"Mam z głowy" – wystawa malarstwa Zbigniewa Jastrowskiego

Zbigniew Jastrowski

Urodził się w 1948 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Studium Nauczycielskiego w Bydgoszczy. Studia odbył na wydziale sztuk pięknych UMK w Toruniu w pracowni malarstwa prof. Bronisława Kierzkowskiego i prof. Barbary Steyer. Dyplom uzyskał w 1978 r. Jest pedagogiem i artystą uprawiającym malarstwo, rysunek i grafikę użytkową. Pracował w liceum Ogólnokształcącym i Szkole Podstawowej w Więcborku, w Szkole Podstawowej nr.48 w Bydgoszczy i w Młodzieżowym Domu Kultury nr.2 w Bydgoszczy. Od 1981 r. jest zatrudniony w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy gdzie organizuje "Pałacowe Centrum Wyobraźni" oraz pełnił m.in. funkcję kierownika działu sztuki. Jest autorem kilku bydgoskich grantów oświatowych m.in.: "Galeria Pałac-Zintegrowana Edukacja Plastyczna", "Młodzieżowa Galeria Pałac-Znaki Czasu", "Sztuka Łagodzi Obyczaje-Stop Agresji". Stworzył Galerię Pałac funkcjonującą w rejestrze bydgoskich galerii. Jest również autorem i organizatorem Ogólnopolskiego Biennale Plakatu pt: "Plakat Młodych", oraz cyklicznych plenerów dla uzdolnionej plastycznie bydgoskiej młodzieży pt: "Wakacje z Paletą".

Zbigniew Jastrowski jest autorem dwudziestu pięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych organizowanych w kraju oraz za granicą. Jego prace znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych m.in. w Australii, USA, Francji, Niemczech. Jest współorganizatorem i uczestnikiem wielu plenerów, sympozjów, projektów i akcji artystyczno plastycznych w Polsce i Niemczech m.in.: "Portu Artystycznego" - projektu odbywającego się w ramach kolejnych edycji "Rejsu"- wyprawy artystycznej po trans-europejskim szlaku wodnym E70, przygotowywanej przez Bydgoskie Stowarzyszenie Artystyczne, oraz upowszechnieniowych zajęć plastycznych w placówkach penitencjarnych i różnych instytucjach kulturalno-oświatowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Zbigniew Jastrowski w latach 1991-2000 pełnił funkcję prezesa oddziału Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Bydgoszczy, w latach 1999-2002 był członkiem Rady Stowarzyszeń Plastycznych w Bydgoszczy, od 2004-2015 r. współzałożycielem i członkiem Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego.

O WYSTAWIE:

"Na ekspozycję będą składały się obrazy w technice mieszanej na płótnie, powstałe w 2016 i 2017 roku o dużych formatach i będące kontynuacją szeroko pojętej tematyki "głowizna" realizowanej konsekwentnie od kilku lat w różnych i zawsze trochę odmiennie traktowanych wersjach ekspresyjno- formalnych. Ponadto zestaw uzupełniają obrazy wykonane na kartonach o podobnej wymowie treściowo- formalnej a powstałe w latach wcześniejszych. Zestaw prac prezentowanych na wystawie będzie ukazywał jak autor widzi i realizuję obrazy na, których dominuje forma głowy w różnych konotacjach społeczno- historyczno- filozoficznych. W zakresie technicznym autor eksperymentuje łącząc techniki zdawałoby się nie do zestawienia na wspólnej płaszczyźnie- emulsja, olej, pastel."