ANIMOCJE 2018: "Kadrowanie snów" - filmy T. Siwińskiego + spotkanie

OPISY FILMÓW:
"Telewizor" (TV-SET), 2005, 8’ 20’’, produkcja (production): Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (Academy of Fine Arts in Krakow)

Pełna poezji i nostalgii opowieść o przemijaniu, w której tytułowy mebel jest jedynym towarzyszem samotnej lokatorki pewnego mieszkania. On tam pozostanie, ona przestanie istnieć. W tle rozbrzmiewa stara melancholijna melodia.

"Mały czarny kwadrat" (Little black square), 2007, 6’, produkcja: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (Academy of Fine Arts in Krakow)

Pewnego dnia chłopiec znajduje mały czarny kwadrat. To wydarzenie nieodwracalnie zmieni jego życie.

"Sprawa Moczarskiego" (Moczarski’s case), 2016, 5’ 09’’, produkcja (production): Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich

Animowany portret Kazimierza Moczarskiego - kapitana Armii Krajowej, autora "Rozmów z katem". Film w metaforyczny sposób opowiada historię jego życia oraz konfrontacji z generałem SS, likwidatorem warszawskiego getta - Jürgenem Stroopem.

"Niebieski Pokój" (A blue room), 2017, 15’, produkcja (production): Sacrebleu Productions, Se-ma-for

Mężczyzna budzi się w niebieskim pokoju. Znalazł się w pułapce, z której nie potrafi uciec. Męczą go niepokojące wizje, w których staje oko w oko z własnymi lękami i wspomnieniami. Uwięziony w niebieskim pokoju musi samotnie rozliczyć się ze swoją przeszłością. Tylko wtedy odzyska wolność.

Tomasz Siwiński

Urodził się w 1982 r. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP oraz w Pracowni Filmu Animowanego pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci. Podczas studiów zrealizował filmy animowane: "Telewizor" i "Mały czarny kwadrat", które zdobyły kilka znaczących nagród. W 2014 r. wyreżyserował film "Niebieski Pokój". Jego premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Semaine de la Critique, był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą za Najlepszą Animację na Curtas Vila do Conde (Portugalia) oraz Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Jego filmy były prezentowane na wielu festiwalach , m.in. w Annecy, Clermont- Ferrand, Cannes, Hongkongu, Zagrzebiu, Uppsali, Stuttgarcie, Krakowie.

Członek ASIFA oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Obecnie pracuje nad filmem aktorsko - animowanym.

Filmografia:

"Diament Olgi" (Olga‘s Diamond), w produkcji

"Sprawa Moczarskiego" (Moczarski’s case), 2016

"Niebieski pokój" (A blue room), 2014

"Mały czarny kwadrat" (Little black square), 2007

"The Man with a Hole", 2006

"Kruk" (Crow), 2006

"Telewizor" (TV-SET), 2005