AGORA NESTORA - Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku AGORA NESTORA przy MCK, to trzeci w Polsce artystyczny UTW. Partnerem w jego organizacji jest Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Program wykładów obejmuje nie tylko zagadnienia ogólne (pierwsze spotkanie w miesiącu), ale też wykłady i warsztaty (drugie spotkanie) z różnych dziedzin kultury, z których większość, ze względu na specjalizację patrona, dotyczy muzyki szczególnie w oparciu o nasze bydgoskie tradycje, lokalną tożsamość, wiedzę i doświadczenie bydgoskich artystów i twórców. Zapraszamy naszych słuchaczy na: koncerty łączone z prelekcjami, performance łączone z wykładami, czy spektakle teatralne z pokazami warsztatowymi.

Potrzeba uczestnictwa w kulturze, tworzenie dóbr kultury i przekazywanie dziedzictwa kulturowego to wspólny mianownik dla naszych słuchaczy, ich możliwości rozwoju funkcji poznawczych są trwałe, stale potwierdzane aktywnością, kreatywnością, łamaniem stereotypów myślenia i działań. Przekłada się to na udział w życiu społecznym i kulturalnym Bydgoszczy, gdzie słuchacze Agory Nestora stanowią najbardziej czynną i konstruktywną grupę.

---

RADA PROGRAMOWO – NAUKOWA:

prof. dr hab. Janusz Trempała – przewodniczący

prof. dr hab. Hanna Michalak – koordynator z ramienia Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

dr Daria Bręczewska-Kulesza

prof. dr Marek Chamot

Urszula Guźlecka

prof. dr Grzegorz Kaczmarek

prof. Wenancjusz Kurzawa

Justyna Mazur

Marian Wiśniewski

---

Zajęcia dodatkowe dla słuchaczy UTW „AGORA NESTORA” do końca czerwca 2019 (z pominięciem świąt)

- Warsztaty Tańca Flamenco, wtorki, godz. 13.30. sala ul.Mazowiecka 33

- Akademia Ruchu Plus, czwartki, godz.13.00, sala ul. Mazowiecka 33

- Warsztaty Tańca w Kręgu, soboty, godz.9.00, sala MCK

- Lektoraty językowe (j. angielski i j.niemiecki), środy, barka Lemara, j.niemiecki g.12:00, j.angielski g.13:45

- Chór, poniedziałki, godz. 13.00, Salonik Secesyjny

- Warsztaty plastyczne, piątki, godz.10:30, Galeria Wspólna

- Warsztaty dziennikarzy radiowych, czwartki, godz. 14.00, Salonik Secesyjny

UWAGA! Terminy, miejsca zajęć mogą ulec zmianie! Poinformujemy Państwa o tym na naszej stronie FB "Seniorzy w MCK" i podczas wykładów.

---

KONTAKT:

Tel. 52 32 55 551

Hanna Parucka- koordynator UTW

Mail: hanna.parucka@mck-bydgoszcz.pl

Barka Lemara

Zabytkowa barka Lemara to nowy obiekt Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Obiekt nietypowy, bo pływający. Ba, nawet posiadający swoją najprawdziwszą, marynarską załogę!

IDEA BARKI

Czy chcemy zatem tą barka przewozić towary? – Nie! Z jednej strony na pewno chcemy tutaj mówić o lokalnym, historycznym dziedzictwie żeglugi śródlądowej, z drugiej zaś wykorzystywać dawne ładownie jako nową strefę kultury w naszym mieście. Na „Lemarze” możecie spodziewać się spotkań z teatrem, koncertów, dyskusji literackich. W roku 2014 było to ważne miejsce dla obchodów Roku Kanału Bydgoskiego; tutaj m.in. ludzie związani zawodowo czy też emocjonalnie z Bydgoskim Węzłem Wodnym mogą rejestrować swoje wspomnienia…

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek, środa, czwartek, piątek - godz. 12.00-17.00

Sobota i niedziela - godz. 12.00-16.00

ZAPISY:

Grupy zorganizowane w pozostałe dni - powyżej 20 os. - prosimy o wcześniejsza rezerwację miejsca na: marta1101@interia.pl

Wstęp na barkę kosztuje 3 zł.
KONTAKT / WIĘCEJ INFORMACJI:

Adam Gajewski, tel. 503584840

Marta Ratz, tel. 728391633

Bydgoska Kronika Filmowa (BKF)

Bydgoska Kronika Filmowa to inicjatywa edukacyjno-artystyczna, nawiązująca do idei zespołów filmowych, wymyślona i prowadzona od 2008 roku przez Macieja Cuske i Marcina Sautera.

EMCEKOWA SZKOŁA FILMOWA

BKF od początku istnienia funkcjonuje przy bydgoskim – najpierw Miejskim Ośrodku – a obecnie Miejskim Centrum Kultury. Jest miejscem, w którym młodzi filmowi zapaleńcy z Bydgoszczy i regionu mogą rozwijać pod okiem tych dwóch znakomitych dokumentalistów swoje filmowe umiejętności. Adepci BKF-u uczą się kina dokumentalnego, realizują krótkometrażowe filmy, coraz częściej odnoszą też sukcesy na festiwalach. Kronika organizuje także warsztaty, na które zapraszani są tacy fachowcy, jak reżyser głośnego "Ki" i "Jesteś Bogiem" - Leszek Dawid, czy twórca "Rejsu" - Marek Piwowski.

BYDGOSKA - NIE TYLKO Z NAZWY

BKF-em kieruje dwóch wywodzących się z Bydgoszczy reżyserów: Maciej Cuske i Marcin Sauter. "Kuracja" i "Antykwariat" Cuskego, "Za płotem" i "Kino objazdowe" Sautera zdobywały nagrody dla Polski na festiwalach od Paryża po Moskwę i Pekin. Obydwaj są absolwentami Wajdaschool i laureatami Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej "Flisak Tofifest" oraz godnymi następcami innego wielkiego bydgoszczanina, arcymistrza dokumentu Kazimierza Karabasza.

MARCIN SAUTER O BKF

"Wyszliśmy z założenia, że Kronika nie będzie zapisywała życia miasta w szablonowy sposób. Rejestrujemy - zapisujemy jego życie poprzez bohaterów bydgoszczan i wydarzenia. Wydaje nam się, że taki autorski zapis rozsianych losów mieszkańców i niewielkich zdarzeń zarejestrowany w dobrym dokumentalnym filmie będzie kiedyś sporo mówił o mieście i regionie."

BYDGOSKIE ODCIENIE DOKUMENTU

Opiekunowie BKF-u są nauczycielami nie narzucającymi nikomu swojej wizji kina. Dlatego filmy jakie nakręcono w ramach BKF-u przedstawiają całą paletę odcieni dokumentu. Efekty widać. Spektakularne sukcesy w 2012 roku święciły na festiwalach w kraju i zagranicami filmy Jarosława Piskozuba i Macieja Jasińskiego. Na zajęciach w Kronice narodziła się bydgoska grupa filmowa Koloroffon, obecnie odnosząca sukcesy festiwalowe. BKF ma też na koncie kilkadziesiąt zrealizowanych filmów.

KONTAKT

Kronika jest otwarta dla nowych zapaleńców. Jeżeli chcesz do nich dołączyć – zadzwoń lub napisz.

Marcin Sauter

Mail: sauter@wp.pl

Kom.: +48 501 013.836

Maciej Cuske

Mail: maciej.cuske@wp.pl

Kom.: +48 505 456.604

Dział Organizacji i Koordynacji

Dział Organizacji i Koordynacji to „mózg” Miejskiego Centrum Kultury. Miejsce, w którym odbywa się koordynacja kalendarza wydarzeń kulturalnych i projektów organizowanych przez MCK.

MISJA

W pracowni Organizacji i Koordynacji prowadzimy wstępny kalendarz wydarzeń MCK, gdzie sprawdza się dostępność terminów i poszczególnych pomieszczeń, zwłaszcza sali widowiskowej, która łączy w sobie aż trzy funkcje: kina, teatru i sali koncertowej. Po wstępnej rezerwacji terminu każdy realizowany projekt musi mieć swoją kartę projektu, którą wypełnia osoba odpowiedzialna za projekt czyli koordynator. Karty Projektu trafiają do działu Organizacji i Koordynacji , gdzie są poddawane szczegółowej analizie. Opracowane dane przekazywane są następnie do innych działów MCK, których zaangażowanie jest niezbędne do tego, aby projekt mógł się odbyć. Słowem dbamy o to, aby każdy był we właściwym miejscu i o właściwej porze oraz wiedział co ma tam robić.

WYNAJEM

Zajmujemy się także organizacją wynajmu naszych pomieszczeń przy ulicy Marcinkowskiego 12-14, organizujemy wydarzenia okolicznościowe a także takie, które są wynikiem współpracy z naszymi licznymi Partnerami. Opracowujemy statystyki uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez wszystkie pracownie MCK oraz sporządzamy sprawozdania i raporty. Nasz dział to także miejsce gdzie trafiają zgłoszenia wolontariuszy oraz praktykantów, skąd osoby zainteresowane wolontariatem lub praktykami kierowane są, w miarę potrzeb i możliwości instytucji, do pozostałych pracowni. Nasza pracownia pozyskuje także sponsorów na działania MCK zarówno finansowych jak i rzeczowych.

KONTAKT

Tel. 52 32 55 551

Dagmara Wróblewska - kierownik/koordynator pracowni

Mail: dagmara.wroblewska@mck-bydgoszcz.pl

Tel. 519 34 65 80

---

Paweł Ciesielski – instruktor

Mail: pawel.ciesielski@mck-bydgoszcz.pl

Joanna Marciniak- Stereńczak – instruktor

Mail: joanna.marciniak-sterenczak@mck-bydgoszcz.pl

Tel. 52 32 55 551

DYŻURY

Dyżur stały pracowni w godzinach 9.00 – 14.00.

Pracownia Impro

Czymkolwiek jest teatr dla Ciebie – ogromne jest prawdopodobieństwo, że wśród działań Pracowni Impro MCK znajdziesz coś dla siebie!

TEATR JEST…

Teatr dla jednych jest stylem życia, dla innych pomysłem na spędzanie wolnych chwil. Czasem buduje się wokół słów, innym razem jego źródłem jest ruch lub muzyka. Bawi, uczy, doprowadza do łez albo zmusza do myślenia. Jedni wolą tylko na niego patrzeć, inni chcą też podyskutować, a jeszcze inni – patrzeć, dyskutować i tworzyć. Wybierają teatr po to, żeby na chwilę stać się kimś zupełnie innym albo wręcz przeciwnie – po to, by odkryć i pokazać kim są naprawdę.

EDUKACJA POPRZEZ TEATR I TANIEC

Ważnym zadaniem, które sobie stawiamy jest edukacja: wspieramy początkujących i doświadczonych twórców, proponując warsztaty teatralne i taneczne. Nie zapominamy o dzieciach, rganizujemy też warsztaty dla osób niepełnosprawnych. Latem chętnie korzystamy ze sprzyjającej akcjom plenerowym pogody i poprzez teatr ożywiamy przestrzeń miejską, organizując m.in. warsztaty na świeżym powietrzu i pokazy spektakli dla dzieci. I tu ciekawostka: instruktorki z naszej pracowni mają na swoim koncie samodzielnie zrealizowany spektakl "Jaś i Małgosia", którego premiera miała miejsce latem 2012 roku w Muszli Koncertowej!

W wyniku warsztatów narodziły się u nas grupy artystyczne nieustające w pracy nad swoimi autorskimi projektami artystycznymi - Teatr Tańca śniący pies, Teatr przy Stoliku i Eksperymentalna Grupa Teatralna Raban, grupa happeningowa MCK, otwarta dla wszystkich tych, którzy czują, że mają coś do powiedzenia i uwielbiają błyskawiczne, luźne pod względem formy akcje artystyczne.

TEATR IMPROWIZACJI

W Pracowni Teatru i Tańca stawiamy na teatr, którego nie doświadczycie w żadnym innym miejscu w Bydgoszczy. Chcemy wypełnić lukę w mieście i prezentować to, co innowacyjne, nietypowe, ciekawe, a przede wszystkim wartościowe. Istnieje u nas jedyna w Bydgoszczy scena improwizacji teatralnej – Grupa wymyWammy. Jej skład opanowały dziewczyny, które z babskiej energii chcą uczynić największy atut. Podczas pokazów improwizacji teatralnej, na które składają się gry improwizacyjne aktorzy tworzą widowisko teatralne spontanicznie, reagując na nieprzewidywalne sugestie widzów.

TEATR ŹRÓDŁOWY

Scena Miejskiego Centrum Kultury sprawdza się też jako miejsce spotkania z teatrem z górnej półki – przykładem jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny Inne Sytuacje organizowany przez Fundację Kultury Yakiza we współpracy z MCK, Teatrem Polskim i teatrem niebopiekło. Na festiwal ten zjeżdżają się grupy w swojej pracy teatralnej nawiązujące do drogi jednego z najważniejszych reformatorów teatru Jerzego Grotowskiego.

Ale prezentacje to nie wszystko – ważne jest też budowanie podstaw tworzenia i odbioru. Stąd pomysł, by w przestrzeniach MCK cyklicznie odbywały się spotkania w duchu teatru alternatywnego – prezentacje etiud, spektakli i filmów dokumentalnych połączone z wykładami, dyskusjami i warsztatami. Zachęcając do przyjrzenia się sztuce, jaką jest teatr, przez pryzmat poglądów Grotowskiego, akcentujemy wagę obecności na scenie człowieka-aktora i pracy nad jego podstawowymi narzędziami: ciałem i głosem.

DZIECIĘCA SCENA MIEJSKA

Razem z Bydgoskim Teatrem Lalek BURATINO pracujemy nad stworzeniem jedynej w Bydgoszczy stałej, repertuarowej Dziecięcej Sceny Miejskiej – miejsca, w którym dzieci w swoim gronie lub w towarzystwie dorosłych będą mogły regularnie przenosić się do niezwykłego, bajkowego świata teatru..

Buratino to profesjonalny, nieinstytucjonalny teatr działający w Bydgoszczy od trzech lat. Jego poziom został doceniony w programie Teatr Polska organizowanym przez Instytut Teatralny. Spektakl "Koziołek Matołek" ze zgłoszonych 100 spektakli z całego kraju został zaliczony do 15 najlepszych. Buratino kładzie nacisk na działalność edukacyjną – poprzez towarzyszące spektaklom lekcje teatralne pogłębia wiedzę i rozbudza zainteresowanie teatrem wśród najmłodszych.

Kierunek: SCENA

Kierunek: SCENA to ambitna kontynuacja zeszłorocznego cyklu Pokaż się w teatrze!. Wtedy zachęcaliśmy Was do prezentowania swoich amatorskich dokonań teatralnych na naszej scenie. Wystąpić mógł każdy, wystarczyło zgłosić gotowy spektakl. Teraz idziemy o krok dalej: spośród zgłoszonych prezentacji wybieramy tylko te najciekawsze. Poszukujemy ciekawych rozwiązań, bogatego warsztatu, ważnego przekazu, ale także niewydobytego jeszcze potencjału, niedoskonałości, które warto poprawić i pretekstu do rozmowy o tym, jak "robić" teatr. Po spektaklach zapraszamy artystów, widzów i specjalistów do merytorycznej dyskusji na temat wartości artystycznej Waszych dzieł. To doskonała okazja, by zaprezentować się na profesjonalnej scenie, a następnie porozmawiać z odbiorcami, wysłuchać szczerych pochwał i dobrych rad. Pamiętajcie, że Wasza pasja jest wspaniała, a w przygotowanie spektaklu na pewno włożyliście wiele pracy, zawsze jednak warto przyjrzeć się temu, co można zrobić lepiej, bardziej profesjonalnie! Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: teatr@mck-bydgoszcz.pl. Warunkiem ich rozpatrzenia jest możliwość podejrzenia próby przez przedstawicieli naszej Pracowni i otwartość na merytoryczną dyskusję po prezentacji.

Zapewniamy: scenę, garderoby, nagłośnienie i oświetlenie wraz z obsługą.

KONTAKT

Pracownia Impro

Tel. 52 32 55 545

Alicja Dobrowolna - specjalista

Tel. +48 519 346 586

Mail: alicja.dobrowolna@mck-bydgoszcz.pl

Pracownia Literatury i Nowych Mediów - "Warsztat Liter"

Zgodnie ze swoją nazwą zajmujemy się literami. Litery układamy, docinamy, przykrawamy, spawamy ze sobą, łączymy jak najlepiej umiemy.

WARSZTAT LITER – Pracownia Literatury i Nowych Mediów

Z tego wszystkiego bierze się co miesiąc nowy numer "Bydgoskiego Informatora Kulturalnego" oraz produkty naszego wydawnictwa. Działalność wydawnicza Warsztatu Liter obejmuje także wydawanie innego periodyku – "Pobocza", czasopisma poświęconego literaturom Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej (we współpracy z Krajeńskim Stowarzyszeniem Kulturalnym) oraz książki prezentujące lokalną muzykę (biografia Andrzeja Przybielskiego, "Maluj muzykę, bracie!"), literaturę (pośmiertny debiut Henryka Słysza, "61 wierszy" oraz antologie bydgoskiej literatury "Literra Bydgoszcz: nieobiecana ziemia literatury") i budujące lokalną tożsamość (jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć publikację cyklu bydgoskich przewodników kulturalnych – na początek bydgoska muzyka alternatywna i literatura).

Warsztat Liter dzięki naszym współpracownikom, Jolancie Baziak i Tadeuszowi Krajewskiemu, prowadzi też warsztaty i prelekcje o literaturze. Gniemy i składamy także litery obcych słowników na warsztatach translatorskich. I wreszcie organizujemy i współorganizujemy trzy festiwale literackie: Bydgoski Trójkąt Literacki (poświęcony prezentacji literatury regionalnej), Festiwal Pobocza (promujący literatury Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej) oraz Liberatak (przedstawiający literaturę nowych mediów).

KONTAKT

Michał Tabaczyński - kierownik/koordynator pracowni

Tel. 52 32 55 553

Kom. +48 519 346 574

Mail: michal.tabaczynski@mck-bydgoszcz.pl

---

Emilia Walczak – specjalista

Mail: emilia.walczak@mck-bydgoszcz.pl

Pracownia Muzyki - Instytut Muzyki Miejskiej

Pracownia Muzyki, czyli Instytut Muzyki Miejskiej zgrabnie wkomponowuje się w muzyczny obraz miasta, stając się jasno wyczuwalnym, rytmicznym pulsem artystycznych prezentacji, promocji a także produkcji...

MAPA AKTYWNOŚCI

Tym czym dla pisarza jest wydanie książki, a dla reżysera premiera najnowszego spektaklu, tym dla każdego ambitnego muzyka czy zespołu jest wydanie płyty. Wiedząc, jak ważne są to chwile w życiu każdego artysty, zarówno tego, który czasem nieśmiało stawia pierwsze kroki, jak i tych powszechnie już uznanych, stworzyliśmy projekt PREMIERY PŁYTOWE. Dzięki właściwej promocji, doskonałej oprawie technicznej w Sali, która charakteryzuje się znakomitą akustyką, możemy pokazać muzyków w jak najlepszym świetle, jednocześnie pomagając publiczności w odbiorze. W takich warunkach można właściwie ocenić wartość prezentowanego materiału muzycznego, co - szczególnie dla recenzentów - ma ogromne znaczenie. Natomiast samym wykonawcom daje wymierny obraz odbioru ich nowych muzycznych propozycji.

INSTYTUT MUZYKI MIEJSKIEJ

Kolejnym z proponowanych przez IMM projektów jest cykl koncertów przygotowywany wspólnie ze znanym i szanowanym dziennikarzem muzycznym Tomkiem Kaźmierskim. Prezentowane w tych ramach muzyczne zjawiska często wykraczają poza utarte schematy, opierając się jednocześnie mainstreamowym pokusom. Nie są to jednak zjawiska bazujące na wymyślnych fanaberiach ekscentryków. To uznawane i doceniane, nierzadko na całym świecie, niezwykle oryginalne efekty odważnych poszukiwań. W cyklu pojawiają się artyści, którzy poprzez swoją sztukę pokazują wielkość i piękno wyobraźni.

BYDGOSKA AKADEMIA JAZZU

Z racji znakomitych relacji z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy powstaje mnóstwo wspólnych projektów oraz rodzaj symbiotycznego współdziałania. Z tych najbardziej reprezentatywnych, dużych muzycznych przedsięwzięć to BYDGOSKA AKADEMIA JAZZU. Współtwórcą tego cyklu jest znakomity basista, znany propagator jazzu - Grzegorz Nadolny. Każdy koncert to wyjątkowe wydarzenie oraz organizacyjne wyzwanie. Stałym elementem jest obecność BigBandu Akademii Muzycznej, z którym grają i śpiewają zaproszone gwiazdy muzyki jazzowej.

FESTIWALE, festiwale...

Bydgoska jesień festiwalowa to termin adekwatny do ilości ważnych kulturalnych wydarzeń w mieście. W znacznej mierze opiera się na ścisłej współpracy z MCK. Tutaj Pracownia Muzyki szeroko współpracuje w relacji jako partner i współorganizator wielu wydarzeń muzycznych, interdyscyplinarnych, w tym festiwali. Jesienią każdego roku z powodzeniem odbywa się organizowany z Fundacją WET MUSIC festiwal muzyczno-filmowy FONOMO, czy ze Stowarzyszeniem Artystycznym MÓZG właśnie MÓZG FESTIWAL. To także organizowane z Towarzystwem Kompozytorów Polskich koncerty muzyki współczesnej, które przeradzają się w I FESTIWAL MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ – NOWA MUYKA.

Pracownia ma również swój festiwal, którego kolejne edycje samodzielnie organizuje. To święto perkusistów DRUMS FUSION. Trudno nie oprzeć się refleksji, że niezwykle płodna to ziemia, która rodzi tak znakomitych i oryginalnych perkusistów. Różnorodność projektów jakie specjalnie na ten festiwal przygotowują zaproszeni muzycy jest cechą wyróżniającą na mapie aktywności.

KONTAKT

Pracownia Muzyki - Instytut Muzyki Miejskiej

Tel. 52 32 55 544

-

Marek Maciejewski - kierownik/koordynator pracowni

Tel. 519 346 584

Mail: marek.maciejewski@mck-bydgoszcz.pl

-

Adam Kempa – specjalista

Mail: adam.kempa@mck-bydgoszcz.pl

Pracownia Pałacowa (ZPP Ostromecko)

Pracownia Pałacowa realizuje założenia statutowe Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na wszystkich płaszczyznach działalności kulturotwórczej.

EDUKACJA KULTURALNA

Szereg koncertów, wystaw, spektakli, recitali, zajęć warsztatowych, projekcji, prelekcji dotyczących historii obiektów, pozwolił na prowadzenie systematycznej edukacji kulturalnej wśród gości odwiedzających kompleks. Jednostka funkcjonuje bowiem jako interdyscyplinarny ośrodek kultury, nastawiony na regularnego odbiorcę, a także na tych, którzy do ostromeckich pałaców przybyli po raz pierwszy. Odpowiada za całość zadań związanych z działaniami MCK w dziedzinie szeroko pojętej edukacji kulturalnej.

Zadania te realizowane są również poprzez edukację w zakresie historii sztuki, plastyki i muzyki, prelekcji itp. Zespół Pałacowo-Parkowy, przez cały rok, jest otwarty i przygotowany na wszelkie tego typu zajęcia, kierowane do przedstawicieli wszystkich grup społecznych w każdym wieku. Odbywa się to w formie współpracy ze środowiskami artystycznymi lokalnymi i ogólnopolskimi w oparciu o ścisłą współpracę z oświatowymi placówkami Ostromecka (szkoła i biblioteki), także z w zakresie organizacji imprez komercyjnych.

PODSTAWOWE ZADANIA PRACOWNI

- organizacja imprez kulturalnych o charakterze popularyzatorsko-edukacyjnym;

- organizacja imprez o charakterze ludycznym;

- organizacja wystaw w Galerii Pałacu Starego i Oranżerii Pałacowej;

- organizacja warsztatów artystycznych (plastyka, muzyka, taniec, film);

- współpraca ze środowiskami artystycznymi lokalnymi i ogólnopolskimi.

ADRES:

ul. Bydgoska 9

86-070 Dąbrowa Chełmińska

tel. recepcja 52 364-64-11

Pałac Stary 52 364- 64- 41

fax - 052 364-64-20

e-mail: recepcja@palacwostromecku.pl

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia bydgoskiego Wilanowa - Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku.

Pałac Stary w Ostromecku czynny jest codziennie oprócz poniedziałków. Szczegóły http://www.palacwostromecku.pl/kontakt.php

wstęp wolny

Restauracja Pałacowa w Pałacu Nowym w Ostromecku czynna w godz.: 12-20.00 (pon.-pt.) oraz 10-20.00 (sob., niedz.)

Sprzedaż i rezerwacja biletów - inf. http://www.palacwostromecku.pl/kontakt.php

DOJAZD DO OSTROMECKA I POWRÓT:

* PKS

rozkład na www.pks.bydgoszcz.pl, bilet w cenie 4,70 zł, czas przejazdu ok. 25 minut

Odjazd z dworca autobusowego

* PKP – szynobus

Szczegółowe i bieżące informacje na temat rozkładu jazdy na www.e-podroznik.pl

* Bus: Dąbrowa Chełmińska - ul. Wyścigowa

KONTAKT:

Andrzej Gawroński - kierownik Pracowni Pałacowej

Tel. 519 346 578

Mail: andrzej.gawronski@mck-bydgoszcz.pl

Violetta Pawliczak - kierownik obsługi

Tel. +48 519 346 577

Mail: violetta.pawliczak@mck-bydgoszcz.pl

Pracownia Plastyki i Fotografii "Galeria Wspólna"

Galeria Wspólna, prowadzona przez Pracownię Plastyki i Fotografii MCK, to działająca od 2012 roku pracownia i placówka wystawiennicza, zorientowana przede wszystkim na szeroko pojętą sztukę współczesną i nowoczesną.

GDZIE JESTEŚMY?

Zlokalizowana jest w samym centrum Starego Rynku, w pomieszczeniach neorenesansowej kamienicy, przy ulicy Batorego 1/3 (nad Kawiarnią Artystyczną "Węgliszek").

NADRZĘDNA IDEA

Wszelkie działania pracowni mają służyć poszerzeniu kompetencji kulturowych społeczeństwa, zwiększaniu gotowości uczestnictwa w kulturze, prowadzącej do budowy więzi i poczucia tożsamości, a te w efekcie wzmacniać zachowania pro społeczne.

Galeria Wspólna to przestrzeń mająca z założenia skupiać lokalnych "wyznawców" sztuk wizualnych, przy ścisłej współpracy merytorycznej i finansowej ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków. Współistnienie tych środowisk stwarza szansę dialogu, koegzystencji różnych dziedzin twórczości.

OFERTA

Osią działalności Galerii są wystawy plastyczne, wokół których powstają kolejne projekty edukacyjne, często o charakterze interdyscyplinarnym: cykle warsztatów, otwarte spotkania z artystami, wykłady z historii sztuki, performance, happeningi i wiele innych.

LITERACKO

Galeria Wspólna to również miejsce działań oraz spotkań miejskich stowarzyszeń literackich.

KONTAKT

ul. Batorego 1/3, 85-104 Bydgoszcz

Bożena Januszewska - kierownik/koordynator pracowni

Mail: bozena.januszewska@mck-bydgoszcz.pl

---

Marta Wiśniewska- Krasuska – specjalista

Mail: marta.wisniewska@mck-bydgoszcz.pl

---

Justyna Gongała – instruktor

Mail: justyna.gongala@mck-bydgoszcz.pl

---

Zuzanna Straszewska – instruktor

Mail: zuzanna.straszewska@mck-bydgoszcz.pl

---

Mail: galeriawspolna@onet.pl

Kom.: +48 883 366 095

Tel.: 52 322 14 47

Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek, godz. 10.00 - 17.00

Pracownia Promocji i Informacji

Promujemy lokalną kulturę, bo ją kochamy. Informujemy o lokalnej kulturze, bo głęboko wierzymy, że jest tego warta. Poza tym... Czymże byłoby życie bez kultury???

W MEDIACH KLASYCZNYCH I NOWOCZESNYCH

Jak sama nazwa wskazuje Pracownia Promocji i Informacji zajmuje się szeroko pojętą promocją działań Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Robimy to na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim regularnie wysyłamy "emcekowe" newslettery do lokalnych i ogólnopolskich mediów z bieżącym programem MCK. Jesteśmy też bardzo obecni w Internecie. Znajdziecie nas zarówno na tej stronie, na stronie Pałacu w Ostromecku, jak również na Facebooku czy YouTube. Załoga naszej pracowni zajmuje się także obsługą strony internetowej "Bydgoskiego Informatora Kulturalnego" oraz wyraźnym wsparciem promocyjnym dla Radia Kultura czy Kina Orzeł. To przez nasze ręce (i komputery) przechodzą wszystkie projekty materiałów promocyjnych MCK, takie jak roll-upy, banery, badge, ulotki i plakaty, które możecie zobaczyć w najróżniejszych punktach miasta. Sam fakt, że właśnie teraz możecie bez przeszkód surfować po naszej zupełnie nowej stronie internetowej jest również zasługą naszego zespołu. Moglibyśmy tak długo, ale zamiast promować siebie, wolimy promować Kulturę przez zdecydowanie duże "K".

KONTAKT

Pracownia Promocji i Informacji

Tel. 52 32 55 571

-

Jarosław Jaworski – kierownik/koordynator pracowni, rzecznik prasowy

Mail. press@mck-bydgoszcz.pl

Kom. +48 519 346 589

-

Emilia Rębas-Gładziejewska - specjalista public relations

tel. 52 32 55 578

mail: emilia.rebas@mck-bydgoszcz.pl

-

Kuba Ignasiak - specialist social media

Mail: kuba.ignasiak@mck-bydgoszcz.pl

Kom. +48 519 144 966

-

Marta Idczak – specjalista

Mail: marta.idczak@mck-bydgoszcz.pl

Kom. + 48 519 346 587

-

Monika Grabarek – specjalista

Mail: monika.grabarek@mck-bydgoszcz.pl

-

Dariusz Gackowski – instruktor, fotograf

Mail: dariusz.gackowski@mck-bydgoszcz.pl

Zakład Praktyk Kulturalnych

ZPK to pracownia Miejskiego Centrum Kultury, w której docieramy z kulturą do ludzi dzięki nietypowym formom aktywności. Kulturalnej. Działamy w myśl pozytywistycznej idei pracy u podstaw, dostosowanej do naszych czasów.

KULTURALNA PRACA U PODSTAW

W połowie XIX wieku społecznicy zajmowali się niższą warstwą społeczną, by odbudować Polskę ekonomicznie, gospodarczo, kulturalnie. Dziś naszymi uczniami będą dzieci, kobiety i wszyscy Ci właściwie, którzy nie lubią prostych rozwiązań, chcą dowiedzieć się czegoś na temat świata, a co za tym idzie - i siebie. Wychodzimy z założenia, że bez rozwoju kultury, nie ma rozwoju gospodarki. Że kultura jest motorem rozwoju miast.

Projekty pracowni zachęcają do czynnego włączenia się do działań.

Poniżej przedstawiam kilka z nich

Koło Gospodyń Miejskich – cykl spotkań, podczas których panie w różnym wieku integrują się, działają wspólnie tworząc rozmaite dzieła sztuki użytkowej.

---

KONTAKT

Dominika Kiss-Orska - kierownik/koordynator pracowni

Mail. dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl

Kom. +48 519 346 583