzy wydarzeń literackich, redaktorzy, slamerzy, krytycy literaccy, nauczyciele, podróżnicy, psychologowie i psychiatrzy, wolni strzelcy, niebieskie ptaki… Tak różni, a jednak w naszej antologii tworzą spójną mozaikę osobowości połączonych niejedynie datą urodzenia, ale też wspólną wizją świata.

W spotkaniu udział wezmą m.in.:

Iwo Sadecki – ukończył psychologię na sopockim Uniwersytecie SWPS; laureat konkursu MALT z 2017 roku, publikował w „Autografie”, „Blizie”, „Fabulariach” i na stronie wydawnictwa j. Twórca i administrator facebookowego fanpage’a „Spisane na straty”.

Patryk Zimny – opublikował cztery tomy wierszy, ostatnio „Zasiewanie chmur” (wyd. Duży Format, 2017). Jego wiersze ukazywały się w wielu czasopismach literackich, antologiach i w internecie. Laureat konkursów ogólnopolskich, turniejów jednego wiersza. Laureat 60. Czerwonej Róży. Stypendysta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (2011, 2014), Marszałka Województwa Pomorskiego (2010), Fundacji Stanisławy Fleszarowej-Muskat (2014). Obecnie mieszka w Gdańsku i pracuje nad tomem „Dłuży się miasto”.

 godz. 18.30, kawiarnia Szpulka MCK, wstęp wolny

„Café Fabu” – pierwsza odsłona cyklu spotkań i debat w duchu nowego dialogu, w oparciu o aktualne tematy kulturalno-społeczne, w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata. Tematem pierwszej rozmowy będzie: „Wolność w sztuce”. Udział wezmą m.in. Jacek Kleyff i Julia Talarczyk (Spichlerz Polskiego Rocka).

Czasy Solidarności to może ostatni (na razie?) moment w historii Polski, kiedy wydawało się, że sztuka może zmienić rzeczywistość – Maria Janion oceniała, że czasy solidarnościowego zrywu to kolejne odrodzenie romantycznego paradygmatu polskiej kultury. W nim mieści się idea sztuki jako narzędzia oporu wobec politycznej opresji. Podziemne czasopisma i książki, koncerty i wydawnictwa muzyczne, sztuki teatralne – cały drugi, alternatywny obieg kultury. O tym, czym był dla życia społecznego, porozmawiamy ze specjalistami i uczestnikami tamtego ruchu w kulturze.

Jacek Kleyff – wolny twórca piosenek i obrazów. W latach 1971–1976 współtworzył z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim teatrzyk Salon Niezależnych. Współzałożyciel Orkiestry Na Zdrowie (ONZ), która wygrała pierwszy Przystanek Woodstock Jerzego Owsiaka w 1995 roku. W 2012 roku, nakładem wydawnictwa Czarne, ukazała się książka będąca zapisem wywiadu rzeki z autorem pt. „Rozmowa”. W grudniu 1975 roku Kleyff był sygnatariuszem protestu przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (List 59). Jego nazwisko znalazło się na specjalnej liście, na której umieszczono autorów pod szczególnym nadzorem peerelowskiej cenzury. W jego życiorysie znalazło się też m.in. miejsce na współpracę z Komitetem Obrony Robotników (1976–1980).

Julia Talarczyk – animatorka kultury, promotorka zespołów rockowych, pracownica Spichlerza Polskiego Rocka, odpowiedzialna za koordynację projektu unijnego „Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie”. Koordynatorka cyklu filmów dokumentujących historię jarocińskiego festiwalu. Współpracuje z różnymi instytucjami i stowarzyszeniami na terenie powiatu jarocińskiego i średzkiego. Jest absolwentką Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

 godz. 19.30, kawiarnia Szpulka MCK, wstęp wolny

Jacek Kleyff w Małej Orkiestrze Na Zdrowie – koncert

Orkiestra Na Zdrowie (ONZ) powstała na przełomie lat 1986/87 w bielańskim Domu Kultury w Warszawie. Jego członkowie swoją muzykę pozycjonują w egzotycznym gatunku zwanym „kujawiak aborygeński z Jamajki, trochę ruski, a trochę węgierski spod Ostrołęki”.

W MCK zespół wystąpi jako trio Mała Orkiestra Na Zdrowie w składzie:

Jacek Kleyff – gitara akustyczna i śpiew,

Nasta Niakrasava – śpiew, cymbały i akordeon,

Jacek Mazurkiewicz – kontrabas i śpiew.

 godz. 20.30 – sala kinowo-widowiskowa MCK

bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MCK od 20 września

Tomek Lipiński z zespołem – koncert

Tomek Lipiński – muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor piosenek. Lider i współzałożyciel zespołów Tilt, Brygada Kryzys i Fotoness. Współpracował m.in. z Izraelem, nagrywał również solowo (album „Nie pytaj mnie” z 1994 i „To, czego pragniesz” z 2015). Jest autorem lub współautorem m.in. takich przebojów jak „Centrala”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Nie wierzę politykom”, „Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie pytaj mnie”. Autor piosenek filmowych i muzyki do filmów, czasem także w filmach grywa. W 2011 roku został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Legenda polskiej muzyki rockowej w MCK wystąpi z zespołem w składzie:

Tomek Lipiński – gitara, głos,

Maciej Dłużniewski – gitara,

Piotr Leniewicz – gitara basowa,

Karol Ludew – perkusja,

Marcin Krakowiak – instrumenty klawiszowe.

 foyer MCK

Impreza towarzysząca: wystawa fotografii NN. Niedenthal nieznany (dzięki uprzejmości festiwalu Przeźrocza)

Chris Niedenthal to jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Choć urodził się 21 października 1950 roku w Londynie, od lat mieszka i pracuje w Polsce. Słynie z ikonicznych wręcz fotografii, dokumentujących życie w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a w szczególności czas stanu wojennego. Jego najsłynniejsza fotografia, przedstawiająca transporter opancerzony „SKOT” stojący przed kinem Moskwa w Warszawie, na którego fasadzie widnieje afisz filmu „Czas apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, jest chyba najczęściej przywoływanym obrazem epoki.

Powrót