małe ANIMOCJE: "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie", reż. Torill Kove

Torill Kove

Wielokrotnie nagradzana reżyserka, pisarka, animatorka i ilustratorka. Urodzona w 1958 r. w Hamar (Norwegia), w 1982 przeniosła się do Montrealu (Kanada), by podjąć studia na McGill University (tam obroniła magistra z urbanistyki). Studiowała również animację na Concordia University, gdzie zdobyła Kodak Awards za swoje pierwsze filmy "All You Can Eat", "Fallen Angel" i "Squash and Stretch". Zilustrowała siedem książek dla dzieci.

W 2000 roku jej film "My Grandmother Ironed the Kingʼs Shirts" (koprodukcja ze Studio Magica z Oslo) był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany. W 2007 roku Oscara otrzymał jej kolejny krótki metraż – "The Danish Poet" (koprodukcja z Norway Mikrofilm AS). The Danish Poet otrzymał również Genie Award. Jego narratorką jest Liv Ullmann. Krótki metraż "Me and My Moulton" ("Ja i mój rower", koprodukcja z Mikrofilm) przyniósł reżyserce kolejną oscarową nominację.

"Hokus-pokus, Albercie Albertsonie" to jej debiut pełnometrażowy.

Gunilla Bergström

Szwedzka autorka książek i ilustratorka. Urodzona w 1942 roku w Goteborgu. Początki jej kariery związane były z dziennikarstwem. Pracowała dla gazet takich jak: Aftonbladed oraz Dagens Nyheter. Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała w 1971 roku. Jest najbardziej znana z serii książek o Albercie Albertsonie, która po raz pierwszy została wydana w 1972 roku. Do 2007 roku wydała 25 książek z tej serii, którą przetłumaczono na 29 różnych języków i sprzedano w ponad 8 milionowym nakładzie. Swoje inspiracje czerpie z codziennych, życiowych historii. Ponadto interesuje się psychologią oraz ludzkimi zachowaniami, które próbuje zawrzeć w swoich książkach. Opisuje siebie jako bardzo „czepialską”, jeśli chodzi o sztukę pisania. Sama ilustruje swoje książki, ale równie często współpracuje z innymi. Obecnie jest właścicielką spółki Book-Maker, która posiada licencję na serię o Albercie Albertsonie. Licencja została rozszerzona dla produkcji teatralnych i telewizyjnych, maskotek, lalek, puzzli oraz gier komputerowych. Uważa, że: Nie ma nic złego w komercyjności znanych rzeczy, ale musimy być ostrożni, co do tego komu sprzedajemy licencje. Obecnie mieszka w Sztokholmie. Zimy spędza w zachodniej Afryce, skąd pochodzi jej mąż.

W 2012 Gunnila Bergström została odznaczona medalem Illis Quorum przez szwedzki rząd za wkład w tamtejszą kulturę.