DRUMS FUSION 2018: Ilustra Samba i Bloco Pomerania [koncerty]

Bateria de Samba Bloco Pomerania

To potężna, brazylijska maszyna perkusyjna prowadzona przez wykładowcę Akademii Sztuki w Szczecinie Rafała Krzanowskiego.

Ekspresja i energia rytmu nie pozostawia nikogo obojętnym, wciągając w wir tańca i dobrej zabawy, pozwala poczuć mocny zbiorowy puls – zapewniają muzycy. - Takie właśnie reakcje publiczności towarzyszą naszym występom na licznych festiwalach, paradach i koncertach.

Obok koncertów scenicznych Bloco Pomerania propaguje występy w formie muzyczno- tanecznej parady, w którą wciągana jest publiczność, podobnie jak dzieje się to w Brazylii. Zespół często stawia czoło nowym i nieoczekiwanym wyzwaniom. To gwarantuje niepowtarzalność każdego występu i daje nową inspiracje do dalszego rozwoju. Liczymy kilkadziesiąt osób i na tym polega nasza wyjątkowość, gdyż właśnie we wzajemnym zgraniu leży cały kunszt tego gatunku zwanego w Brazylii „Samba Batucada”.

Szczecińska Szkoła Samby czyli Bloco Pomerania powstało dzięki zespołowi Sambal, którego entuzjazm do samby, rytmicznej muzyki bębnów, a przede wszystkim przekazywaniu pozytywnej energii zaraził już wielu i najwyraźniej nie ma tego końca.

Graliśmy na Meczach mistrzostw Europy w Gdańsku i we Wrocławiu 2012 w strefach kibica przy stadionach, “Przystanku Woodstock” 2013/2014/2015, “Międzygalaktycznym Zlocie Superbohaterów” w Bytomiu 2013, 2014, 2015, 2016, na “The Tall Ship Races “ 2013 w Szczecinie, Inauguracji sezonu nowej Filharmonii w Szczecinie 2014 , Baltic Tall Ship Races 2015, Karnawale Kultur w Berlinie 2013/2014,2016 Festiwalu sambowym w Bremen 2014/2015/2016, SAMBAFEST w Starej Rzeźni 2015/2016 w Szczecinie i wiele innych.

W 2015 roku Bloco Pomerania to najlepsza ekipa sambowa w Polsce!!! Zdobyliśmy I miejsce na przeglądzie ekip sambowych w Obornikach Śląskich podczas Międzynarodowego Festiwalu Sambowego “ RABAN FESTIWAL”.

W roku 2016 powatrzamy ten sukces i miano najlepszej grupy sambowej w Polsce zostaje w stolicy polskiej samby – SZCZECINIE!!!

2017 to dla Bloco Pomerania rok szczególny ze względu na organizację SAMBA PORT FESTIVAL podczas The Tall Ship Races. Pierwszy festiwal muzyki i kultury brazylijskiej zorganizowany z takim rozmachem w Szczecinie zakończony wielkim sukcesem!!!

Ilustra Samba

Samba to autentyczność kultury muzycznej Brazylii rozpoznawalna na całym świecie. Magia tych rytmów, perkusji i śpiewu eskaluje do efektownego i energetycznego tańca, który pociąga za sobą tłumy do wspólnej zabawy.

Samba jest jednocześnie dziedzictwem historii niewolników, którzy zabrali ze sobą rytmikę z różnych regionów Afryki i wcielili ją w swoją nową rzeczywistość w Brazylii.

Ilustrasamba przedstawia taką autentyczność samby koncertując na scenach wielu miast oraz festiwali – np. das Sambafestival in Bad Wildungen, Sambasyndrom, Karnawał Kultur w Berlinie, w Monachium, we Frankfurcie nad Menem czy Rotterdamie.

W skład istniejącego od 2001 roku zespołu wchodzi dziewięciu muzyków: Valdir Jovenal – śpiew, Valdir Vieira dos Santos, Ronaldo da Rosa Moraes, Pedro Henrique Ribeiro Santana, Daniel Marques de Aguiar. Amoy Ribas Rodriguez Costa, Dalmir Dantas da Silva, Paulo Victor de Abreu Cardoso, Remy de Souza , Thomas Erben

Repertuar zespołu obejmuje dzieła wybitnych artystów np. Zeca Pagodinho, Fundo de Quintal, Jovelina Perola Negra, Ivone Lara itp.