FONOMO 2017: Lawrence English prezentuje "Gości"

"Goście"

1. października 1968 r. w Fulton Theatre w Pittsburgu miała miejsce premiera "Nocy żywych trupów" George’a Romero. Filmu, który miał zmienić współczesne kino.

Zombie jako artefakt kulturowy pojawił się w popularnej świadomości globalnej w późnych latach 20. XX w. po publikacji "Magicznej wyspy" Williama Seabrooka. W tekście tym opisał on spotkanie z trójką zombie pokazanych mu przez jego haitańskiego przyjaciela Polynice’a. Inne teksty krytyczne, takie jak "Jestem legendą" Richarda Mathesona utrwaliły postać zombie jako wszechobecnego upiora cywilizacji współczesnego człowieka. To jednak zombie Romero sprawiły, że zaczęto je postrzegać jako nieśmiertelnych nosicieli strachu i terroru. Zaplanowany jako krytyczna analiza współczesnego społeczeństwa amerykańskiego, film Romero stał się punktem odniesienia dla kina wywrotowego, co podkreślało obsadzenie w głównej roli Afroamerykanina.

„Noc żywych trupów jest być może pierwszym filmem, w którym główną rolę gra czarnoskóry mężczyzna bez względu na jego rasę, nie zaś z jej powodu”, stwierdził Romero. Film został uhonorowany niedawno włączeniem go do zbiorów Biblioteki Kongresu w uznaniu jego znaczenia kulturowego. W 50. rocznicę nakręcenia filmu Lawrence English stworzył nową pracę audiowizualną zatytułowaną "Goście".