Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Dźwięki spod igły – kolekcja fonograficzna p. Mańczaków: koncert Marynata Gypsy Trio i E. Czekały [Próba Dźwięku – Międzynarodowy Dzień Muzyki]

Data
Piątek, 11.10.2024
Godzina
18:00
Miejsce
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Bilety
Wstęp wolny


11 października 2024 (piątek) | godz. 18:00 | Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4 | wstęp wolny

Koncert w ramach Próby Dźwięku — cyklu koncertów z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki organizowanego przez Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO.

Wystawę Zbiorów Ewy i Adama Mańczków otworzy koncert Marynata Gypsy Trio i Emilia Czekała. W programie zespołu znajdą się standardy jazzowe oraz znane polskie piosenki utrzymane w stylistyce gypsy.

Emilia Czekała – śpiew
Natan Kosętka – skrzypce
Maciej Olesiński – gitara i śpiew
Marcin Grabowski – kontrabas

O kolekcji:

️️Podstawę zbiorów Działu Sztuki Pracowni Muzycznej stanowią zabytki pochodzące z Kolekcji Fonograficznej Ewy i Adama Mańczaków. Od 2005 roku, dzięki zakupom i darom, były one systematycznie włączane do zasobów Muzeum. Kolekcja nie jest jednolita i nie jest skierowana na konkretne firmy czy wytwórnie; raczej jest to zbiór różnorodnych obiektów, często przypadkowych. W zbiorze eksponatów fonograficznych znajduje się ponad 100 urządzeń do odtwarzania i nagrywania dźwięku. Najcenniejsze w tej kolekcji są fonografy – pierwsze działające urządzenia, które pozwalały zarówno na zapis, jak i na odtwarzanie dźwięku. Warto podkreślić, że na początku można było jedynie nagrać dźwięk, ale nie było możliwości jego późniejszego odtworzenia. Poza kompletnymi aparatami, w zbiorach Pracowni Muzycznej znajdują się także akcesoria fonograficzne oraz fragmenty mechanizmów napędowych i innych elementów związanych głównie z gramofonami.

Na płytach z kolekcji fonograficznej bydgoskiego Muzeum utrwalone są głosy wielu światowej sławy artystów – zarówno polskich, jak i zagranicznych, w tym takich jak Marcelina Sembrich-Kochańska, Władysław Florjański, Aleksander Myszuga, Enrico Caruso, Nellie Melba, a także Jan Kiepura i inni z późniejszego okresu.

Kolekcja obejmuje również kompozycje instrumentalne w wykonaniu solistów i orkiestr o światowej renomie, prowadzonych przez wybitnych dyrygentów. W naszych zbiorach znajdują się nagrania o zróżnicowanym repertuarze, w tym polonika patriotyczne, religijne, kolędy oraz płyty akustyczne z lat 1890-1920 i płyty „elektryczne” z okresu 1928-1959. W kolekcji można znaleźć wiele „perełek” fonograficznych, zarówno ze względu na firmę, wykonawcę, jak i zarejestrowane utwory.

Dopełnieniem zbiorów nagrań i aparatury nagrywająco-odtwarzającej są wydawnictwa muzyczne, szczególnie związane z przemysłem fonograficznym. Należą do nich przede wszystkim czasopisma specjalistyczne (z początków przemysłu fonograficznego), reklamy firm płytowych i wytwórni gramofonów, wycinki z gazet, pocztówki dźwiękowe, katalogi nagrań różnych firm, wydawnictwa nutowe, grafiki i fotografie o tematyce fonograficznej, a także pudełka na cylindry, albumy do płyt i kilkaset kopert do płyt.

WSTĘP WOLNY 

Chcemy, aby Twoje doświadczenie na wydarzeniu było jak najbardziej komfortowe. Jeśli potrzebujesz tłumacza języka migowego, opiekuna dla osoby o specjalnych potrzebach, lub masz inną potrzebę, daj nam znać

Zapraszamy do kontaktu:

Telefon: 52 32 55 545 (Sekcja SPLOT)

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK