"K-dron. Przeoczony kształt" - wernisaż wystawy Janusza Kapusty

Janusz Kapusta

Urodzony w 1951 roku w Zalesiu (pow. kolski) rysownik, malarz, scenograf, projektant, filozof, odkrywca K-dronu. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował także filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1981 mieszka w Nowym Jorku. Swoje prace publikował m.in. w „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „Graphis”, „Print”, „Nature” i „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie, m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest laureatem 40 krajowych i zagranicznych nagród artystycznych. Opublikował 4 książki: "Almost Evrybody" (1984) wydaną przez Wiliam Morrow w Nowym Jorku, "Kapusta w New York Times" przez Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe i Ars Polonę, "K-dron, opatentowana nieskończoność" przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (1995) oraz "Plus, Minus, Podręcznik do myślenia" wydaną w 2014 przez Zysk i S-ka. W 1999 r. w Teatrze Aktora i Lalki Ateneum w Katowicach odbyła się premiera sztuki dla dzieci "Planeta K-dron, czyli tajemnica przerwanej podróży", której Kapusta był autorem, scenografem i reżyserem.

W 2000 r. artysta odkrył nowe, nieznane wcześniej zasady złotego podziału i prezentował je na matematycznych konferencjach na amerykańskich i polskich uniwersytetach. Jego artykuły ukazały się w matematycznych periodykach Stanów Zjednoczonych i Japonii. W 2010 r. na ASP w Warszawie Kapusta uzyskał stopień doktora. Jest honorowym członkiem Polish American Business Club.