CAMERIMAGE 2017: Retrospektywa Johna Tolla: "Wiatr"

W międzynarodowych regatach jachtów morskich o Puchar Ameryki załoga USA, dowodzona przez młodego żeglarza Willa Parkera, po zaciętej walce przegrywa z obsadą australijską Jacka Neville’a. Pierwszy raz w historii zawodów Amerykanie tracą zwycięskie trofeum. Will postanawia je odzyskać. Musi powalczyć też o odzyskanie uczucia swojej ukochanej, aeronautki i żeglarki Kate Bass, które z powodu ambicji sportowych Billa i męskiego szowinizmu jego promotora, Morgana Welda, zostaje wystawione na szwank. Ten wspaniały film morski, osnuty na prawdziwych zdarzeniach z lat 1983-1987, zachwyca nie tylko miłośników żeglarstwa. Wszyscy widzowie z zapartym tchem śledzą zmagania uczestników regat z jachtem i żywiołami natury – falami, wiatrem. Jest to możliwe dzięki świetnej reżyserii, dynamicznemu montażowi, ale głównie za sprawą zdjęć Johna Tolla, ASC, które pomagają publiczności utożsamić się z żeglarzami. W tym celu zostały zrobione z ręki, w świetle naturalnym, niewielkimi kamerami Aaton 35mm w wodoszczelnych obudowach.

Autor zdjęć: John Toll

Reżyser: Carroll Ballard

Producent: Tom Luddy, Mataichirô Yamamoto

Scenariusz: Jeff Benjamin, Mac Gudgeon, Kimball Livingston, Roger Vaughan, Rudy Wurlitzer