Małe Animocje: The best of O!PLA 2018 - dzieci wczesnoszkolne

Baśnie & bajki polskie: o psach i kotach (2017, 13’), reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz (TvSFA w Poznaniu)

…czyli opowieść o tym, że łamanie prawa dla własnych korzyści, zawsze prowadzi do chaosu i głębokich podziałów oraz że stare porzekadło „żyją jak pies z kotem” nie wzięło się znikąd…

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… w znanym mieście Krakowie, psy, koty, myszy a nawet ludzie żyją ze sobą w wielkiej przyjaźni. Aż pewnego razu za sprawą psa Opryszka i kotki Gryzeldy dochodzi do złamania niepisanego prawa, co się komu należy, jeżeli spadnie ze straganu na ziemię. I tak zostaje spisany kodeks, który ma obowiązywać wszystkich. Jednak wkrótce każdy interpretuje zapisy kodeksu na swoją korzyść, aż w końcu wszyscy kłócą się ze wszystkimi…

Spodnie i żelazko (2018, 1’20”), reż. Julia Orlik (PWSFTviT w Łodzi)

Animowana fraszka o prasowaniu. Wyprane spodnie próbują uciec przed rozgrzanym żelazkiem…

Miłek z czarnego lasu (2017, 13’), reż. Ewelina Stefańska (TvSFA w Poznaniu)

"Miłek z Czarnego Lasu”, czyli opowieść o trudnej sztuce akceptacji i tolerancji kogoś obcego we własnym, znanym i zamkniętym świecie. Główny bohater, rude stworzonko o imieniu Miłek, ucieka z niewoli i ciężko mu komuś zaufać. Z kolei mieszkańcy Czarnego Lasu, dokąd trafia, czują się bezpiecznie we własnym gronie i każdego obcego traktują jak intruza. Mimo to, pod wpływem empatii, dają Miłkowi szansę. I tak zaczyna się opowieść o wzajemnym zrozumieniu, szukaniu i znalezieniu przez Miłka przyjaciół, a nawet… o pierwszej miłości. Jest to więc opowieść o tym, jak wszyscy dojrzewają do decyzji, jedni by dać Miłkowi szansę i wznieść się ponad własny strach i uprzedzenia, a sam Miłek, by nowe środowisko zaakceptować, znaleźć swoje miejsce na ziemi, zdobyć przyjaciół i pozostać wiernym swoim zasadom. W roku 2008 jury Polskiej Sekcji IBBY uznało powieść Romualda Pawlaka pt. "Miłek z Czarnego Lasu” za Najlepszą Książkę dla Dzieci.

Bardou – dwa wilki (2017, 3’), reż. Anna Chrzanowska (UAP)

W pewnej indiańskiej wiosce przy ognisku, Szaman opowiada dzieciom historię o złych, okrutnych wilkach. Jednak wśród dzieci znajduje się mała dziewczynka, która ma odmienne zdanie. Co się stanie jeśli mała Indianka przeciwstawi się staremu Szamanowi i przedstawi swoja wizję wilków?

Osiedle (2018, 10’12”), reż. Magdalena Bryll (Serafiński Studio)

W miejscu wiekowego lasu powstaje nowe osiedle, uporządkowane, nowocześnie zaprogramowane i … bezduszne. Tomek i Tonia wraz z innymi dziećmi, dzięki swej wyobraźni i pomysłowości zmieniają ten stan rzeczy. Scenariusz Magdaleny Bryll i Witolda Giersza wg. pomysłu Ernesta Brylla. Głosu jednej z postaci użyczył sam Witold Giersz, będący także opiekunem artystycznym projektu.

Potworny dentysta (2017, 03’23”), reż. Ilona Rybak (PJATK)

Czy zadawałeś sobie kiedyś pytanie, Drogi Widzu, jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie podczas spaceru po lesie? Zabawny film o pewnym dentyście, który czuwa nad stanem uzębienia mieszkańców baśniowego świata.

Baśnie & bajki polskie: małpa w kąpieli (2017, 13’), rez. Andrzej Gosieniecki (TvSFA Poznań)

"Małpa w kąpieli” Aleksandra Fredry to bajka z morałem, czyli opowieść o tym, że bezmyślne naśladowanie innych, zawsze prowadzi do śmieszności…

Zabawna opowieść o małpie, która pomimo wszelkich prób upodobnienia się do człowieka pozostaje sobą… Małpa biega po ulicach, płata figle i psoty, w końcu ukrywa się w pudle na kapelusze i wraz z panią dostaje się do pokoju hotelowego. Tam podgląda panią w kąpieli i gdy ta wychodzi, małpa zaczyna ją naśladować. Odkręca kurki z wodą, leje płyn do kąpieli, pływa, nurkuje. Jednak wody jest coraz więcej, a z prysznica leci ukrop. Przestraszona małpa, z poparzonymi łapami ucieka przez okno. Film na motywach bajki Aleksandra Fredry.