'Internetowa rozgłośnia radiowa założona w 2010 roku przez grupkę pasjonatów radiowego rzemiosła. Radio Kultura to brak reklam, niszowe i wymagające menu muzyczne oraz stosunek do świata, który można by nazwać „lekko niedowierzającym”.
'
Internetowa rozgłośnia radiowa założona w 2010 roku przez grupkę pasjonatów radiowego rzemiosła. Radio Kultura to brak reklam, niszowe i wymagające menu muzyczne oraz stosunek do świata, który można by nazwać „lekko niedowierzającym”.
Ewenementem pośród innych stacji internetowych jest emitowany na żywo poranek „Z kawą przy mikrofonie”, podczas którego jego prowadzący – Szymon Andrzejewski i Marcin Szymczak – dostarczają słuchaczom ogrom informacji o tym, co dzieje się i dziać będzie w regionie bydgoskim i województwie kujawsko-pomorskim. W czasie tej audycji przeprowadzane są również wywiady z twórcami, artystami i działaczami społecznymi. Audycja poniedziałkowa w przeważającej części poświęcona jest muzycznym nowościom wydawniczym. Przez pięć dni roboczych audycji towarzyszy płyta tygodnia.
Materiały reporterskie, wywiady oraz zarchiwizowane audycje autorskie trafiają do zakładki Podcasty, która zawiera obecnie ponad 700 gotowych do odsłuchu lub pobrania nagrań i rozrasta się na bieżąco. Radio Kultura nie emituje reklam komercyjnych i nie zajmuje się tematyką polityczną, a lekki i dowcipny styl prowadzenia poranka stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych rozgłośni radiowych.
Audycje autorskie:
Centrum kultury? W naszym przypadku to nie jest wyłącznie nazwa administracyjna. Ani tym bardziej określenie lokalizacji na mapie Bydgoszczy. Zawsze chcieliśmy – i ta ambicja w nas nie wygasła – stworzyć miejsce, w którym schodziłyby się drogi miejskiej kultury. I drogi jej odbiorców, miłośników, użytkowników, koneserów, ale także: twórców, orędowników, propagatorów, organizatorów. Nie chcieliśmy być pępkiem lokalnego świata czy artystycznym salonem miasta, ale raczej połączeniem głównej ulicy (gdzie moglibyśmy się wszyscy spotykać) i dworca głównego (na którym witamy gości z Polski i świata oraz z którego w Polskę i świat ruszają nasi artyści).
Miejskie Centrum Kultury zarządza zespołem różnych placówek kulturalnych. Największą jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy na południe) ulokowany w pałacach – barokowym i neoklasycystycznym – rodów Mostowskich i Alveslebenów. ZPP dysponuje restauracją, prowadzi komfortowe usługi hotelowe oraz całoroczny program artystyczny. W Ostromecku można też obejrzeć unikatowa kolekcję fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. MCK zarządza także pracami Galerii Wspólnej, znajdująca się w kamienicy na Starym Mieście (ul. Batorego 1/3) oraz Barki Lemara, zacumowanej na Brdzie przy Rybim Rynku.
Ponadto MCK jest siedzibą Kina Orzeł, jedynego kina studyjnego w Bydgoszczy, które zapewnia stałą dawkę ambitnych propozycji filmowych, od filmów nagradzanych na festiwalach, przez dokumenty, na animacjach kończąc. Działalność Kina Orzeł to m.in. stałe cykle filmowe Akademia Kinomana, Małe Animocje oraz Wystawa na ekranie, pokazy przedpremierowe oraz spotkania z filmowcami.
Instytucja jest wydawcą „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” – najważniejszego informatora o kulturze miejskiej w Bydgoszczy. MCK prowadzi własne radio internetowe (Radio Kultura), dysponuje studiem nagraniowym (A/V Studio) umożliwiającym realizację profesjonalnych sesji płytowych. Jest też siedzibą jednej z najciekawszych w kraju grup filmowych – dokumentalnej Bydgoskiej Kroniki Filmowej koordynowanej przez nagradzanych w świecie filmowców Marcina Sautera i Macieja Cuske.