Wiadomości

Dodane

07

lut

Festiwal Ethniesy [19-22.03.2020]

Zapraszamy na 8. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY: Czułość dla przyrody.

A może by tak na przedwnówku posiedzieć i posłuchać muzyki? Zamknąć oczy i wyobrazić sobie, co drzemie w tych dźwiękach, skąd one do nas przybyły i dlaczego? Co rośnie tam, skąd płyną? Jakie ptaki budzą tamtejszych mieszkańców, co rano i czy pada tam śnieg? Czy ukoi Cię śpiew dziewcząt z Marali, czy może bardziej zaniepokoi, że gdy będziesz już stary, na świecie nie będzie wody? Przyjdź do Miejskiego Centrum Kultury na Ethniesy. Stwórz tu kawałek świata według swojego planu. Postaramy się, żeby było Ci tu dobrze i żebyś odpoczął. Żebyś miał siłę dbać o przyrodę, która od jakiegoś czasu nie odpoczywa.

PROGRAM FESTIWALU

19.03 czwartek

17:00 – 19:00 / salonik MCK

Warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych pt. „Wędrówka przez życie” z Akademią Głosów Tradycji

Śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji zapraszają na warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych pt. „Wędrówka przez życie”. W ciągu czterech 2 godzinnych spotkań zapoznamy uczestników z pieśniami z różnych regionów Polski, w dzisiejszych granicach, ale i tych dawnych. tj. z Kujaw, Suwalszczyzny, Podlasia, Mazowsza, Grodzieńszczyzny, Małopolski i Kielecczyzny.

Akademia Głosów Tradycji to grupa 11 kobiet, śpiewająca polski repertuar tradycyjny.

Różnią się wiekiem, doświadczeniem, miejscem urodzenia, pochodzenia, zawodem, ilością dzieci, zwierząt. Łączy je jedno: uwielbiają śpiewać polskie pieśni tradycyjne. Choć ich pasją jest śpiew tradycyjny a’capella, to kilka z nich gra na instrumentach ludowych, tańczy poleczki, oberki, mazurki i kujony a nawet zajmuje się rękodziełem ludowym.

---

18:00 / Foyer MCK

Wystawa malarstwa „Spokojnie, nikt nie patrzy” Pauliny Karpowicz & Moniki Marchewki - wernisaż

Natura jest tajemnicza, silna i jest Kobietą. Kobieta i Natura są nierozłączne. Dawniej kobieta, która znała się na ziołach, umiała przygotować różnego rodzaju napary i maści była uznawana za czarownice. Jej kontakt z innymi równie obeznanymi kobietami był odbierany jako zlot czarownic, sabat. Niewinne zaplatanie liści cebuli czy plecenie wianka może stać się zaklęciem do zamążpójścia.
Zwykły spacer w głąb lasu, może stać się wyprawa po niezbędne magiczne składniki.
Co jest prawdą, a co przywidzeniem? Nigdy się tego nie dowiemy, chyba, że posiądziemy równie tajemną wiedzę. I spokojnie, nikt nie patrzy.

---

19:00 – 20:00 / Sala widowiskowo-kinowa MCK

Duet Michał Górczyński/ Buba Badjie Kuyateh

Duet Michał Górczyński/ Buba Badjie Kuyateh skupia się na procesie improwizacji, która to uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską.

Buba Badjie Kuyateh – kora 
Urodził się w Gambii w mieście Brikama, skąd wywodzi się tradycja gry na korze, w rodzinie jednych z najbardziej prestiżowych graczy na korze, czyli griotów. W wieku 7 lat kiedy to zaczął uczyć się gry na korze objawił się jego wilki talent w tej dziedzinie.

Michał Górczyński- klarnecista, kompozytor, pedagog muzyczny. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1998 roku zajmuje się komponowaniem muzyki na różne składy instrumentalne m.in.: „Zróżnicowanie” dwa fagoty i klarnet, „Rondo a la krakowiak” na  wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy. Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Występował jako solista z takimi zespołami jak: de Ereprijs, Kwartet Śląski, Orkiestra „Aukso”, Filharmonia Podlaska, Filharmonia Szczecińska.

---

20:15 – 21:15 / Sala widowiskowo-kinowa MCK

Polmuz

Zespół powołany przez saksofonistę Michała Fetlera (Jazzband Młynarski Masecki, Tsigunz Fanfara Avantura), realizuje radykalne interpretacje stuletnich nagrań amatorskich kapel ludowych z południowej Wielkopolski. Polmuz tworzą muzycy o znacząco odmiennych wrażliwościach i temperamentach, reprezentujący awangardowy jazz, muzykę współczesną i eksperymentalną, surową elektronikę oraz noise i hardcore. W 2018 roku ukazało się debiutanckie wydawnictwo zespołu pt. "Drzewiej". Polmuz jest laureatem Pierwszej Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na Festiwalu Nowa Tradycja 2018.

Skład zespołu:

Michał Fetler - saksofon altowy, saksofon barytonowy
Rafał Igiel - instrumenty perkusyjne
Rafał Zapała - polivoks, przetwarzanie
Ksawery Wójciński – kontrabas

20.03 piątek / Friday

17:00 – 19:00 / salonik MCK

Warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych pt. „Wędrówka przez życie” z Akademią Głosów Tradycji

---

17:00 – 18:00 / sala widowiskowo-kinowa MCK

Marala Trio *

Marala Trio to zespół składający się z Clary Fiol, Selmy Bruna i Sandry Monfort. Trzy muzyczki i kompozytorki pochodzą z Katalonii, Balearów i Walencji. Większość ich kompozycji jest inspirowana tradycyjną muzyką katalońską, ale skonstruowaną na nowo i przepisaną na współczesny język kobiet przez: Selmę, Clarę i Sandrę.

Marala Binaural (podwójne). Podczas Ethniesów trio z Katalonii zaprezentuje nam swój repertuar za pomocą mikrofonu binauralnego. Jest to mikrofon, który bardzo precyzyjnie łapie każdy dźwięk w promieniu 360 stopni. Usytuowany w centrum sali łapie głosy Marali i wysyła je do publiczności przez słuchawki. Jest to bardzo intymne doświadczenie, obok którego nie można przejść obojętnie.

* ilość miejsc na koncert Marali Trio jest ograniczony.

---

18:30 – 19:30 / sala widowiskowo-kinowa MCK

Radical Polish Ansambl

Radical Polish Ansambl to utopijna próba połączenia tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej. 
Sześciu „ludowych” skrzypków oraz grający na "dżazie” perkusista – artyści znani z takich grup, jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno – podjęli wyzwanie rekonstrukcji muzyki na poły mitycznego polsko-indyjskiego eksperymentatora Sri Tadeusz Sielanki. Namówili współczesnych kompozytorów awangardowych do podążenia tym samym tropem. Dziś Radical Polish Ansambl ma w repertuarze nie tylko dzieła Tadeusza Sielanki, lecz także Zygmunta Krauzego, Sławka Kupczaka, czy Agnieszki Stulgińskiej. Działający dopiero od roku i pracujący nad swoim fonograficznym debiutem zespół występował już min. na lubelskich Kodach i krakowskim Sacrum Profanum. 



Skład zespołu: 

Maciej Filipczuk - skrzypce, kierownictwo muzyczne

Emilia Bolibrzuch - skrzypce

Łucja Siedlik - skrzypce

Maria Stępień - skrzypce

Mateusz Kowalski – skrzypce

Marcin Lorenc – skrzypce

Michał Mendyk – szeptun

Piotr Gwadera - dżaz

20:00 – 21:00 / sala widowiskowo-kinowa MCK

Lumpeks

Francusko-polski zespół założony przez francuskiego kontrabasistę mieszkającego w Warszawie - Sébastiana Beliah. Zaprosił do współpracy dwóch wybitnych improwizatorów sceny jazzowej - są nimi Pierre Borel (saksofon) i Louis Laurain (trąbka) oraz utalentowaną śpiewaczkę i barabanistkę Olgę Kozieł. Zespół tworzy rozważne połączenie jazzu i polskiej, wiejskiej muzyki tanecznej. Z tego połączenia znoszącego granice, powstał osobliwy styl żonglujący energetyczną improwizacją jazzową i siłą polskiej tradycyjnej muzyki tanecznej. Lumpeks jest laureatem Nowej Tradycji – Festiwalu Folkowego Polskiego z 2019 roku.

Skład zespołu:

Louis Laurain – trąbka

Pierre Borel – saksofon

Olga Kozieł- śpiew, baraban, bębenek

Sébastian Beliah – kontrabas

---

21:30 – 22:30 / sala widowiskowo-kinowa MCK

Marala Trio *

* ilość miejsc na koncert Marali Trio jest ograniczony.

---

23:00 – 00:00 / Klub Mózg

Opla

27 lipca nakładem labelu Ersatz Recordings ukaże się album "Obertasy" sygnowany nazwą Opla, za którą kryją się gitarzysta Piotr Bukowski (Xenony, Duży Jack, Javva) oraz perkusista Hubert Zemler (LAM, Zebry a Mit, Istina).

Bukowski i Zemler, jak sami przyznają, dość późno odkryli wartość polskiej muzyki tradycyjnej. Postanowili więc dokonać eksperymentu: wyobrazili sobie alternatywną wersję historii, gdzie sampler i komputer nie dotarły do Polski, a miejscy muzycy nadal kultywują dawną tradycję grania oberków.

Piotr Bukowski

Muzyk, kompozytor, realizator, gitarzysta. Ściśle związany z kolektywami: warszawskim Lado ABC oraz bydgoskim Milieu L’Acephale. W latach 2001-2007 uczestniczył w wydarzeniach wokół Plain.music, skupiającym improwizatorów z różnych części świata. Od 2018 roku wraz z Bartkiem Kapsą, Łukaszem Jędrzejczakiem i Mikołajem Zielińskim prowadzi afro-postpunkowy zespół Javva.

Hubert Zemler

Warszawski perkusista, kompozytor i improwizator. Angażuje się w projekty z pogranicza muzyki współczesnej i improwizacji oraz we wszelkie inne formy aktywności perkusyjnej. Poza solowymi projektami często udziela się jako perkusista akompaniujący. Współpracował m.in.: Felixem Kubinem, Toddem Bartonem, Evanem Ziporynem, Gyanem Rileyem, Felixem Kubinem, Agustim Fernandezem, Wacławem Zimplem (trio LAM) czy grupą Mitch & Mitch.

---

00:00 / Klub Mózg

After party - Dj Kozber & Miraż

DJ Kozber

Wywodzący się z parkietów nielegalnych imprez z lat 90 – tych, Krzystof Kozber od ponad 20 lat nieustannie tworzy elektronicznie dźwięki. Od przeprowadzki do Londynu, ponad 11 lat temu, angażuje się w różnego prodzaju projekty. Dotychczas grał na takich wydarzeniacha jak: Fabric, Egg, Fire &,Lightbox, Vibe Bar, Cafe 1001, 93 Feet East, Magic Roundabout, Bedroom Bar, Vortex, Bar 512,Dalston Roof Top i Brixton Beach. Ponadto Kozbera można posłuchać co tydzień w londyńskim Mangle E8, a co miesiąc w klubie jazzowym Cat and Mutton oraz Vortex Jazz Club.

Miraż

Rodowity bydgoszczanin, na co dzień związany ze sceną poznańską; współtwórca cyklu Fatamorgana, skupionego na organicznych brzmieniach i transowej rytmice.

---

21.03 sobota / Saturday

11:00 – 13:00 / salonik MCK

Warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych pt. „Wędrówka przez życie” z Akademią Głosów Tradycji

---

14:00 – 15:30 Miejskie Centrum Kultury / salonik MCK

Duet Daura – warsztaty

Grupa Daura, rozpoczęła swą działalność w 2012 roku od poznawania tradycyjnej muzyki Pirenejów interpretując ją na nowo. Podczas warsztatów na Ethniesach będą prezentować najbardziej popularne instrumenty muzyczne z Katalonii. Wspólnie z Duetem Daura, będziemy śpiewać katalońskie i prowansalskie pieśni oraz spróbujemy nauczyć się najbardziej znanych tańców tych regionów. Duet Daura dotychczas uczestniczył w różnych muzycznych festiwalach m.in.: Smithsonian Folklife Festival w Waszyngtonie czy Carrefour Mondiale de l’Accordéon (World Accordion Crosswords) w Quebecu.

Ivan Caro Social – społecznik i animator kultury, muzyk folkowy, gra na gralli i flabiol, nauczyciel tańca.

Pilar Planavila - terapeutka muzyczna, gra na akordeonie, komponuje piosenki dla dzieci.

---

20:00 – 21:00 / sala widowiskowo-kinowa MCK

JOY!Guru

JOY!Guru to wspólny projekt uznawanego za jednego z największych gitarzystów slide na świecie, mieszkającego w indyjskim Bengalu Debashisha Bhattacharya, grającego na stworzonym przez siebie 22-strunowym instrumencie Chaturangui, z czołówką polskich muzyków z kręgu jazzowej alternatywy: Hubertem Zemlerem grającym na perkusji i kontrabasistą Wojtkiem Traczykiem.


Pandit Debashish Bhattacharya, pionier indyjskiej gitary sidle, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy. Uczeń Ali Akbar Khana, Pandit Ajoy Chakrabarty oraz Brij Bhushan Kabra. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze współpracował m.in. Johnem McLaughlinem, Ustad Zakirem Hussainem, Ustad Srinivasem, Bobem Brozmanem.

Wojtek Traczyk - polski kontrabasista, kompozytor, absolwent  Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wieloma artystami z kręgu muzyki niezależnej - Gabą Kulką, Marcinem Maseckim, Wacławem Zimplem. Jego solowe projekty na kontrabas preparowany zmierzają w stronę improwizacji i muzyki współczesnej.  

Hubert Zemler - perkusista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Występował w orkiestrach symfonicznych (Opera Narodowa, Sinfonia Varsovia), a także współpracował z uznanymi jazzmanami (m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Staroniewiczem) oraz współtworzył wiele ważnych inicjatyw na polskiej scenie muzyki niezależnej.

---

21.30 – 22:30 / sala widowiskowo-kinowa MCK

Matthew Halsall & Gondwana Orchestra

Pochodzący z Manchesteru kompozytor, aranżer muzyczny, producent, DJ i lider zespołu Matthew Halsall, stworzył niszę dla siebie, jako jeden z największych brytyjskich talentów. Jego lekko senna, uduchowiona i piękna muzyka, zdobyła międzynarodowe uznanie. Na Ethniesach zagra ze swoim nowym zespołem.

Wytwórnia Halsalla, Gondwana Records, która niedawno obchodziła 10. rocznicę istnienia jest kuźnią wielu talentów o międzynarodowej renomie, takich jak Portico Quartet, Mammal Hands, Hania Rani and Allysha Joy.

Podczas Ethniesów, możemy spodziewać się sporo nowego materiału, ale nie zabraknie też coverów, przeróbek, nowych interpretacji kawałków muzycznych z dotychczasowego dorobku artysty.

Skład zespołu:

Matthew Halsall - trąbka,

Matt Cliffe – flet i saksofon

Maddie Herbert – harfa

Liviu Gheorghe – keybord

Gavin Barras - kontrabas

Alan Taylor - bębny (conga)

Jack McCarthy - perkusja


---

23:30 / Klub Mózg

Afterparty - Lexus Blondin & Dj Kozber

Lexus Blondin - kurator i współwłaściciel wytwórni muzycznej Church of Sound, założyciel londyńskiego ośrodka muzycznego Total Refreshment Centre oraz Clubu Makossa.

Pochodzący z Paryża, Lexus Blondin rozpoczął swą edukację muzyczną jako nastolatek we wczesnych latach 90 – tych, wyrastając z amerykańskiego i francuskiego hip – hopu. Jego muzyczne obsesje, szybko ukierunkowały się na pokrewne gatunki takie jak jazz, funk, muzykę latynowską, saul I reggae. Każdy jego dj – ski set to zdrowa dawka dźwięków z całego świata.

Dotychczas grał m.in z: Gilles Peterson, Alex Nut, Lefto, Yussef Kamaal, Dj Tahira, Fatima, Ezra Collective, Moses Boyd, Sons of Kemet, Kokoroko, Maximum Joy i wieloma, wieloma innymi…

Grał m.in w londyńskich: Ghost Notes Giant Steps, Jazz Café, Ace Hotel, XOY, paryskich La Petite Halle, Rex Club, Mellotron, Mob, chcagowskim Co-Prosperity Sphere, nowojorskim National Sawdust oraz w Ace Hotel w Los Angeles.

Niektóre festiwale, które odwiedził: Dimensions, Soundwaves, Field Day, Funk & Soul Week ender, Brainchild.

---

22.03 niedziela / Sunday

11:00 – 13:00 / salonik MCK

Warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych pt. „Wędrówka przez życie” z Akademią Głosów Tradycji

---

17:00 / sala widowiskowo – kinowa MCK

Akademia Głosów Tradycji – koncert warsztatowiczów

Śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji zapraszają na warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych pt. „Wędrówka przez życie”. W ciągu trzech 2 godzinnych spotkań zapoznamy uczestników z pieśniami z różnych regionów Polski, w dzisiejszych granicach, ale i tych dawnych. tj. z Kujaw, Suwalszczyzny, Podlasia, Mazowsza, Grodzieńszczyzny, Małopolski i Kielecczyzny.

Akademia Głosów Tradycji to grupa 11 kobiet, śpiewająca polski repertuar tradycyjny.

Różnią się wiekiem, doświadczeniem, miejscem urodzenia, pochodzenia, zawodem, ilością dzieci, zwierząt. Łączy je jedno: uwielbiają śpiewać polskie pieśni tradycyjne. Choć ich pasją jest śpiew tradycyjny a’capella, to kilka z nich gra na instrumentach ludowych, tańczy poleczki, oberki, mazurki i kujony a nawet zajmuje się rękodziełem ludowym.

---

19.00 – 20:00 / sala widowiskowo-kinowa MCK

Adam Strug i Monodia Polska

Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

Monodia Polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich północno-wschodniego Mazowsza. Zespół posługuje się skalami wcześniejszymi niż powszechnie używana dziś skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze. Zespół występując dba o to, by w miarę możliwości przełamywać formułę koncertową. Często rezygnuje ze sceny i nagłośnienia na rzecz niestandartowych przestrzeni z naturalną akustyką. Podstawowym zadaniem zespołu jest śpiew podczas pogrzebów.

Skład zespołu: Mateusz Kowalski, Jakub Kukla, Wojciech Lubertowicz, Szczepan Pospieszalski, Tomasz Stawiecki, Adam Strug, Hipolit Woźniak, Jacek Zembrowski.

Bilety:

Bilety do nabycia w kasie MCK:

19.03 (czwartek) – 30 zł

20.03 (piątek) –

20 zł koncert Marala Trio (godz. 17.00 lub 21.30 )

30 zł na pozostałe koncerty tego wieczoru: Radical Polish Ansambl, Lumpeks, Opla

21.03 (sobota) – 70 zł

22.03 (niedziela) – 20 zł

Wstęp na after party jest darmowy.

Wstęp na koncert duetu Opla w cenie biletu na piątek lub karnetu, wstęp na sam koncert – 10 zł (płatne przed wejściem do klubu)

Karnet: 120 zł. UWAGA! Karnet nie obejmuje wejścia na Maralę Trio!

Podczas koncertów obecne będą animatorki, które zajmą się Waszymi dziećmi w pokoju zabaw.

Powrót