Muzyczne Smaki vol. 28: DEZERTER + 1125

Dezerter

Zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock‘n‘Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r., po 33 latach, został wznowiony singiel „Ku przyszłości”.

Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.

Dezerter to:

Robert Matera – gitara, śpiew

Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty

Jacek Chrzanowski – bas

1125

Zespól powstał i do dziś funkcjonuje w Złotowie. Po 20 latach funkcjonowania czterech członków zespołu jest w składzie od samego początku.

W 1997 nagraliśmy w swarzędzkim studiu „Czad”, nasza pierwsza płytę zatytułowaną „1125”. W tym czasie zaczęliśmy grać coraz więcej koncertów w całej Polsce. Materiałem zainteresował się Bezkoc z „Pasażera”, który postanowił go wydać. Dobra sprzedaż płyty spowodowała większe zainteresowanie zespołem i nowymi propozycjami koncertowymi. Latem 1998 nagraliśmy w „Czadzie” materiał na split ze szwedzkim zespołem Within Reach. Split ukazał się jesienią 1998 roku (wydal go Shing i ukazał się tylko na winylu), w tym samym czasie odbyliśmy trasę koncertowa z Within Reach (7 koncertów w Polsce). Na przełomie 1998/99 zagraliśmy tez kilka koncertów ze szwedzkimi kapelami Burst i Misconduct. Dobra współpraca z „Pasażerem” zaowocowała kolejna płyta. W styczniu 1999 roku nagraliśmy w szwedzkim studiu Soundlab materiał, który ukazał się pod tytułem „Plonie mi serce” (płyta została wydana również w 1999 roku). W tym czasie Piotr, a później Szymon, udzielali się gościnnie w Schizmie i właśnie z nimi graliśmy najwięcej koncertów pod szyldem Unity 2000 Crew. W 1999 zaszły też zmiany personalne gdyż odszedł od nas Dawid. Następna płyta ukazała się w roku 2000 i był to split z sosnowieckim Frontside, wydany pod nazwa „Sprawiedliwość”. Słaba, jakość materiału spowodowała, że kolejna płytę nagraliśmy znowu w Szwecji. Nagrana została w kwietniu 2001 roku, ale na jej wydanie trzeba było czekać ponad rok. Płyta światło dzienne ujrzała w połowie 2002 roku i zatytułowaną została „Nieugięci”. W ramach promocji zagraliśmy wiele koncertów a w tym m.in. z Sick Of It All, Skinhead, Cold As Life, Shutdown, Ensign, Born From Pain, Cause For Alarm, Comin Correct, Lenght of Time. W trakcie działalności zespołu powstało tez kilka ubocznych projektów: w 1999 roku członkowie 1125+goscie nagrali materiał z coverami toruńskiej Rejestracji a później Piotr i Szymon powołali do życia Projekt, który ma już na koncie dwie płyty wydane przez „Pasażera”. W lutym 2003 zagraliśmy trasę ze Szwedami z Path Of No Return i pracowaliśmy nad utworami na nową płytę. Nowy materiał został zarejestrowany w maju 2003 roku w białostockim studiu „Herz” i co ciekawe nagraliśmy go w czteroosobowym składzie. Płyta ukazała się wiosna 2004 r. i wydał ją DFF Records.

Na początku 2005r. do zespołu dołączył na stale drugi gitarzysta: Adam Wacyk, udzielający się również w Projekcie a latem tego roku, szeregi 1125 opuścił Piotr. Obecny skład 1125 to: Rafał – wokal, Szymon – gitara, Adam – gitara, Dawid – bas i Krzysiek – perkusja. I w tym składzie dotrwaliśmy do dziś nagrywając kolejne płyty i grając koncerty w kraju i wielu miejscach w Europie.

1125 to:

Rafał Wróblewski - wokal

Szymon Wolny - gitara

Dawid Gappa – gitara

Krzysztof Sokołowski – perkusja