AFRYKAMERA: "Tranzytem przez Tanzanię" (2018), reż. J.V. Velzen

„Przepiękne, subtelne spojrzenie na współczesne życie w Subsaharyjskiej Afryce Wschodniej” – Nolan Kelly, „The Pavlovic Today”

Nagrody i festiwale: FF Tribeca 2018 – najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym, FF Zurich 2019, MFF Leeds 2018, MFF Freiburg 2019, DOK.fest Munich 2019

Jeroen van Velzen przygląda się pasażerom podróżującym pociągiem jadącym przez Tanzanię. W jednej przestrzeni obserwujemy ludzi reprezentujących cały przekrój społeczeństwa Afryki Wschodniej, uczestniczymy w ich rozmowach i kłótniach, towarzyszymy im w podróży. W dokumencie poznajemy bliżej czterech bohaterów: kaznodzieję, który sprzedaje błogosławieństwa, chcąc zarobić na własną stację radiową i telewizyjną, samotnie podróżującą kobietę z Kenii, która w wieku czternastu lat została wydana za mąż, przez męża trafiła do więzienia, a teraz stara się rozpocząć nowe życie, a także dziadka z wnukiem z plemienia Masajów, którzy zmagają się z niechęcią i stereotypami. Każdy z nich stara się na własny sposób przeżyć swą "podróż".