Przeźrocza Festiwal Filmowy 2019: Dziwor -klasyka polskiego dokumentu

„Hokej”

Podczas Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie w Katowicach, zawodnicy dają z siebie wszystko. Determinacja, wytrzymałość, szybkość, technika, wola walki i jednoczesna brutalność sportowej rywalizacji. W opozycji do doświadczonych są jeszcze dzieci ze szkółki hokejowej, stawiające swoje pierwsze kroki na lodowej tafli, co nadaje całości szczególnie niepokojącą wymowę.

nagrody:

1977 – Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych – nagroda specjalna „Srebrny Lajkonik”)

1977 – Tampere (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)

1980 – Tarnów (Festiwal Filmów Sportowych – „Złoty laur”)

-------

„Kilka opowieści o człowieku”

Portret młodego mężczyzny pozbawionego obu rąk. Wykonuje on niemal wszystkie codzienne czynności. Kamera obserwuje jego zachowanie w różnych okolicznościach: od rutyny codzienności ludzi zdrowych, po obraz skupiający się na niecodziennych czynnościach, jak: jazda na nartach, pływanie, czy rysowanie. Mężczyzna potrafi być taki jak inni: jest pełen radości, radzi sobie w każdej sytuacji, panuje nad swoim ciałem i przezwycięża wszelkie trudności.

nagrody:

1983 – Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy – Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych – Grand Prix „Złot Smok”)

1983 – Huesca (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)

1984 – Tarnów (Festiwal Filmów Sportowych)

-------

„Dziwor”

(Subiektywna) opowieść o wybitnym fotografiku i reżyserze Bogdanie Dziworskim. Po długiej przerwie, kręci swój nowy film. Podczas pracy nawiązuje się interesująca relacja pomiędzy nim a jego młodszym operatorem – Pawłem, który wykorzystuje sytuacje i kręci film o Dziworskim. Efektem tego spotkania jest intrygująca opowieść filmowa o badaniu granic pomiędzy pasją a codziennością bohatera.

nagrody:

2019 - Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – Nagroda Specjalna Legalnej Kultury dla filmu krótkometrażowego – za „zamknięcie w kadrze tego, co nie mieści się w głowie”)

-------------------

Przeźrocza Festiwal Filmowy 2019