EnergaCAMERIMAGE - "Nie jestem twoim murzynem"

W sobotę, 10 listopada rusza w Bydgoszczy 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Tegoroczną nowością programu będzie pasmo filmowe przygotowane przez Naczelną Radę Adwokacką pn. “Na straży naszych praw”.

Pretekstem do utworzenia przeglądu jest obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej, ale organizatorzy mają nadzieję, że względu na swój uniwersalny przekaz, wpisze się on na stałe w program imprezy.

Celem przeglądu jest pobudzenie do wciąż aktualnych pytań o kondycję wartości obywatelskich we współczesnym świecie. Rozważanie tych problemów staje się szczególnie istotne w dobie kryzysu demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, u którego podstaw leży dziś kryzys szeroko rozumianego zaufania społecznego.

Wybrane filmy zadają pytania o rolę i zaangażowanie adwokata oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych w obronę praw jednostki przed nadużyciami władzy czy wielkich korporacji finansowych. Pomysłodawcy chcą, by przegląd stał się inspiracją do dyskusji o godności człowieka, która leży u podstaw wszelkich praw indywidualnych, i która stanowi niewyczerpane źródło inspiracji oraz atrakcyjnych filmowych tematów. Tak jak adwokaci często przeglądają się w emocjach swoich klientów, tak twórcy filmów przeglądają się w emocjach widzów swoich filmów.

Z kolei obsypany nagrodami dokument "Nie jestem twoim murzynem"“ to historia następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół pisarza Jamesa Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Reżyser Raoul Peck w nominowanym do Oscara filmie opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA.

NA STRAŻY NASZYCH PRAW – Program

14.10, Środa

Opera Nova, ul. Focha 5

22.45, Uroczysta inauguracja cyklu: “The Children Act”, reż. Richard Eyre, zdj. Andrew Dunn, UK 2017, 105’

15.11. Czwartek

Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12

21.00, “Sweet Country”, reż.Warwick Thornton, zdj. Dylan River, Warwick Thornton,

AU 2017, 110’

16.11. Piątek

Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy, ul. Nowy Rynek 5

10.00, XIV Forum „X Muza a Temida” - panel poświęcony prawu autorskiemu, wstęp

wolny, obowiązują zgłoszenia (formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScjHYc5doUXgOp9cERA-t_vtSvfrbgD7cfpwutZyDkNijAiTQ/viewform)

Kino Orzeł

17.30, “Roman J. Israel, Esq.”, reż. Dan Gilroy, zdj.Robert Elswit, USA 2017, 122’

“Jak prawo inspiruje filmowców? “ - dyskusja z udziałem adw. Jacka Dubois,

adw. Andrzeja Malickiego oraz twórców filmowych po pokazie

21.15, “Nie jestem twoim murzynem”, reż. Raoul Peck, zdj. Henry Adebonojo, Bill

Ross, Turner Ross, Belgia / Francja / Szwajcaria / USA 2016, 93’