ANIMOCJE: Teatr Improwizowany wymyWammy - "Improwizowane Spoilery"

Niepowtarzalny spektakl tworzony na oczach widzów i inspirowany zwiastunami filmów festiwalowych zabiera widzów w świat wyobraźni, absurdu, abstrakcji i humoru.

Teatr Improwizowany wymyWammy to pierwszy teatr impro w Bydgoszczy. Od siedmiu lat tworzy jedną z najprężniej działających scen impro w Polsce. Ma za sobą około 300 spektakli wystawionych zarówno w naszym mieście, w całym kraju, jak i za granicą. Wszystko to tworzone bez scenariusza, tu i teraz, przy współudziale widzów.

Improvisational theatre wymyWammy - Improvised Spoilers - an impro spectacle inspired by film trailers

The unique spectacle created live in front of viewers and inspired by the teasers of festival films. It takes the audience to the world of imagination, absurdity, abstraction and humor.

The Improvised Theater wymyWammy is the first impro theater in Bydgoszcz. For seven years, it has been one of the most dynamic Impro Scenes in Poland. wymyWammy performed about 300 shows, in our city, all over the country and abroad. All this is created with no script, here and now, with the participation of viewers.