małe ANIMOCJE i Mali idą w świat: "Kacperiada" + spotkanie z gośćmi

małe ANIMOCJE i Mali idą w świat: "Kacperiada" - pokaz filmów krótkometrażowych (7+) i spotkanie z Grzegorzem Kasdepke i Michałem ‘Śledziu‘ Śledzińskim (46 min + spotkanie).

Spotkanie poprowadzi Piotr Kikta z księgarni Skrzynka na bajki.

"Kacperiada" to animowany serial dla całej rodziny, do którego inspirację stanowiły książki dla dzieci autorstwa Grzegorza Kasdepke.

Serial jest współczesną obyczajową, pełną absurdalnego humoru, komedią familijną w odcinkach. Filmowe przygody Kacperka wzorowane są na książkach z cyklu "Kacperiada" Grzegorza Kasdepke, ale nie są jej wierną adaptacją. Głównym bohaterem jest kilkuletni Kacper, który lubi rysować komiksy, wymyślać i tworzyć zabawki. Ma bujną wyobraźnię, którą pomagają mu rozwijać rodzice – tata pisarz i mama lekarz weterynarii. Najlepszą przyjaciółką Kacpra jest Ada – wspólnie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące przyjaźni, szczerości, lojalności. Uczą się jak radzić sobie z emocjami, np. z zazdrością, rozczarowaniem i próbują zrozumieć bardzo dziwny, a zarazem fascynujący świat dorosłych i stawiają czoło codziennym problemom. Każdy odcinek w ciepły i zabawny sposób porusza ważne tematy, zostawiając widza z pozytywnym przekazem.

Reżyseria: Jakub Tarkowski, Michał Śledziński, Wojciech Wawszczyk, Tomasz Leśniak, Kamil Polak

Kraj i rok produkcji: Polska 2016

Produkcja: Human Ark

Nagrody:

- Wyróżnienie za najlepszy serial telewizyjny podczas Junior Co-Production Market / Cinekid Festival w Amsterdamie.

- Nagroda dla najlepszej produkcji dla dzieci na festiwalu OFAFA (2014).

- Nagroda dla najlepszej produkcji dla dzieci O!PLA (2014).

- Odcinek pilotażowy pokazywany był m.in. na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy we Francji i na festiwalu dziecięcym Ayjal w Katarze.

Odc. 1 - Najlepiej być sobą

Kacper, na złość tacie, udaje dziadka Rysia, tata Kacpra nieudolnie przebiera się Muchomściciela, a przecież wszyscy wiemy, że najlepiej być sobą!

Odc. 2 - Pierwsze wrażenie

Kacper musi się odpowiednio przygotować i zrobić dobre pierwsze wrażenie pierwszego dnia szkoły. Na podwórku poznaje nową koleżankę z klasy i wkrótce najlepszą przyjaciółkę Adę.

Odc. 3 - Takie buty

Kacper chciałby mieć Vadery 4.0, ultranowoczesne kalosze z gadżetami! W ruch idą spinacze, taśma klejąca, farbki - tak powstają kalosze Muchomściciela!

Odc. 4 - Słucham?

Tata jest zajęty pracą i nie słucha Kacpra, „A więc tak się zachowują dorośli ludzie, słyszą tylko to co chcą" – dochodzi do wniosku Kacper. Czy niesłuchanie może być receptą na wszystkie problemy?

Odc. 5 - Porządny bałagan

Kacper przekonuje się, że sprzątanie może być przygodą! Tylko trzeba uważać, żeby przy zabawie w sprzątanie nie zrobić bałaganu!

Odc. 6 – Król imprezy

Na urodziny Kacpra z workiem zabawek przychodzi niemiły dla rówieśników Eryk, który chce być królem urodzinowej imprezy. Z takiej rywalizacji nie może wyjść nic dobrego!

Odc. 13 – Geneza

Cały odcinek w animowanym świecie Muchomściciela. Arcywróg Magister Zła wysadza fabrykę komiksów i tym samym odbiera wyobraźnię mieszkańcom miasta. Profesor Elektron łączy siły z Muchomścicielem, by przywrócić ład i pokonać złoczyńcę.

Grzegorz Kasdepke

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1995 do 2000 r. redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Autor wielu bajek i opowiadań dla dzieci publikowanych w "Świerszczyku", "Ciuchci" i "Komiksowie", scenarzysta programów dla dzieci ("Ciuchcia", "Budzik", "Podwieczorek u Mini i Maxa") oraz seriali telewizyjnych (m.in. telenoweli "Klan"). Autor i współautor książek dla dzieci. Jego twórczość charakteryzuje się niezwykłym zrozumieniem psychiki dziecka i ciepłym humorem.

Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za Kacperiadę (2002 r.), dwukrotnie Nagrody Edukacja XXI za: Co to znaczy (2003 r.) i Bon czy ton (2005 r.), zdobywca Tytułu Ambasadora Polszczyzny (2017 r.).

Jest autorem blisko 100 książek dla dzieci i młodzieży. „Kacperiada. Opowiadania dla urwisów i nie tylko” z ilustracjami Piotra Rychla ukazała się w 2000 r. Przez ponad 15 lat pozycję i jej kontynuację „Kacper z szuflady”, sprzedano w ponad 100 tysiącach egzemplarzy.

Michał ‘Śledziu‘ Śledziński

Bydgoski rysownik i twórca komiksowy. Zamieszkały w Warszawie.

Zadebiutował na łamach magazynu o grach komputerowych "Secret Service", a następnie publikował na łamach miesięcznika "Świat Gier Komputerowych" komiksy z serii "Fido i Mel".

Współtwórca i redaktor naczelny magazynu komiksowego "Produkt", "P Lux" oraz zina "Azbest"; autor serii komiksowej "Osiedle Swoboda". W 2006 roku wydawnictwo Mandragora postanowiło wznowić serię komiksową o komisarzu Żbiku (tym razem w roli głównej miał wystąpić wnuk słynnego komisarza, kapitan Michał Żbik). Śledziński został zaproszony do narysowania całej serii, ale współpraca zakończyła się już po pierwszym zeszycie pt. "Kim jest „Biała Mewa""?. Od grudnia 2006 roku tworzy w Internecie komiksową parodię gry "Gears of War" pt. "Bears of War". W 2008 roku rozpoczął nową serię komiksową, zwaną "Wartości rodzinne", wydawaną nakładem Kultury Gniewu, której pierwszy zeszyt zatytułowany "Nie wszyscy są zadowoleni" ukazał się w grudniu 2008 roku.

Pracuje jako reżyser oraz rysownik storyboardów w studiu animacji Human Ark, w ramach którego współtworzył serial "Kacperiada" na podstawie opowiadań Grzegorza Kasdepke.