Krzysztof Dys Trio - koncert

Krzysztof Dys (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) i Krzysztof Szmańda (perkusja)

Zespół tworzą przedstawiciele tzw. młodego pokolenia polskich jazzmanów - którzy współpracują ze sobą na różnych płaszczyznach już od kilkunastu lat. Jednocześnie ich muzyka generuje

skrajne emocje, które zderzają się ze sobą w mózgu słuchacza, powodując nowe doznania i odblokowując obszary jeszcze nieodkryte. Miles Davis, ojciec współczesnego jazzu, ukonstytuował w muzyce improwizowanej czynnik nieprzewidywalności, definiujący zarówno gatunek, jak i stylistykę jazzową. Dzięki wieloletniej znajomości trójki muzyków owa idea oddania się strumieniowi obiektywizmu stała się  mottem sesji nagraniowej płyty Toys.

„Kompozytor i pianista Krzysztof Dys chyba dopiero teraz dostał swe najlepsze “zabawki” i zrealizował znakomity album “Toys”, którym standardowe jazzowe trio wyniósł ponad przeciętność typowej, straight-jazzowej motoryki. Pianista nie rozprawia się szkolnymi wprawkami z popularnymi kompozycjami gigantów jazzu, lecz czyni z tych standardów nowe, pieczołowicie uplecione w nowe pomysły nagrania. To jest najważniejsza ze sztuk grania pomysłów znanych i wielokrotnie (artystycznie) sprawdzonych. Teraz gdy trzeba dodać do tego własną inwencję robi się zestaw najprzedniejszych, pięknych jazzowych tematów zgrabnie podanych przez subtelne, ale i kreatywnie zadziorne trio.”

Dionizy Piątkowski (Era Jazzu)