O’Hamsters - ukraiński Irish punk w Estradzie

Irlandia ze Wschodu

Jeżeli umieścisz linijkę na mapie Europy i narysujesz prostą linię od Ukrainy do Irlandii, Polski nie da się ominąć. Kijowski zespół O’Hamsters, grający Irish punk, do Irlandii na razie nie jedzie. Natomiast chłopaki przywiozą porządną dawkę irlandzkiego drive’u do Bydgoszczy, gdzie 19 listopada zagrają koncert w ramach swojej trasy europejskiej.

Skąd w Kijowie wziął się Irish punk? Chyba przez jakiś dowcip losu, przynajmniej sami O’Hamsters śpiewają, że prawdziwym Irlandczykiem można się urodzić wszędzie, nie tylko w Irlandii. Koniec końców, kto powiedział, że irlandzką muzykę powinni grać wyłącznie Irlandczycy? Dość stereotypów!

Kulturowe stereotypy, i w ogóle stereotypy, to rzecz nie dość że nudna, ale też niebezpieczna. Przez pryzmat stereotypów nie da się rozpoznać prawdziwego oblicza czego- lub kogokolwiek, ponieważ zamiast odzwierciedlać obraz, stereotypy pokazują jedynie jego wizję, do tego narzuconą oraz często daleką od rzeczywistości. Tym przyjemniejsze jest burzenie stereotypów! Kijowscy Irishpunkowcy O’Hamsters to nie tylko odjechany drive i przednia zabawa, ale też pewnego rodzaju koncentrat antystereotypów na temat ukraińskiej muzyki rockowej oraz współczesnej kultury ukraińskiej.

Przybywajcie, słuchajcie, pogujcie, śpiewajcie i rozkoszujcie się!

Ірландія зі Сходу

Якщо покласти лінійку на карту Європи та провести пряму лінію з України до Ірландії, Польщу оминути неможливо. Київський гурт O’Hamsters, котрий грає у стилі Irish punk, до Ірландії поки що не їде. Замість цього він привезе добрячу порцію ірландського драйву до Бидгощі, де 19 листопада зіграє концерт у рамках європейського туру. Звідки у Києві Irish punk? Мабуть, жарт долі, принаймні, самі O’Hamsters так і співають, що справжнім ірландцем можна народитися будь-де. Зрештою, хто сказав, що ірландську музику мають грати лише ірландці? Досить стереотипів!

Культурні стереотипи, та й взагалі стереотипи — річ дуже нудна та до того ж досить небезпечна. Крізь призму стереотипів неможливо розгледіти справжнє обличчя будь-чого чи будь-кого, адже замість реальної картини стереотипи показують лише уявлення про неї, до того ж часто нав’язане та далеке від дійсності. Тим приємніше їх руйнувати! Київські ірландські панки O’Hamsters – це не просто шалений драйв та відрив, це ще й своєрідний концентрат антистереотипів про українську рок-музику і сучасну українську культуру взагалі.

Приходьте слухати, слемитися, підспівувати та насолоджуватися!