Progressive Evening: Hunter, Apostolis Anthimos i inni

Zespół Hunter powstał w 1985 roku w Szczytnie z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Pawła „Draka” Grzegorczyka oraz perkusisty Grzegorza „Brooza” Sławińskiego. Formacji przewodzi Grzegorczyk, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Muzyk pełni także funkcję autora tekstów i głównego kompozytora. Do 2011 roku grupa wydała cztery, odmienne stylistycznie albumy studyjne oraz szereg pomniejszych wydawnictw, pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych, jak i publiczność. Formacja dwukrotnie otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Była także wielokrotnie wyróżniona w plebiscytach branżowych czasopism „Gitara i Bas”, „Teraz Rock” i „Magazyn Gitarzysta”.

---

Apostolis Anthimos , urodzony w Polsce Grek, uznawany jest za jednego z najciekawszych instrumentalistów. Nieodłącznie kojarzony jest z bluesem, ale również z muzyką z pogranicza jazzu i rocka. Choć zaczynał jako gitarzysta, jest także znakomitym perkusistą, pianistą oraz basistą. Od 1971 r. współtworzy legendarny zespół SBB, jedną z najważniejszych formacji w historii polskiego rocka. Współpracował z Tomaszem Stańką, zarówno podczas koncertów, jak i projektów płytowych, grał też z Czesławem Niemenem. W 1994 r. zadebiutował jako solista albumem Days We Can’t Forget, a w kolejnych latach ukazały się płyty: Back to the North (2006) i Miniatures (2008).

---

Art of Illusion to zespół grający rocka progresywnego, głównie instrumentalnego, a na drugiej płycie z wokalem Marcina Walczaka – z dużą ilością wirtuozerskich solówek, partii fortepianowych i orkiestralnych, częstymi zmianami nastrojów, tempa oraz rytmów, mocnymi riffami oraz bogatymi aranżacjami.

---

Frontal Cortex to zespół z Olsztyna, który działa od 2015 r. Wydał właśnie debiutancki album.