Placówki

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku

Zespół Pałacowo - Parkowy w Ostromecku znajduje się na obszarze historycznej ziemi chełmińskiej, w Województwie Kujawsko - Pomorskim, na terenie powiatu bydgoskiego i gminy Dąbrowa Chełmińska, w obrębie sołectwa i wsi Ostromecko.

KONTAKT:

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W OSTROMECKU

Recepcja w Pałacu Nowym (zaplecze hotelowe)

pon.-niedz. 8.00-20.00

tel. 52 364 64 11, fax 52 364 64 20, kom. 785 250 182

Działalność kulturalna, zwiedzanie

Pracownia Pałacowa w ZPP

tel. 52 364 64 41, tel. kom. 519 346 578

zwiedzanie@palacwostromecku.pl

ADRES:

ul. Bydgoska 9

86-070 Dąbrowa Chełmińska

Szczegółowe informacje na stronie: www.palacwostromecku.pl

FB: Pałac Ostromecko

***

Szanowni Państwo,

Bydgoszcz wzbogaciła się o nowe miejsca hotelowe. W naszym Pałacu goście mają do dyspozycji 22 komfortowo urządzone pokoje, kawiarnię, stylową restaurację oraz winiarnię. Naszych przyszłych Gości zapewniamy, że będzie to miejsce przyjazne zarówno turystom, biznesmenom jak i mieszkańcom Bydgoszczy.

Klasycystyczny Pałac w Ostromecku, który jeszcze niedawno nie wyglądał zbyt okazale, teraz zachwyca odnowionymi wnętrzami. Obecnie trwają intensywne prace nad dokończeniem remontu. Na prace konserwatorskie Pałacu samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego przekazał dotychczas 1,4 miliona złotych.

W skład Zespołu Parkowo - Pałacowego w Ostromecku wchodzą dwa Pałace: większy - klasycystyczny oraz mniejszy, wybudowany w stylu saskiego rokoka przez kasztelana płockiego Bogdana Mostowskiego. Obydwa pałace są teraz własnością miasta Bydgoszczy. Starszy z nich rokokowy został przekazany 26 czerwca 2008 roku przez Filharmonię Pomorską samorządowi miasta Bydgoszcz. Sejmik Województwa Kujawsko - Pomorskiego wyraził zgodę na przekazanie zabytkowego Pałacu w formie darowizny w 2007 roku.

Ostromecko to niezwykłe miejsce, usytuowane w malowniczym zakątku o wyjątkowych walorach krajobrazowych, porośnięte gęstymi borami. Zabytkowe Pałace wielkością dorównujące Królewskim Łazienkom. Otacza je park z bujną i doskonale utrzymaną roślinnością. Cały kompleks znajduje się w zakolu Wisły, trzy kilometry od Bydgoszczy, na Ziemi Chełmińskiej.

OFERUJEMY:

Zespół Pałacowo - Parkowy w Ostromecku organizuje kameralne przyjęcia, bankiety, pikniki oraz grillowe garden party w miejscach wskazanych przez naszych gości na terenie zespołu pałacowego. Nasza oferta skierowana jest do osób stawiających przede wszystkim na najwyższą jakość kulinarnych doznań. Bogata propozycja menu stworzona przez naszego szefa kuchni może zadowolić najbardziej wyrafinowane podniebienie.

ORGANIZUJEMY:

- wesela, śluby

- komunie

- jubileusze

- zjazdy, konferencje

- bale sylwestrowe, karnawałowe

- studniówki

- koncerty

- wernisaże

- inne imprezy okolicznościowe.

POKOJE:

Do Państwa dyspozycji oddajemy 22 wygodnie i stylowo urządzone pokoje Razem oferujemy miejsca dla 58 osób z sofami 10 pokoi - północ, 12 pokoi - południe. Każdy pokój ma własną łazienkę, TV, radio, telefon. W wybranych pokojach darmowy dostęp do internetu. Posiadamy również pokój dla osób niepełnosprawnych. Doba hotelowa - 15:00 do 11:00.

CENY:

Od poniedziałku do niedzieli:

1 osobowy pokój: 150 zł - ze śniadaniem

2 osobowy pokój: 200 zł – ze śniadaniem

3 osobowy pokój: 270 zł – ze śniadaniem

Dostawka – 60 zł

Miejskie Centrum Kultury, starając się stworzyć w Pałacu mieszkańcom Bydgoszczy i okolic podMiejskie centrum kulturalne. W okresie wiosenno - letnim w parku odbywają się imprezy plenerowe: koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, warsztaty, konkursy i działania plastyczne, plenerowe spotkania z poezją, imprezy rekreacyjno-sportowe. Na tarasie budynku podczas weekendów czynna jest letnia kawiarenka. Jesienią i zimą przestronne wnętrza Pałacu Nowego i Starego stwarzają doskonałą okazję do organizowania aukcji dzieł sztuki, recitali muzycznych, okolicznościowych bali a także prelekcji z różnych dziedzin nauki.

Dziś kompleks zaprasza w piękne, stylizowane wnętrza! Przyjemnością staje się także spacer po piękniejącym parku.

HISTORIA, LOKALIZACJA

Zespół Pałacowo - Parkowy w Ostromecku znajduje się na obszarze historycznej ziemi chełmińskiej, w Województwie Kujawsko - Pomorskim, na terenie powiatu bydgoskiego i gminy Dąbrowa Chełmińska, w obrębie sołectwa i wsi Ostromecko.

Zabytkowy kompleks jest usytuowany na prawym brzegu Wisły, w zakolu rzeki, w odległości około 3 km od granic Bydgoszczy i ok. 18 km od centrum miasta, przy drodze wojewódzkiej 551 Strzyżawa - Wąbrzeźno. Założenie mieści się w obrębie zespołu parków krajobrazowych: Nadwiślańskiego i Chełmińskiego, w otoczeniu cennych zespołów i obiektów przyrodniczych (Las Mariański, Wielka Kępa Ostromecka, Reptowo - rezerwat ornitologiczny, Linie - rezerwat florystyczny). Ostromecko znane jest również ze źródeł wód alkalicznych, wykorzystywanych gospodarczo od XIX wieku pod nazwą Maria oraz zabytkowego kościoła p.w. św. Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela. Obszar rezydencjonalny od północy ograniczają tereny zalewowe Wisły, od wschodu zabudowa wsi, od południa droga łącząca Bydgoszcz z Chełmnem, od zachodu tereny leśne.

W skład przestrzennego założenia pałacowo - parkowego wchodzą dwa pałace - tzw. Stary i Nowy - oraz park o powierzchni 35,451 ha.

Zespół mieści się w strefie A ochrony konserwatorskiej, co uwzględnia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidujący dla zespołu jako funkcje przewodnie: kulturalno - edukacyjną, wypoczynkowo - rekreacyjną, reprezentacyjną, bazy organizacji zjazdów, sympozjów, festiwali sztuki, teren parku na miejsce spacerów i wypoczynku.

Założenie jest wpisane do rejestru zabytków Województwa Kujawsko - Pomorskiego:

· Pałac Stary wraz z parkiem pod nr.326 (decyzja z 10.02.1960 r.)

· Pałac Nowy, zespół tarasów przy Pałacu Nowym i mauzoleum rodziny Schönborn - Alvensleben pod nr A/256/1-3 (decyzja z 24.04.1991 r.)

Część zespołu mieści się na terenie obszaru Natura 2000 Solecka Dolina Wisły PLH40003.

Od powstania aż do 1945 roku Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku pełnił funkcję rezydencjonalną. Bogate dzieje tego majątku najpierw rodów polskich, a później niemieckich są znakomitym przykładem przenikania kultur na Pomorzu. Po drugiej wojnie światowej zespół przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego i był siedzibą Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Głuchoniemych.

Początki zainteresowania Zespołem Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, jako miejscem kreacji nowych wartości kulturowych sięgają końca lat 70. XX wieku i dotyczą stworzonej przez Andrzeja Szwalbego koncepcji animacji tego zniszczonego założenia, jako ośrodka kultury muzycznej. W końcu lat 80. XX w. wykonano niezbędne prace zabezpieczające; do połowy lat 90. część prac rewaloryzacyjnych Pałacu Starego. Mimo, że realizację zamierzenia przerwał brak pieniędzy, idea odnowy i wykorzystania zabytkowego kompleksu dla potrzeb kultury pozostała niezmieniona.

W 1996 roku Bydgoszcz stała się właścicielem Pałacu Nowego oraz parku krajobrazowego z obiektami architektury ogrodowej i budynkami gospodarczymi. W 1997 roku Miasto określiło, jako podstawowe, funkcje zespołu: kulturalno-edukacyjną oraz wypoczynkowo-rekreacyjną; rozpoczęło prace zabezpieczające. Od 2000 roku Pałac Nowy i park są zarządzane przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Pałac Stary, w ostatnich dekadach użytkowany przez Filharmonię Pomorską, wykorzystywano na cele koncertowe i wystawiennicze. Od 2008 roku właścicielem całego założenia pałacowo-parkowego jest Bydgoszcz.

Pałac Stary
Zwiedzanie - wstęp wolny

Szczegóły dotyczące zwiedzania: http://www.palacwostromecku.pl/kontakt.php

Jest usytuowany na skraju wiślanej skarpy, w głębi parku, na płn.-zach. od Pałacu Nowego. Ta okazała rezydencja z panoramicznym widokiem na Wisłę została zbudowana przez rodzinę Mostowskich w pierwszej w połowie XVIII wieku, ok. 1730 roku. Bogdan Teodor Mostowski, kasztelan płocki przebudował skromny dwór szlachecki w dwukondygnacyjny budynek wraz z ogrodem, a jego syn Paweł Michał Mostowski, wojewoda pomorski, przekształcił budynek w wielkopańską siedzibę w stylu warszawskiego rokoka. W obecnej formie jest to pałac barokowy, całkowicie podpiwniczony, posiadający trzy kondygnacje z półpiętrem i poddaszem nieużytkowym. Dach mansardowy o konstrukcji drewnianej pokryto łupkiem kamiennym. Budynek jest murowany z cegły ceramicznej pełnej, ściany piwnic z kamienia. Elewacje Pałacu są tynkowane, zdobione kolumnami, pilastrami, sztukaterią oraz dużymi reprezentacyjnymi oknami. Elewację północną, ogrodową, wzbogaca taras widokowy. Stropy nad piwnicami ceramiczne, nad poszczególnymi kondygnacjami belkowe drewniane. Na ogólną liczbę pomieszczeń budynku składają się po cztery pokoje na pierwszym i drugim piętrze oraz po jednym pokoju na półpiętrach. Z parteru na półpiętro prowadzą symetryczne, reprezentacyjne biegi schodowe, usytuowane w dwóch przeciwległych narożnikach holu wejściowego, kontynuowane wyżej jako symetryczne klatki schodowe boczne wiodące na wyższe piętra. Poddasze dostępne jest z jednej klatki schodowej. Piwnice mają charakter wystawienniczy i techniczny. Na północ od pałacu rozpościera się ogród włoski, sięgający do terenów zalewowych rzeki. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 712,55 m2, kubatura 3 925 m³.

Filharmonia Pomorska - były właściciel Pałacu Mostowskich - w 2008 roku przekazała Bydgoszczy ten zabytkowy budynek wraz z kolekcją 51 zabytkowych strunowych instrumentów muzycznych, m.in. fortepianów, pianin, fisharmonii. Jeszcze kilka lat temu Pałac Stary pełnił rolę Muzeum Fortepianów i Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej. Odbywały się tam koncerty z udziałem najznakomitszych wykonawców, eksponowano kolekcję instrumentów i dzieła sztuki współczesnej. Przez ostatnie lata obiekt nie był użytkowany. Przerwanie działalności artystycznej wynikało z konieczności przeprowadzenia kompleksowej rewaloryzacji obiektu oraz braku dostatecznych środków finansowych nie tylko na ten cel, ale i na bieżące utrzymanie obiektu. W latach 90. XX wieku w budynku przeprowadzono prace konstrukcyjne wzmacniające ściany i nadproża, wykonano remont elewacji, naprawiono więźbę dachową i wymieniono pokrycie dachowe. Obecny stan techniczny konstrukcji budynku jest dobry, co umożliwia kontynuowanie rewaloryzacyjnych. Proces odnowy zabytkowego obiektu zakończy się w 2011 roku i odtąd Pałac Mostowskich służyć będzie działalności kulturalnej.

Pałac Nowy

Jest usytuowany w południowo-wschodniej części założenia na wprost bramy wjazdowej; do budynku prowadzi podjazd ukształtowany na planie owalu. Klasycystyczny korpus główny pałacu powstał w latach 1832 - 1849 na zamówienie ówczesnego właściciela majątku, grudziądzkiego kupca, Jakuba Marcina Schönborna, wg projektu pracowni Karola Fryderyka Schinkela. W końcu XIX wieku do szczytu południowego korpusu dobudowano skrzydło neobarokowe - Pałacyk Myśliwski, na pocz. XX wieku do szczytu północnego dobudowano salę balową. Elewacja zachodnia budynku - ogrodowa - jest poprzedzona zespołem tarasów powstałym na początku XX wieku; niewielkim tarasem ze schodami przy elewacji pałacu oraz niżej położonym rozległym tarasem ograniczonym murem z szerokimi schodami. Pałac Nowy jest całkowicie podpiwniczony, piętrowy, z poddaszem ze ścianką kolankową, kryty niskim dachem czterospadowym. Sala balowa, dobudowana do korpusu budynku głównego od północy, jest jednokondygnacyjna. Pałacyk Myśliwski, wzniesiony od południa jako skrzydło korpusu, jest dwupiętrowy, z drugim piętrem w mansardowym dachu. Kubatura całego obiektu wynosi 14.436,00 m3, powierzchnia zabudowy 1 043,00 m2 , powierzchnia użytkowa 2.581,40 m2.

W 2000 roku Miasto Bydgoszcz rozpoczęło kompleksową rewaloryzację Pałacu Nowego. Do roku 2007 wykonano większość prac budowlanych i konserwatorskich, obejmujących korpus główny oraz salę balową i skrzydło neobarokowe. W kolejnych latach poddano renowacji elewacje Pałacu i zespół tarasów. Działania rewaloryzacyjne ukończono w 2009 roku. Wynikiem przeprowadzonych prac jest bardzo dobry stan budynku, pozwalający na prowadzenie w nim działalności kulturalnej wraz z bazą gastronomiczną i noclegową. Jego przestronne wnętrza stwarzają doskonałe możliwości organizowania różnorodnych imprez stałych, cyklicznych i okazjonalnych, np. koncertów, spektakli, recitali, wykładów i prelekcji, spotkań okolicznościowych. Skrzydło neobarokowe oraz część korpusu głównego są wykorzystywane na cele gastronomiczne i hotelarskie oraz administracyjne i techniczne. Działalność kulturalna jest prowadzona w części pomieszczeń parteru i poddasza korpusu Pałacu Nowego. Na tarasie budynku Pałacu Nowego podczas weekendów czynna jest letnia kawiarenka. Od wielu lat, równolegle z restauracją zabytków architektury, trwa kompleksowa rewaloryzacja parku. W skład zabytkowego założenia parkowego o powierzchni ponad 35 ha wchodzi XVIII-wieczny park włoski w otoczeniu Pałacu Starego oraz XIX-wieczny park krajobrazowy w stylu angielskim otaczający od zachodu Pałac Nowy. Najbliższe lata przyniosą kontynuację procesu odnowy przestrzeni parku, prowadzonego pod nadzorem służb konserwatorskich.

Istotą funkcjonowania Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku jest harmonijne połączenie ochronionych wartości artystycznych i historycznych oraz wyjątkowych walorów przyrodniczych z nowymi wartościami kulturowymi. Ostromecko staje się swoistym ośrodkiem pracy twórczej adresowanym do szerokiego kręgu odbiorców - zarówno kreatorów, jak i amatorów kultury o zróżnicowanym poziomie kompetencji. Dzięki stworzonej bazie gastronomicznej i noclegowej Ostromecko uwzględnia nowe oczekiwania odbiorców. Umożliwia aktywne uczestnictwo w kulturze w dłuższym czasie zaplanowanym na rekreację. Te dodatkowe funkcje stanowią ważne uzupełnienie podstawowej funkcji założenia, jaką jest animacja kulturalna. Niezależnie od proponowanych dodatkowych usług zawsze najważniejszym celem wizyty w zabytkowym Ostromecku będzie aktywny udział w kulturze, kontakt z wartościami artystycznymi w otoczeniu piękna przyrody. W parku okalającym pałace w okresie wiosenno-letnim odbywają się imprezy plenerowe, m.in.: koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, warsztaty, konkursy i działania plastyczne, a także spotkania literackie oraz imprezy rekreacyjno-sportowe. Odrestaurowane reprezentacyjne wnętrza obu rezydencji służyć będą organizacji, m.in. koncertów kameralnych i recitali, spektakli, warsztatów artystycznych, zajęć edukacyjnych, wystaw i pokazów, różnorodnych spotkań. Odnowiony Pałac Mostowskich, przed laty przeznaczony na Muzeum Pianistyki, będzie miejscem stałej prezentacji zabytkowych instrumentów muzycznych, miejscem organizacji wystaw m.in. sztuki dawnej i współczesnej oraz innych wydarzeń kulturalnych.

***

OSTROMECKO – CZTERY PORY ROKU. ETAP 1 I ETAP 2

Tytuł projektu:

Ostromecko - cztery pory roku. Etap 1 i etap 2

Oznaczenie projektu: Projekt nr RPKP.03.03.00-04-001/09

współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w ramach Osi priorytetowej 3 Rozwój infrastruktury społecznej Działania 3.3. Rozwój infrastruktury kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2007-2013

Beneficjent i wnioskodawca: Miasto Bydgoszcz

Całkowita wartość projektu: 13 788 995,46 zł, w tym:

środki Województwa Kujawsko - Pomorskiego: 1 500 000,00 zł

środki Miasta Bydgoszczy: 7 562 995,46 zł

dofinansowanie ze środków EFRR: 4 726 000,00 zł (34,27 % )

Termin realizacji projektu: 12.10.2007 - 31.01.2012

Historia projektu:

W 2000 roku Bydgoszcz podjęła rewaloryzację przejętej części założenia: Pałacu Nowego oraz parku krajobrazowego. Do 2007 roku przeprowadzono trzy etapy rewaloryzacji parku. Do 2002 roku wykonano część prac remontowo - adaptacyjnych i restauratorskich w Pałacu Nowym. W 2003 roku rozpoczęto pierwszy etap kompleksowej rewaloryzacji Pałacu Nowego realizowanej obecnie w ramach programu pn. "Ostromecko - cztery pory roku". Do 2007 roku wykonano większą część prac budowanych, restauratorskich i renowacyjnych we wnętrzach Pałacu.

Do 2006 roku Miasto Bydgoszcz finansowało rewaloryzację Pałacu i parku głównie ze środków własnych oraz z dofinansowania Generalnego Konserwatora Zabytków (2000), Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (2000/2001), funduszu ochrony środowiska (2002) oraz prywatnej darowizny (2003). Ze względu na szeroki zakres wymaganych prac ponoszone wysokie nakłady były jednak niewystarczające do zakończenia procesu podstawowej rewaloryzacji zespołu.

W latach 2007 - 2008 Miasto uzyskało dofinansowanie z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 1 500 000,00 zł (w 2007 roku 1 000 000,00 zł, w 2008 roku 500 000,00 zł) na kontynuację prac rewaloryzacyjnych zespołu. Powyższe środki mieszczą się w budżecie niniejszego projektu. W 2008 roku Bydgoszcz stała się właścicielem Pałacu Starego, przekazanego przez Filharmonię Pomorską wraz z otoczeniem (park włoski). Od 2008 roku całością przejętego przez Miasto majątku Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku administruje Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. W 2008 roku projekt pn. "Ostromecko - cztery pory roku". Etap 1 i etap 2 został umieszczony na liście projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Projekt dotyczy zadań rewaloryzacyjnych realizowanych od 12 października 2007 do 31 grudnia 2011 roku.

W latach 2007 - 2009 dokończono pierwszy etap projektu; w 2009 roku rozpoczęto drugi etap prac. W dniu 10 grudnia 2009 roku pomiędzy Województwem Kujawsko-Pomorskim a Miastem Bydgoszcz została zawarta umowa nr WPW.I.3043-3-25-121/2009 o dofinansowane projektu pn. "Ostromecko – cztery pory roku". Etap 1 i etap 2 (nr RPKP.03.03.00-04-001/09) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 3 Rozwój infrastruktury społecznej Działania 3.3. Rozwój infrastruktury kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 - 2013.

Opis projektu:

Przedmiotem projektu pn. są kompleksowe działania zmierzające do zakończenia podstawowej rewaloryzacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku i stworzenia w nim wielofunkcyjnego ośrodka kultury o zasięgu regionalnym. Zakres objęty projektem obejmuje ostatni element etapu pierwszego oraz etap drugi kompleksowego programu rewaloryzacji realizowanego od 2003 roku.

Prace związane z ostatnim elementem pierwszego etapu, realizowanym w latach 2007 - 2009, zawierały: remont konserwatorski elewacji i remont pomieszczeń podziemnych Pałacu Nowego (sanitariaty do użytku publicznego), remont odtworzeniowy tarasów wraz z oranżerią i pergolą; montaż hydrantu na tarasie oraz stylizowanych żeliwnych umywalek w oranżerii; wykonanie przyłączy i instalacji sanitarnych, montaż naczynia wzbiorczego w kotłowni Pałacu Nowego, wykonanie przyłączy i instalacji elektrycznych, rozprowadzenie przewodów pod monitoring Pałacu Nowego, wykonanie od strony frontowej Pałacu dróg dojazdowych wraz z podjazdem przed wejściem głównym i miejscami postojowymi dla samochodów osobowych (16 stanowisk). Powyższe prace zostały już ukończone i odebrane w 1 kwartale 2009 roku.

Etap drugi, zaplanowany na lata 2009 - 2011, obejmuje: opracowanie kompleksowego projektu budowlanego i wykonawczego pozostałych elementów rewaloryzacji Zespołu Pałacowo-Parkowego, zagospodarowanie terenu pomiędzy Pałacem Nowym a istniejącym ogrodzeniem (oświetlenie terenu i elewacji Pałacu, monitoring terenu i Pałacu, likwidację istniejących murowanych garaży i budowę w ich miejsce obiektów gospodarczych, likwidację domku ogrodnika, szklarni i obiektu gospodarczego przy oranżerii), wykonanie parkingu dla samochodów osobowych (70 stanowisk) oraz autobusów (2 stanowiska), remont istniejącego ogrodzenia i bramy wjazdowej; kompleksową renowację Pałacu Starego wraz z wymianą przyłącza wodno-kanalizacyjnego do budynku, wymianą kotłowni olejowej, zasilania w energię elektryczną; roboty remontowe muru oporowego przy Pałacu Starym, roboty naprawcze wzmacniające skarpę wraz z wykonaniem schodów w skarpie, oświetlenie elewacji Pałacu Starego oraz terenu wokół niego, monitoring Pałacu Starego i otoczenia, wyposażenie Pałacu Starego dla potrzeb prowadzenia działalności kulturalnej.

Zasadność realizacji projektu wynika zarówno z konieczności ochrony wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, jak i rozwoju kultury o wymiarze lokalnym i regionalnym. Miasto Bydgoszcz, świadome znaczenia ochrony i rozwoju kultury, już od ponad dziesięciu lat prowadziło proces rewaloryzacji zabytkowego zespołu, dotąd długotrwały i wycinkowy wobec braku dostatecznych środków finansowych. Powyższa sytuacja uniemożliwiała wykorzystanie potencjału kulturalno-turystycznego zabytkowego założenia w Ostromecku. Przedmiotowy projekt jest zatem konsekwencją i kontynuacją wcześniejszych działań rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku.

Głównym celem projektu jest stworzenie regionalnego, interdyscyplinarnego i wielofunkcyjnego ośrodka kultury w odnowionym Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. Jego realizacja będzie możliwa po osiągnięciu celu szczegółowego, czyli rewaloryzacji zabytkowego założenia Istotne są cele ogólne, odnoszące się do długofalowych efektów projektu, m.in.: zwiększenie aktywności społecznej oraz kompetencji mieszkańców Bydgoszczy i regionu w różnorodnych dziedzinach kultury i sztuki oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie oferty kulturalnej Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Ich osiągnięcie spowoduje wzrost dynamiki rozwoju kulturalno-turystycznego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Miasto Bydgoszcz gwarantuje zachowanie celów projektu przez okres pięciu lat od zakończenia realizacji inwestycji objętej projektem. Podmiotem zarządzającym projektem po jego realizacji będzie Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Opracowanie: Iwona Loose

***

Uchwała nr XVI/114/00 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 17 sierpnia 2000 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum wsi Ostromecko (Dz.Urz. Woj.Kuj.-Pom. z dnia 5.10.2000 Nr 72 poz. 575 z późn. zm.).

Andrzej Szwalbe (1923 - 2002) wieloletni dyrektor Filharmonii Pomorskiej i organizator życia muzycznego. Honorowy Obywatel Bydgoszczy. Twórca najważniejszych inicjatyw kulturalnych i naukowych w mieście. Doprowadził do budowy gmachu filharmonii i galerii BWA, zainicjował m.in. budowę gmachu opery, powstanie Akademii Muzycznej i Pomorskiego Instytutu Sztuki. Autor koncepcji przekształcenia założenia pałacowo-parkowego w Ostromecku w Centrum Pianistyki Polskiej. Temu celowi służyło przejęcie w użytkowanie przez Filharmonię Pomorską obiektów zespołu oraz podjęcie prac remontowych Pałacu Mostowskich, w którym organizowano wystawy i koncerty. Dla potrzeb zamierzenia stworzył galerię Współczesnego Malarstwa Polskiego eksponowaną w Pałacu Starym oraz kolekcję zabytkowych strunowych instrumentów muzycznych. Podjęty proces rewitalizacji przerwano w połowie lat 90. XX wieku wobec braku środków finansowych nie tylko na remonty, ale i bieżące utrzymanie zespołu.

Uchwała Nr 54/97 Zarządu Miasta Bydgoszczy z dnia 24 marca 1997 roku wyznaczyła następujące funkcje: kulturalno-edukacyjną, wypoczynkowo-rekreacyjną, reprezentacyjną, bazę organizacyjną zjazdów, sympozjów, festiwali sztuki.

Umowa dotycząca przygotowania indywidualnego projektu kluczowego nr PRO.I.0728-POR/47/2008. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 została zawarta pomiędzy Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego a Prezydentem Miasta Bydgoszczy w dniu 18 września 2008 roku.

Powrót