Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Hajda Banda / Гайда Банда!

11. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej

Data:
23.03.2024 / Sobota
Godzina:
20:15
Miejsce:
sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp:
60 zł PLN

Opis wydarzenia

23 marca 2024, godz. 20.15 / sala kinowo-widowiskowa MCK

Hajda Banda / Гайда Банда!

Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia.

Dawne polki, oberki, pieśni i piosenki wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z archiwalnych nagrań oraz ze spotkań z mistrzami muzyki wiejskiej. W składzie zespołu słyszymy akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy. Jedyny na świecie “podlaski bigband” swoje inspiracje czerpie od takich twórców jak m.in. Wiera Grygoruk, Edmund Brożek, Stanisław V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów ”Żemerwa”.

24 lutego 2023 nakładem Karrot Kommando ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana “Hajda!”. Wydanie płyty wsparło ponad 120 fanów grupy w ramach zbiórki crowdfundingowej. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.  

Hajda Banda / Гайда Банда powstała w 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej. Mieszkający w Warszawie, Bielsku Podlaskim, Rybniku i Krakowie muzycy zespołu swoje doświadczenia gromadzą także w innych zespołach i projektach, takich jak Sw@da, Kapela Brodów, Orkiestra Taneczna Bonanza i Duality.

Skład:

Daria Butskaya – skrzypce, śpiew

Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew

Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy, śpiew

Paweł Iwan – cymbały, śpiew

Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa, śpiew

Bilety dostępne w kasie MCK i na www.bilety24.pl

Karnet festiwalowy w cenie 190 zł dostępny TUTAJ.