ANIMOCJE: Przegląd animowanych dokumentów z Rising of Lusitania

Historia animowanego dokumentu (animadoc) zaczęła się 100 lat temu, wraz z premierą propagandowego filmu Winsora McCaya "Zatopienie Lusitanii" (1918). Od tamtego czasu w każdej dekadzie mamy przykłady tego – dla jednych wciąż kontrowersyjnego, a dla innych inspirującego i niezmiernie fascynującego – połączenia pozornie stojących w sprzeczności pojęć: animacji i dokumentu. W ostatnich latach animadoc stał się niezwykle popularny, czego dowodem może być chociażby pojawienie się festiwalu poświęconego wyłącznie temu gatunkowi: Rising of Lusitania – AnimaDoc Film Festival w Liverpoolu. To właśnie filmy z tego festiwalu zobaczymy w ramach przeglądu.

The history of animated documentary (animadoc) started 100 years ago, along with the premiere of Winsor McCay’s propaganda movie "The Sinking of the Lusitania" (1918). Since that time, in every decade we have examples of what for some is still controversial, and for others – inspiring and very fascinating – the combination of the seemingly contradictive terms: animation and documentary. In recent years, animadoc has become very popular, which can be confirmed by the emergence of a festival dedicated exclusively to this genre: Rising of Lusitania - AnimaDoc Film Festival in Liverpool. The projection will feature movies from this festival.

W programie:

32-Rbit (Niemcy, Meksyk 2018, 7’45”), Víctor Orozco Ramírez

Las del Diente (Hiszpania, USA 2018, 05’28”), Ana Pérez López

Little Boy (Norwegia 2018, 5’), Kristian Pedersen

OBON (Niemcy 2018, 15’), Andre Hörmann, Samo (Anna Bergmann)

Life of Death (Indonezja 2018, 5’22”), Bryan Arfiandy i Jason Kiantoro

The Children Of Concrete (Francja 2017, 06’42”), Jonathan Phanhsay-Chamson

The Driver Is Red (USA 2017, 14’37”), Randall Christopher

Travelogue Tel Aviv (Szwajcaria 2017, 6’), Samuel Patthey

Kurator pokazu: Piotr Kardas (ur. w 1984 roku w Łodzi) – pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA (2013–), Rising of Lusitania – AnimaDoc Film Festival w Liverpoolu (2019–), a także projektów: Animation Across Borders i O!PLA FOCUS ON POLAND (O!PLA ACROSS THE BORDERS). Inicjator i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Animacji CRAFT w Yogyakarcie (2017–). Koordynator polskiej edycji StopTrik International Film Festival (2016–). Kurator i juror na festiwalach filmowych (Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Włochy). Stale współpracuje z festiwalami i instytucjami kultury na całym świecie.

W latach 2003–2008 studiował filmoznawstwo i nowe media w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2007–2008 redaktor działu filmowego na portalu internetowym Reymont.pl. W latach 2008–2010 kierownik programowo-artystyczny i opiekun galerii w łódzkiej Kino-Galerii Charlie. W latach 2010–2011 związany z Se-ma-for Produkcja Filmowa (główny dystrybutor) oraz Fundacją Filmową Se-ma-for. Dyrektor programowy dwóch pierwszych edycji Se-Ma-For Film Festival (2010, 2011). Pomysłodawca, twórca koncepcji i dyrektor programowy Se-Ma-For European/Asian Express 2011 > Pekin/Madryt/Tokio/Paryż – projektu w ramach prezydencji Polski w Radzie UE (2011). Inicjator, kurator sekcji i koordynator konkursu animacji przy 2. MFF ARS INDEPENDENT w Katowicach (2012).

PIOTR KARDAS (1984), Independent Animator of the Animation World; initiator and director of ANIMATION ACROSS BORDERS (2012-), “O!PLA” ANIMATION FESTIVAL in Poland (2013-), Rising of Lusitania - AnimaDoc Film Festival in Liverpool, UK (2019-); Co-creator and programme director of CRAFT International Animation Festival in Yogyakarta (Java, Indonesia); coordinator of Polish chapter of StopTrik International Film Festival (2016-); curator, juror (Belarus, Brazil, Croatia, Germany, Italy, Norway, Poland, Romania, Serbia, Slovenia, Spain), initiator and coordinator of various cultural and artistic projects.

He studied Film Theory and New Media (University of Lodz). In 2010 - 2012 he working for Se-ma-for Film Production as a distributor and Se-ma-for Film Foundation as an initiator and coordinator of special events (i.a. Se-Ma-For European/Asian Express 2011: Beijing/Madrid/Tokyo/Paris) and a program director of two first editions of Se-Ma-For Film Festival (2010/2011). Initiator and coordinator of Animation Section & Competition at ARS INDEPENDENT International Film Festival in Katowice (2012) and SCARY PUPPETS & SEXY DOLLS (2010-), among others. In 2008 – 2010 he was a program director in one of the most famous arthouse cinema in Poland - Charlie Cinema. Permanently cooperates with several festivals and institutions all around the world.