ANIMOCJE 2018: StopTrik IFF Prezentuje - zwycięzcy, laureaci i inni

PROGRAM POKAZU:
1. "Popioły" (Ashes), Luciana Digiglio, 2017, Argentyna, 3‘54‘‘

Axel jest spokojnym i zrelaksowanym mężczyzną, który lubi spędzać swój czas poza domem, lecz nagłe pojawienie się tajemniczego zegara stanie się początkiem destrukcyjnego wyścigu.

2. "Squame", Nicolas Brault (Nicolas Brault Films), 2015, Canada, Kanada 4‘06‘‘

Film eksploruje czułą osłonę ciała, skórę. Stworzone przy pomocy form cukrowych, ulotne, animowane zrywanie łuski wywołuje delikatne krajobrazy w świecie na krawędzi abstrakcji. StopTrik 2017 Specjalne Wyróżnienie.

3. "Po wszystkim" (After All), Michael Cusack (Anifex), 2016, Australia, 13‘22‘‘

Gdy wszystko już zostało powiedziane i zrobione... to, co pozostaje to pamięć. Mężczyzna robi porządki w swoim rodzinnym domu i wspomina minione rozmowy.

4. "Bankiet" (Banquet), Julia Orlik (Szkoła Filmowa w Łodzi), 2016, Poland/ Polska, 3‘50‘‘

Mężczyzna bierze udział w bankiecie, ale nie pasuje do towarzystwa. Zaczyna powtarzać gesty pozostałych gości.

5. "Pożegnanie" (Farewell), Leon Vidmar (ZVVIKS), 2016, Slovenia/ Słowenia, 5‘51‘‘

Lovro jest zmęczony i smutny. Napełnia wannę wodą, przygląda się kroplom opadającym z kranu. Gdy jedna z nich uderza o powierzchnię wody, Lovro zaczyna wspominać dzień, kiedy dziadek po raz pierwszy zabrał go na ryby. Wspomnienia i rzeczywistość łączą się w jedno. StopTrik 2017 Maribor Grand Prix.

6. "Nie myśl o różowych słoniach" (Don‘t Think of Pink Elephant), Suraya Raja (NFTS), 2017, UK/ Wielka Brytania, 7‘20‘‘

Wszyscy zastanawialiśmy się nad tym, co mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy skakali z wysoki, wypuścili dziecko z rąk lub dźgnęli kogoś widelcem. Z reguły łatwo możemy pozbyć się takich myśli – ale co jeżeli nie da się tego zrobić?

7. "Nocny marek" (Nighthawk), Špela Čadež (Finta Film, Bonobostudio), 2016, Slovenia, Croatia/ Słowenia, Chorwacja, 8‘50‘‘

Borsuk leży bez ruchu na podmiejskiej drodze. Policyjny patrol podchodzi do ciała. Policjanci szybko zdają sobie sprawę z tego, że zwierzę nie jest martwe; borsuk jest pijany do nieprzytomności! StopTrik 2017 Specjalne Wyróżnienie.

8. "Etnofobia" (Ethnophobia), Joan Zhonga (Magikon), 2016, Albania, Greece/ Albania, Grecja, 14‘20‘‘

Przetrwanie, walka i współżycie idą ramię w ramię; towarzyszą im wybuchy radości i bólu wynikające z ludzkiej, wewnętrznej potrzeby odnalezienia i wyolbrzymienia różnicy, podczas gdy podobieństwa w oczywisty sposób są większe.