ANIMOCJE 2018: "Zwierzęta nie są tym, czym się wydają"

Zwierzęta nie są tym, czym się wydają

Kuratorka: Olga Bobrowska (StopTrik IFF)

Czas trwania: 64‘

Czy kiedykolwiek słyszeliście: „Och, więc wybierasz się na festiwal animacji? Fajnie, moje dzieciaki uwielbiają śmieszne kreskówki o kotach goniących myszy!”. Czy natychmiast czuliście się bezsilni, sfrustrowani, nawet obrażeni takimi słowami? Jeżeli tak, to być może prezentowany tutaj program okaże się przydatnym narzędziem w walce z urokliwą, kinofilską niewinnością. Przede wszystkim, to nie są kreskówki. Zobaczycie filmy animowane o wyjątkowej jakości artystycznej, zrealizowane w rozmaitych technikach: od lalkowej animacji stop motion, przez precyzyjnie, ręcznie rysowane filmy, po intrygujące struktury i kompozycje wykonane przy użyciu narzędzi digitalnych. Design postaci i tła wywołuje hipnotyzujące krajobrazy, format obrazu czy klatkaż współtworzą wyjątkową atmosferę, choreografia ruchów jest obliczona z pełną dbałością i misternie wykonana. W animacji królestwo zwierząt nie ogranicza się do Myszki Miki czy Reksia. Tutaj przyjrzycie się nieco szerszej klasyfikacji zwierząt: w filmach wystąpią robaki, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. A zwierzęce postacie będą zaangażowane w dużo bardziej wymagające czynności niż zwyczajna gonitwa. Oczywiście, filmowe światy odbijają świat ludzki, czasem połączenie to jest wyolbrzymione lub wydrwione, czasem zaś wyjawia najdelikatniejsze i najsubtelniejsze wzory zachowań i wzajemnych relacji. Autorzy wybranych filmów koncentrują się na pasji, nieuchwytnej sile, która rezonuje z głęboką esencją procesu artystycznego. Namiętność nie jest jednoznaczna, może przynieść inspiracje dla nieskrępowanej twórczości, szczery czy ironiczny śmiech, może też przynieść strach, złudzenia, destrukcję, przemoc. Doświadczenia te łączą się z przewrotnym charakterem animowanego medium. Być może w pewnym momencie przestaniecie zastanawiać się nad zwierzęcą metaforą, a zaczniecie rozważać to w jaki sposób patrzycie na swoje najbliższe otoczenie, czy to, jak rozumiecie Inność. A kiedy festiwal się zakończy, miejmy nadzieję, że znajdziecie chwilę czasu, aby obejrzeć jakieś kreskówki z dziećmi i przyjaciółmi, po to, aby zanurzyć się w ich atrakcyjnej formie i absurdalnym humorze, i że znowu pojawicie się na następnym festiwalu, aby poszukiwać w animacji czegoś innego, czegoś więcej.

PROGRAM:
1. "Chmara" (Swarming), Joni Männisto (Turku University of Applied Sciences), 2011, Finland/ Finlandia, 7‘

Kilkuletni chłopiec z lubością znęca się nad owadami, jednak wkrótce role się odwracają, zgodnie z transgresyjną poetyką groteski nawiązującą do najlepszych wzorców Franza Kafki czy Giuseppego Arcimboldo.

2. "Delirium ryby skrzydlicy" (The Delirium of Lion Fish), Quique Rivera, 2012, Puerto Rico, 3‘34‘‘

Wychodząc od problemu plagi ryb skrzydlic, film przedstawia wizję głębin utrzymaną w konwencji neo-noir oraz historię chciwości i hierarchizacji na karaibskich rafach.

3. "Żabia piosenka" (Frog Song), Violaine Pasquet (Studio d‘Animation La Fabule), 2016, France/ Francja, 10‘41‘‘

Opowieść o mrocznym i odległym bagnisku przenosi nas do samego serca nowoorleańskich tradycji. Historia muzyki, która daje siły do życia we wrogim i trudnym środowisku, gdzie niesprawiedliwość staje się mistrzem ceremonii.

4. "Udomowienie" (Domestication), Sylwia Gaweł (Academy of Fine Arts in Krakow), 2015, Poland/ Polska, 5‘

Film opowiadający o dość osobliwej relacji człowieka ze zwierzętami. Bohater, kolekcjoner egzotycznych gadów i ptaków żyje w mieszkaniu pełnym klatek i akwariów. W gąszczu bujnych roślin codziennie pielęgnuje zwierzęta, jednocześnie starannie kontroluje ich zachowanie.

5. "Saint-Louis Square", Chris Lavis, Maciek Szczerbowski, 2017, Canada/ Kanada, 1‘23‘‘

Ostrzeżenie publiczne! Para gołębi-szachistów z Placu Saint-Louis w niebezpieczeństwie!

6. "Jemy gówno" (We Eat Shit), Chris Lavis, Maciek Szczerbowski, 2017, Canada/ Kanada, 00‘39‘‘

Niewiele jest w stanie zakłócić posiłek pary gołębi-smakoszy.

7. "Pijemy za dużo" (We Drink Too Much), Chris Lavis, Maciek Szczerbowski, 2016, Canada/ Kanada, 00‘45‘‘

Para gołębi-biznesmenów tworzy bilans zysków i strat.

8. "Gdy wstaje dzień" (When The Day Breaks), Amanda Forbis, Wendy Tilby (National Film Board of Canada), 1999, Canada/ Kanada, 9‘

Świnka Ruby poszukuje afirmacji w mieście, po tym, gdy była świadkiem tragicznej śmierci nieznajomego... i znajduje ją w najbardziej zaskakujących miejsca.

9. "Bracia Niedźwiedzie Serce" (Brothers Bearhearts), Riho Unt, 2005, Estonia, 18’

Bohaterami filmu są trzy niedźwiadki z kultowego obrazu Iwana Szyszkina „Poranek w sosnowym lesie”. Po utracie swojej mamy trzej bracia, Henryk, Vincent i August, pojawiają się Paryżu - mieście artystów.

10. "Małpa" (Monkey), Shen Jie, 2015, China/ Chiny, 5‘10‘‘

Wibrujące i pulsujące obrazy przywołują tradycję malarskiej animacji tuszu i wody. Powtarzające się akty przemocy wykonuje humanoidalna małpa, czy może małpo-podobny człowiek uzbrojony w kij bejsbolowy.