ANIMOCJE: "Dom wilka", reż. C. León, J. Cociña (2018)

Młoda kobieta, Maria, ucieka z sekty założonej przez niemieckich fanatyków religijnych. Zaszywa się w domku na południu Chile, gdzie zostaje ciepło przyjęta przez jedynych lokatorów: dwie świnie. Niczym we śnie, dom reaguje na uczucia Marii. Zwierzęta powoli przeobrażają się w istoty ludzkie, azyl zmienia się w świat z najgorszego koszmaru. Ta animowana bajka to narzędzie indoktrynacji stworzone przez przywódcę sekty. Dom wilka inspirowany jest prawdziwą historią osady Colonia Dignidad.

Cristóbal León i Joaquín Cociña (oboje ur. w 1980 roku w Chile) pracują razem od 2007. Wspólnie z Nilesem Atallahem założyli firmę produkcyjną Diluvio. Oboje ukończyli Universidad Católica w Santiago, a León kształcił się także na Universität der Künste w Berlinie i w De Ateliers w Amsterdamie.

W swoich eksperymentalnych filmach Leon i Cociña na nowo interpretują religijne symbole i magiczne rytuały wywodzące się z tradycji Ameryki Łacińskiej. Łączą różne techniki: m.in. fotografię, rysunek, rzeźbę, taniec czy performance. Filmowy język poklatkowych dzieł Leóna i Cociñy wyróżnia się surowością; figurki z papier-mâché czy niewinnie wyglądające rysunki kontrastują z ciężarem poruszanych w filmach tematów, takich jak religia, seks czy śmierć.

León i Cociña to zdobywcy wielu nagród. Ich filmy miały swoje premiery na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Rotterdamie czy Locarno. Ich prace wystawiane były na biennale i w muzeach w krajach Ameryki Łacińskiej, a także m.in. w Whitechapel Gallery w Londynie, Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, KW w Berlinie, na Biennale w Wenecji w 2013 roku czy w ramach Art Basel Statements 2012 w Upstream Gallery w Amsterdamie. Pierwszy pełnometrażowy film duetu, "La Casa Lobo", powstawał jako wędrowna instalacja artystyczna o charakterze work in progress w muzeach, centrach kultury i galeriach sztuki. Światowa premiera filmu miała miejsce w 2018 roku w ramach sekcji Forum Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, zdobywając nagrodę Caligari.

Filmografia

2017 Viva Chillan: Una Crueldad Innecesaria (krótkometrażowy), Cristóbal León & Diego Lorenzini

2016 The Stepmother (krótkometrażowy), Cristóbal León & Joaquín Cociña

2012 The Andes (krótkometrażowy), Cristóbal León & Joaquín Cociña

2012 The Witch And The Lover (krótkometrażowy), Cristóbal León & Joaquín Cociña

2011 The Arc (krótkometrażowy), Cristóbal León & Joaquín Cociña

2011 The Temple (krótkometrażowy), Cristóbal León & Joaquín Cociña

2011 Father. Mother. (krótkometrażowy), Cristóbal León & Joaquín Cociña

2010 Weathervane (krótkometrażowy), Joaquín Cociña

2009 The Smaller Room (krótkometrażowy), Cristóbal León & Nina Wehrle

2008 Luis (krótkometrażowy), Joaquín Cociña, Cristóbal León & Niles Atallah

2007 Lucia (krótkometrażowy), Joaquín Cociña, Cristóbal León & Niles Atallah

2007 By Night In Chile (wideoinstalacja), Joaquín Cociña, Cristóbal León & Niles Atallah

Maria, a young woman finds refuge in a house in the south of Chile after escaping from a sect of German religious fanatics. She is welcomed into the home by two pigs, the only inhabitants of the place. Like in a dream, the universe of the house reacts to Maria’s feelings. The animals transform slowly into humans and the house becomes a nightmarish world. Inspired on the actual case of Colonia Dignidad, “The Wolf House” masquerades as an animated fairy tale produced by the leader of the sect in order to indoctrinate its followers.

Cristóbal León and Joaquín Cociña (both 1980, Chile) have been working together since 2007. They were educated at the Universidad Católica, Santiago de Chile. León also studied at UDK (Berlin) and De Ateliers (Amsterdam).

With their experimental films, Leon and Cociña create a new interpretation of the religious symbolism and magical rituals that are deeply rooted in the traditional culture of Latin America. For the production of their films they combine different techniques such as photography, drawing, sculpture, dance and performance. An unpolished cinematographic language characterizes the stop-motion films of León and Cociña. The papier mâché figures and innocent-looking drawings strongly contrast with the heavy topics such as religion, sex and death the films deal with.

León and Cociña have won numerous awards and their films have premiered at Rotterdam and Locarno among other international film festivals. Their work is frequently exhibited in museums and biennials in Latin America, but it has also been presented at venues such as the Whitechapel Gallery, the Guggenheim, KW Berlin, the Venice Biennial 2013 and Art Basel Statements 2012 with Upstream Gallery. Their first feature film, "La Casa Lobo", was produced as a nomadic work in process art installation in many different public locations like museums, cultural centers and art galleries. The world premiere of the film took place in 2018 as part of the Forum section of the International Film Festival in Berlin, winning the Caligari Award. Together with Niles Atallah, they founded the film production company Diluvio.

Filmography

2018 The Wolf House (animation, feature film), dir. Cristóbal León, Joaquín Cociña

2017 Viva Chillan: Una Crueldad Innecesaria (short video), dir: Cristóbal León & Diego Lorenzini

2016 The Stepmother (short fiction film), dir: Cristóbal León & Joaquín Cociña