Koncert kolęd i pastorałek

Chór Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy powstał w marcu 2012 r. Założycielką i dyrygentką zespołu jest Marta Ronek-Koślińska , absolwentka bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Trzon chóru stanowiła grupa znajomych, których od lat łączyła pasja śpiewania zespołowego. Z czasem do zespołu dołączali kolejni śpiewacy, głównie Bydgoszczanie. Chór występuje na co dzień dla bydgoskiej publiczności, stąd też – w piątym roku działalności – przybrał nazwę City Singers.

Od początku swojego istnienia chór stara się prężnie działać na terenie miasta i regionu, koncertując oraz uczestnicząc w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Wielokrotnie występował w rodzimym Miejskim Centrum Kultury oraz w Pałacu Nowym w Ostromecku. Prowadzi też działalność komercyjną, uświetniając rozmaite imprezy.

Aby utrzymać wysoki poziom artystyczny oraz jak najmocniej mobilizować się do pracy, chór bierze także udział w konkursach. Do najważniejszych osiągnięć ostatnich lat należą:

- Złote Pasmo zdobyte podczas VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2013)

- II miejsce podczas Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej „Music Everywhere!” w Gdańsku (2014)

- I miejsce w kategorii chórów mieszanych podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim (2015).

- III miejsce podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater noster” w Strzepczu (2016).

Rozmaity repertuar, ciekawi ludzie oraz sympatyczna atmosfera podczas prób i koncertów stale przyciągają nowych śpiewaków. Ich muzyczne zainteresowania mają swoje odzwierciedlenie w wykonywanym repertuarze – od muzyki poważnej o tematyce sakralnej i świeckiej, przez ludową, po rozmaite opracowania muzyki rozrywkowej.

Marta Ronek-Koślińska pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. Jest absolwentką Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku oraz Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Ukończyła również z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie.

Od 2003 roku związana była z wieloma bydgoskimi chórami i zespołami wokalnymi – początkowo jako chórzystka, następnie jako dyrygent. W latach 2008-2011 prowadziła Nakielski Chór Kameralny „Soli Deo”. W Bydgoszczy współpracowała z kilkoma chórami uczelnianymi: Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej, Chórem Collegium Medicum UMK oraz Chórem Wyższej Szkoły Gospodarki. W latach 2011-2016 była dyrygentem Chóru Męskiego „Hasło”.

W 2012 r. założyła w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy Chór „City Singers”, z którym pracuje do dziś, realizując wiele ciekawych projektów artystycznych.

Dyrygentura jest jej największą pasją. Ceni sobie możliwość regularnych spotkań i pracy ze wspaniałymi ludźmi – pasjonatami muzykowania zespołowego. Efektem tych spotkań są nagrody uzyskiwane w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach muzyki chóralnej.