"Czytanie Nowakowskiego": 100-lecia urodzin pisarza + premiera książki

"Czytanie Nowakowskiego" - 100-lecie urodzin pisarza

Miejsce: skwer Tadeusza Nowakowskiego — Szwederowo

Organizatorzy: Forum Obywatele Kultury, MCK, UKW, Sokrates International School, IX LO w Bydgoszczy, Rada Osiedla Szwederowo, "Łaźnia Miejska" Centrum Zdrowia Araszkiewicz, Miasto Bydgoszcz

WPROWADZENIE: dr Marcin Kowalczyk

CZYTAJĄ: Mieczysław Franaszek, aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz uczniowie z 9 LO – Natalia Moskowicz, Polina Zabolotna i Sarah Ładanaj ze Szkoły Sokrates

SŁUCHANIE NOWAKOWSKIEGO: głos pisarza z Radia Wolna Europa

ZAGŁUSZANIE NOWAKOWSKIEGO: historia zniszczenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego – dr Stefan Pastuszewski

PROWADZENIE: Emilia Czekała

GRA: Grupa KONOPIE

PREMIERA KSIĄŻKI:

"Po drodze z Tadeuszem Nowakowskim. Spacerownik", 6. zeszyt z serii "Czytanki miejskie" autorstwa Emilii Walczak, wyd. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

(od piątku do kupienia w kasie MCK w cenie 5 zł).

Tadeusz Nowakowski (1917–1996) – bydgoszczanin, wybitny pisarz, publicysta, działacz emigracyjny.

Tadeusz Nowakowski urodził się w Olsztynie, jednak rodzina wkrótce przeniosła się do Bydgoszczy. Tu dorastał i zdał maturę. W 1939 roku Nowakowski zgłosił się do wojska i jako ochotnik uczestniczył w kampanii wrześniowej. Po wojnie znalazł się w brytyjskiej strefie okupacyjnej. Odtąd jego emigracyjne życie naznaczone było wieloma podróżami. Na gruncie zawodowym współpracował m.in. z polską sekcją BBC w Londynie i Radiem Wolna Europa. Działał w Związku Polaków Zagranicą. Ponadto był pierwszym prezesem Światowego Związku Bydgoszczan. Jako delegat Rządu RP w Londynie przewodniczył Stowarzyszeniu na rzecz Porozumienia Niemiecko-Polskiego w Monachium.

Równolegle z aktywnością dziennikarską i społeczną przez całe życie prowadził działalność pisarską. Światowy rozgłos i sławę przyniosła mu powieść Obóz Wszystkich Świętych. Osobną, lecz ważną część pisarskiej biografii stanowi współpraca z Janem Pawłem II. Przez wiele lat Nowakowski relacjonował dla Radia Wolna Europa papieskie pielgrzymki.

Zasługi pisarza zostały docenione tak na emigracji, jak i w Polsce: Rząd RP na uchodźstwie odznaczył Tadeusza Nowakowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w 1993 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto dwa miasta szczególnie bliskie pisarzowi, Olsztyn oraz Bydgoszcz, obdarzyły go godnością Honorowego Obywatela. Tadeusz Nowakowski jest pochowany na cmentarzu ewangelickim w Bydgoszczy.

(oprac. dr Marcin Kowalczyk)