ANIMOCJE 2018: Do-grywka I

PROGRAM:
1. "Parfum Fraise" (Strawberry fragrance) / Alix Arrault, Martin Hurmane, Jules Rigolle, Samuel Klughertz / Francja 2017 / 6’29”

Makoto robi co może, by dobrze wychować siedmioletniego syna, Kazuki. Przemoc, która niegdyś była częścią jego życia, powraca. Ojciec musi się z nią zmierzyć na oczach swojego dziecka.

2. "12 złotych" (12 zlotys) / Nofar Schweitzer, Yael Reisfeld / Izrael 2017 / 1’56”

Polskie delikatesy. Nieustępliwy, zamknięty w sobie rzeźnik mięknie, kiedy stała klientka daje się ponieść pachnącej śledziem fantazji.

3. "Ja Mina Nagu Linnukene..." (As a Little Bird I...) / Yyhely Hälvin / Estonia 2016 / 7’25”

Dziewczynka z ptaszkiem w klatce wybiera się do lasu po jagody. Tam spotyka mrocznego kocura. Co stanie się z ptaszkiem?

4. "I can’t wait" / Belgia 2016 / Medard Simon / 3’01”

W tym muzycznym klipie inspirowanym pracami Esther Pearl Watson, małe postaci z obrazów ożywają.

5. "Hooked" / Lucil Lepeuple, Margot Cardinael, Zoé Caudron, Benjamin Bouchard, Camille Gras, Marine Boudry/ Francja 2017 / 7’50”

April to młoda kobieta z rybią głową. Ma obsesję na punkcie wody. Jednak im bardziej się do niej zbliża, tym większe grozi jej niebezpieczeństwo. Kiedy zdaje jej się, że padła ofiarą swojego uzależnienia, z pomocą przybywa miś.

6. "Sarah" / Moran Pe’er Raviv / Izrael 2017 / 2’16”

Kobieta próbuje pogodzić się z faktem, że się starzeje.

7. "Orient City: Ronin & The Princess" / Zsombor Huszka / Węgry, Stany Zjednoczone 2017 / 18’56”

Uzależniony od opium Ronin ma chronić małą dziewczynkę w bezlitosnym Orient City, gąszczu drapaczy chmur i skał splątanych kolejkami linowymi. Wiara dziewczynki w to, że nauczy ją jak być samurajem stopniowo pomaga mu zwalczyć nałóg.

8. "Wycięci" (Cut out) / Małgorzata Janas / Polska 2016 / 2’

"Wycięci" to opowieść o ludziach odcinających się od świata. Z perspektywy techniki w jakiej powstała animacja, sama nazwa nabiera podwójnego znaczenia – każda klatka jest bowiem wykonana przy pomocy sprayu i szablonów wycinanych w papierze.

9. "À Chacun sa Malédiction" (Count Your Curses) / Lorène Yavo / Belgia 2017 / 8’30”

W mieście, gdzie działanie sił nadprzyrodzonych jest na porządku dziennym, para współlokatorów ma kłopot: zamieszkujący ich dom duch został w nocy pożarty przez obcego stwora. Postanawiają znaleźć zastępstwo.

10. "Taboek" / Dario van Vree / Holandia 2016 / 2’47”

19-letnia Gwen przeszukuje półki w księgarni. Jej uwagę przyciąga sprośna książka, co nie umyka uwadze pozostałych klientów. Czy Gwen zniesie karcące spojrzenia i podąży za pokusą, czy zwycięży w niej wstyd?

11. "Prošlost RASTE" (Pas is Growing) / Dea Jagić / Chorwacja 2018 / 8’22”

Subiektywna, klimatyczna podróż bohatera w towarzystwie przewodnika, rudego lisa, po surrealistycznych pokojach symbolizujących jego życie.

12. "Consume Pedagogic" / Tobias Rothacker / Niemcy 2016 / 2’32”

Prezenty, prezenty, prezenty! Skrzypią, trzeszczą, rozpływają się w samozachwycie… Nie, nie! To moje prezenty! Muszę dostać w życiu to, czego chcę!

13. "ARThopods" / Chen Libman / Izrael 2017 / 3’48”

Zbiór osiemnastu historyjek o spotkaniach ludzi z owadami. Owady stanowią integralną i wpływową część naszej kultury, o czym świadczy chociażby ich obecność w języku, sztuce, historii, filozofii czy religii. Postępująca urbanizacja sprawia jednak, że zdają się coraz bardziej odpychające.