Festiwal Literatury PRZECZYTANI: Wokół zderzeń filozofii i literatury

Marcin Rychter – filozof, tłumacz, eseista, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, członek redakcji kwartalnika „Kronos”. Przekładał książki i eseje takich autorów jak: Chareles Taylor, Ray Brassier, W.C. Guthrie, Graham Harman, Jonathan Lear, Stefan Themersson i wielu innych. Interesuje się głównie filozofią kultury, w szczególności wpływem przemian technologicznych na zjawiska społeczne i procesy kulturowe.

Krzysztof Hoffmann (1983) – krytyk literacki, tłumacz, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jest redaktorem w „Czasie Kultury” i sekretarzem redakcji w „Przestrzeniach Teorii”. Opublikował monografię o twórczości Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Dubitatio (2012).

----------------

Festiwal literacki z takimi gośćmi jak Grzegorz Wasowski, Jacek Dehnel i Olga Tokarczuk tworzony przez nastolatków? Możliwe? Ano możliwe!

Tacy są właśnie Przeczytani, których program tworzą licealistki i licealiści z VI LO w Bydgoszczy. MCK jest producentem tego wydarzenia.

Przeczytani to kilka dni fascynujących spotkań z mistrzyniami i mistrzami słowa pisanego oraz warsztatów, na których możecie poznać tajniki sztuki pisania książek.

To jedyne takie przedsięwzięcie w skali kraju, które w całości jest programowane przez młodzież: to oni wybierają i zapraszają gości, prowadzą spotkania z pisarzami i wybierają tematy warsztatów. Wbrew stereotypowym opiniom o gustach literackich młodych ludzi na festiwalu nie goszczą modowe blogerki czy nieudolnie kopiujący schematy sagi “Zmierzch” fantaści, ale najważniejsi pisarze naszej współczesności.

Na Przeczytanych gościli już m.in. Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Magdalena Tulli, Grzegorz Wasowski, Robert Makłowicz, Filip Springer, Marek Bieńczyk, Mariusz Szczygieł, Marek Krajewski, Jakub Ekier, Przemysław Czapliński i Jerzy Sosnowski.

- - -

Organizatorem Przeczytanych jest Stowarzyszenie Intelektualistów Niepokornych „Trickster”. Koordynatorem ze strony MCK jest Michał Tabaczyński, z kurator Pracowni Literatury i Nowych Mediów MCK. Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska.