Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Kultura ProNatura” – zapraszamy do Starego Fordonu

Projekt KULTURA ProNATURA

Data:
08.08.2021 / Niedziela
Godzina:
12:00
Miejsce:
Stary Fordon, przy Synagodze (ul. Przy Bożnicy)
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Kultura ProNatura – zapraszamy do Starego Fordonu

Występy orkiestry „Dzieci kontra śmieci”, zabytkowa śmieciarka „Jelonek”, zwiedzanie Fabryki „VauPe” w Fordonie, a także wiele atrakcji związanych z ekologią – w niedzielę 8 sierpnia zapraszamy na kolejną odsłonę naszej akcji Kultura ProNatura. Tym razem spotkamy się w Starym Fordonie, przy Synagodze (ul. Przy Bożnicy). A przez całe wakacje pojawiać będziemy się w kolejnych dzielnicach Bydgoszczy, które dzięki nam i Wam zamieniać się będą w zielone i ekologiczne zakątki – czyli ZIELNICE.

Projekt Kultura ProNatura jest propozycją plenerowych wydarzeń skupionych wokół zagadnień ekologii, recyklingu, szacunku dla przyrody i pokory wobec natury w ramach idei zrównoważonego rozwoju. Projekt zainaugurowany został podczas Prologu Festiwalu Drums Fusion. Teraz czas na kolejne odsłony akcji.

W niedzielę, 8 sierpnia spotkamy się na przy Synagodze w Starym Fordonie. Towarzyszyć nam będzie Dziecięca Orkiestra Recyklingowa prowadzona przez Jacka Kwaśniaka, bydgoskiego perkusistę. Pod jego czujnym okiem dzieci samodzielnie stworzyły instrumenty perkusyjne z surowców wtórnych. Powstały z kartonów, butelek plastikowych, kawałków mebli, garnków, pudełek, puszek i wiader. I to właśnie na nich zagrają podczas koncertu.

W programie także mini-wykład historyczny, zwiedzanie Fabryki „VauPe” oraz konkursy dla dzieci z nagrodami.

Będzie można zobaczyć historyczną śmieciarkę z lat 70. Długo nieużywany pojazd marki Jelcz został odrestaurowany przez firmę ProNatura, która zdecydowała się przywrócić ją do życia pokazując jednocześnie sens działań recyklingowych. Poznamy też historię tego zabytkowego obiektu. Będzie można zrobić sobie przy niej zdjęcie.

Tym samym połączymy świetną zabawę z edukacją ekologiczną dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Będziemy także rozdawać Wam nasiona, a także zapraszać na zajęcia z tworzenia przedmiotów z odzysku.

Finał akcji odbędzie się 22 sierpnia w Wakeparku w Myślęcinku.

KULTURA PRONATURA

8 sierpnia 2021, godz. 12-14 – Stary Fordon, przy Synagodze (ul. Przy Bożnicy)

12.00 – 12.20 – koncert perkusyjny oraz warsztaty z robienia instrumentów ze śmieci
12.20-12.30 – konkursy dla dzieci
12.30 – 13.00 – budowa makiety z tektury „Miasto Tekturowego Króla” w tle mini – wykład historyczny,
13.00 – wycieczka do Fabryki „VauPe”

Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu Miasta Bydgoszcz.