Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kapela Niwińskich

11. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej

Data:
21.03.2024 / Czwartek
Godzina:
19:00
Miejsce:
sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp:
30 zł PLN

Opis wydarzenia

21 marca 2024, godz. 19.00 / sala kinowo-widowiskowa MCK

Kapela Niwińskich

Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy oraz współpracujący z nimi m.in. Justyna Piernik, Jakub Mielcarek oraz Iga Wasilewska.

Zespół od lat jest aktywnym uczestnikiem sceny IN CRUDO, wykonuje muzykę tradycyjną polskiej wsi, kultywując lokalne maniery i tradycyjne repertuary wybranych mikroregionów Polski.

Zespół pielęgnuje rdzenny styl starej muzyki wiejskiej oraz jej brzmienie, aranżując, improwizując i ogrywając je w swoisty dla siebie sposób. Tworzą go badacze i praktycy muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki polskiej wsi, uczniowie wiejskich muzykantów i śpiewaczek, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej, a także muzycznych eksperymentów z pogranicza innych gatunków muzycznych.

Na Ethniesy przyjadą z nowym albumem pt. „Pogłosy” .

Koncert opracowany na bazie tego nowego jest muzyczną wędrówką ku źródłom polskiej muzyki tradycyjnej śladem trójmiarowego metrum oraz tempa rubato przenikającego wiejskie krajobrazy Centralnej Polski –Mazowsza i Kujaw.

To podróż w głąb czasu, ożywianie brzmienia i muzycznego pulsu dawnego świata wiejskiej muzykalności, to też spotkanie z muzyką naszych mistrzów – ludowych śpiewaczek i skrzypków urodzonych na początku XX wieku(min. Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, Józef Ciastek z Czermna, Piotra Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna).

Kapela sięgnęła po zapomniane repertuary Mazowsza i Kujawy zagrać je ponownie w nowych aranżacjach i kontekstach, wyrażając własnym językiem muzycznym to co w polskiej muzyce tradycyjnej ponadczasowe i piękne. W programie koncertu usłyszymy zarówno różne gatunki pieśni – liryczne, weselne, taneczne, przyśpiewki jak i żywiołową muzykę instrumentalną, głównie kujawiaki i mazowieckie oberki grane przez kapelę w składzie: dwoje skrzypiec, basetla lub kontrabas i baraban. Zespół pielęgnuje rdzenny styl starej muzyki wiejskiej oraz jej brzmienie, improwizując i ogrywając dawne motywy w nowy, swoisty dla siebie sposób.

Skład:

Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew

Justyna Piernik – śpiew

Agnieszka Niwińska – baraban, bęben obręczowy

Kuba Mielcarek – basetla, kontrabas

Iga Wasilewska – skrzypce

Bilet na koncert w cenie 30 zł do kupienia w kasie MCK i na bilety24.pl

Karnet festiwalowy w cenie 190 zł dostępny TUTAJ.