Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
MCK

Andrzej Pągowski – plakaty z muzyką w tle | Drums Fusion 2025

Data
Wtorek, 03.06.2025
Godzina
18:00
Miejsce
MCK
Bilety
Wstęp wolny

03 czerwca 2025, wtorek, godz. 18:00, MCK ul. Marcinkowskiego 12-14, wstęp wolny

Wernisaż wystawy Plakatów Andrzeja Pągowskiego

(wystawa potrwa do 31.08.2025)

Trzeciego dnia festiwalu Drums Fusion 2025 zapraszamy na otwarcie wystawy plakatów Andrzeja Pągowskiego, jednego z najsłynniejszych i najbardziej cenionych polskich grafików.

W ramach wystawy zaprezentujemy specjalnie wyselekcjonowany zestaw plakatów o tematyce muzycznej, wśród których znajdą się również prace dotąd nigdy niepokazywane publicznie.


Andrzej Pągowski – ur. w 1953 roku w Warszawie. Ukończył Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), gdzie studiował na Wydziale Plakatu w pracowni profesora Waldemara Świerzego – jednego z twórców Polskiej Szkoły Plakatu.

Od 1977 roku stworzył blisko dwa tysiące plakatów – publikowanych, drukowanych i wystawianych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego prace obejmują pełne spektrum tematyczne: od plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i komercyjnych, po plakaty muzyczne i kulturalne.

Oprócz plakatu Pągowski zajmuje się także ilustracją prasową i książkową, projektowaniem okładek płytowych, scenografią teatralną i telewizyjną, a także reżyserią filmów i wideoklipów. Jest autorem kilkudziesięciu murali, kilkunastu scenografii i setek portretów. Od kilku lat rozwija również działalność malarską, tworząc drukowane na płótnie kompozycje w technice digital print oraz portrety na zamówienie.

Twórczość Andrzeja Pągowskiego była wielokrotnie nagradzana. Jest laureatem kilkudziesięciu polskich i zagranicznych nagród, w tym kilkunastu prestiżowych wyróżnień na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles, gdzie zdobył m.in. sześć Złotych Medali oraz tytuł The Best of Show. Otrzymał również główne nagrody na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki nowoczesnej na świecie, m.in. w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Centrum Pompidou w Paryżu, San Francisco Museum of Modern Art, a także w licznych kolekcjach prywatnych. Jego słynny plakat do filmu „Uśmiech wilka” został uznany przez Metropolitan Museum of Modern Art za jedno ze 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej znajdujących się w zbiorach muzeum.

Za całokształt działalności artystycznej został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Medalem Edukacji Narodowej, tytułem Zasłużonego dla Warszawy.