ANIMOCJE: Spotkanie z Anną Apostolakis-Gluzińską

„Shrek”, „Epoka lodowcowa”, „Harry Potter” czy też Monika Geller z kultowych „Przyjaciół”, wszędzie tam słyszeliście głos Anny Apostolakis-Gluzińskiej. Ponad 500 ról w animacjach, grach, serialach i filmach fabularnych czyni z niej jedną z najważniejszych gwiazd polskiego dubbingu. Artystka była też reżyserką polskiego dubbingu w kilkudziesięciu filmach i serialach.

Nic dziwnego, że w roku 2019, właśnie do niej trafi Nagroda za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, przyznawana przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. Bydgoski festiwal jest jedynym w Polsce wydarzeniem, honorującym gwiazdy tej sztuki.

Jej głos jest doskonale znany polskim miłośnikom animacji. Anna Apostolakis-Gluzińska urodziła się 26 kwietnia 1961 roku w Warszawie. Ukończyła Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (zamiejscowy wydział warszawskiej Akademii Teatralnej).

Najwyższej próby profesjonalizm i umiejętność wcielania się w skrajnie różne postaci, połączone z charakterystyczną barwą głosu sprawiły, że artystka w sztuce dubbingu osiągnęła niekwestionowane mistrzostwo. Świadczy o tym imponujący dorobek zawodowy - Anna Apostolakis-Gluzińska ma na koncie ponad 500 ról.

Karierę dubbingową rozpoczęła w połowie lat 90. XX wieku. W 1994 zadebiutowała jednocześnie w filmie fabularnym Beethoven II oraz w roli Moniki Geller w polskiej wersji znanego na całym świecie serialu Przyjaciele. Już trzy lata później przyszedł debiut w dubbingu gier komputerowych. Tutaj pierwszą rolą naszej laureatki był występ w grze Atlantis: Zapomniane opowieści.

Wśród ponad pół tysiąca ról dubbingowych należy wymienić udział w największych produkcjach animowanych. Głos aktorki słyszymy w takich filmach jak Shrek, Epoka lodowcowa, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Charlie i fabryka czekolady, Hotel Transylwania, Piękna i Bestia, Magiczna zima Muminków, Kraina Lodu. Przygoda Olafa, Król lew II, Uniwersytet Potworny czy Zwierzogród”

Swego głosu użycza także w grach komputerowych. Dubbingowała postaci w takich grach jak Wojna krwi. Wiedźmińskie opowieści, Diablo III: Reaper of Souls, Harry Potter i Insygnia Śmierci, część II, Star Wars: Battlefront II czy Wiedźmin.

Apostolakis-Gluzińska jest także cenioną reżyserką dubbingu. Wyreżyserowała dubbing w kilkudziesięciu filmach i serialach, by wymienić Koralinę i tajemnicze drzwi, Karate Kid, Shrek forever, Niesamowity Spider-Man, Cudowny chłopak, Był sobie pies, „Megamocny, Annie, Niania i wielkie bum, 3 części Bella i Sebastian. Obecnie reżyseruje m.in. uwielbiany przez dzieci serial Psi Patrol, w którym użycza głosu Marshallowi, oraz Tomek i Przyjaciele – również hitowy serial dla najmłodszych.

Aktorka występuje też w Teatrze Polskiego Radia i pracuje jako lektorka. Prywatnie ma syna Wita, który także jest aktorem dubbingowym.

Shrek, Ice Age, Harry Potter, and Monica Geller from famous Friends – all these are examples where you could hear Anna Apostolakis Gluzińska’s voice. More than 500 roles in animations, games, TV series and feature films make her one of the most important stars of polish dubbing. The artist was also a dubbing director of up to several dozen films and TV series.

It is not surprising that in 2019 it is going to be her to receive an Achievement in Dubbing Award granted by Animocje Festival, who is an only festival in Poland awarding celebrities from that branch of art.

Her voice is well-known to Polish animation lovers. She was born April 26, 1961 in Warsaw. She graduated from Department of Puppetry Arts from Theatre Academy in Warsaw (located in Bialystok).

The finest form of professionalism and the skill of taking up various roles, when attached to a characteristic timbre of her voice is what made the artist an unquestionable master of the dubbing. The greatest certificate of that are the 500 roles she has on her portfolio.

Her dubbing career started in 1990s. In 1994 she debuted in both a feature film Beethoven II and as Monica Geller’s Polish voice in worldwide admired Friends. Only three years later she debuted in the world of video games. There, her first role was in Atlantis: The Lost Tales.

She pa in the biggest animated productions: Shrek, Ice Age, Harry Potter and the Philosopher’s Stone, Charlie and the Chocolate Factory, Hotel Transylvania, Beauty and the Beast, Moomins and the Winter Wonderland, Olaf‘s Frozen Adventure, The Lion King II, Monsters University, Zootopia, Zootropolis.

Her voice can also be heard in video games. She dubbed characters in such games like Thronebreaker: The Witcher Tales, Diablo III: Reaper of Souls, Star Wars: Battlefront II or The Witcher.

Anna Apostolakis-Gluzińska is an appreciated dubbing director as well. She directed dubbing in a several dozen feature films and TV series, to name just a few: Coraline and the Secret Door, Karate Kid, Shrek Forever, The Amazing Spider-Man, Wonder, A Dog’s Purpose, Megamind, Annie, Nanny McPhee and Big Bang, Bella and Sebastian. Currently she is working as a dubbing director on the kids production Paw Patrol, in which she gives voice to Marshall, and Thomas & Friends – also a hit production for children.

As an actress and lector she appears in the in the Polish Radio and Television Theatre. She has a son, Wit, who also is dubbing actor.