Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Bydgoszcz Miasto Muzyki

Wadokyo Show

Data
Piątek, 08.08.2025
Godzina
17:00
Miejsce
Bydgoszcz Miasto Muzyki
Bilety
Wstęp wolny

08 sierpnia 2025, piątek, godz. 20:00, Galeria Wspólna i płyta Starego Rynku, udział w wydarzeniu bezpłatny

WADOKYO – Pulsujące dzieło sztuki pełne mocy, radości i pasji!

Zapraszamy o 20.00 na perkusyjne, japońskie show na płycie starego rynku! A przed tym, od 17.00 na towarzyszące wydarzenia tematyczne do Galerii wspólnej!

Bębny od zawsze były uniwersalnym językiem świata, który łączy całą ludzkość. Szczególną magię mają jednak te japońskie – to niemal czar, któremu nikt nie może się oprzeć. Głębokie, donośne dźwięki oraz archaiczne, potężne rytmy wielkich, drgających bębnów mówią same za siebie. W muzycznych tradycjach ludów świata trudno o większą siłę niż Taiko – starożytna japońska sztuka gry na bębnach. Żadne inne bębniarstwo nie angażuje tylu zmysłów jednocześnie.

Droga tego zespołu z Düsseldorfu rozpoczęła się w Japonii, a dokładnie w Takefu (prefektura Fukui), gdzie Frank Dubberke – założyciel i lider WADOKYO – postanowił nauczyć się gry na Taiko. Od tego czasu WADOKYO stworzyło swój własny, nowoczesny styl oparty na tej dalekowschodniej tradycji. Przez ostatnich 20 lat zespół odnosił sukcesy koncertując na różnych wydarzeniach i festiwalach, a także występując w radiu i telewizji w 25 krajach świata.

Ale to nie tylko dźwięk tych potężnych instrumentów tak porusza publiczność. To także pełna pasji, energetyczna natura wykonawców WADOKYO – ich dzika radość i całkowite oddanie, które wszędzie spotykają się z burzliwymi owacjami i entuzjazmem. WADOKYO to zespół performatywny innego rodzaju. Europejskie ensemble wykształcone w Japonii, które doskonale łączy światy i kultury.

„Taiko to dla nas puls życia – siła, która przenika każdego i wszystko.”

WADOKYO. Potężne. Dynamiczne. Pełne pasji.

Wydarzenia Towarzyszące:

– Prelekcje o kulturze Japońskiej i rynku muzycznym na wyspach
– Giełda Mang
– Stoisko z japońskimi winylami
– Japoński poczęstunek


Plan Dnia:

  • 17:00 – Wydarzenia Towarzyszące w Galerii Wspólnej
  • 20:00 – Wadokyo Show na Płycie Starego Rynku

Prelekcje:

  • „O tłumaczeniu mang i specyfice języka japońskiego” – Wojciech Gęszczak

Japońskie komiksy (manga) stanowią fenomen, który dotarł do Polski na fali popularności japońskich seriali anime. Pierwsze tłumaczenia mang na język polski zostały wydane w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Tłumacz japońskich komiksów o wieloletnim stażu opowie między innymi o swoich doświadczeniach związanych z przekładem mang. Oprócz zaprezentowania ciekawostek dotyczących tłumaczenia komiksów, przedstawi również pewne nieprzetłumaczalne niuanse języka japońskiego.

  • “O specyfice japońskiego rynku muzycznego” – Mateusz Łysiak

W ramach spotkania opowiadam o specyfice japońskiego rynku muzycznego, ze szczególnym uwzględnieniem płyt winylowych z lat 70. i 80. Skupiam się na tym, jak kontekst kulturowy, estetyka oraz sposób życia w Japonii wpłynęły na produkcję i odbiór muzyki. Podczas spotkania poruszam m.in. takie kwestie, jak:
– różnice brzmieniowe między japońskimi a zachodnimi wydaniami tych samych albumów,
– wpływ tradycyjnej kultury i estetyki na sposób produkcji muzyki,
– fenomen unikatowych, lokalnych wersji albumów zagranicznych artystów dostępnych tylko w Japonii.

Pojawią się też ciekawostki, np. w jaki sposób elementy teatru Kabuki przeniknęły do realizacji heavy metalowych płyt, czy jak kultura słuchania muzyki w Japonii wpływała na finalne brzmienie płyt winylowych i CD.

Inne atrakcje:

Giełda mang – weź ze sobą swoje mangi i wymieniaj się z innymi!

Sklep Origami Disc – stanowisko z japońskimi winylami
Origami Disc jest jedynym w Polsce internetowym sklepem poświęconym japońskim płytom winylowym. Japońskie płyty są uznawane za najrzadsze i najlepsze na świecie. W kolekcji Origami Disc znajdziecie płyty kultowych artystów jak: Pink Floyd, Miles Davis, The Beatles, David Bowie, czy Michael Jackson – większość z nich to pierwsze wydania. Obok zachodnich artystów, na kolekcję Origami składają się także soundtracki oraz płyty japońscy wykonawcy, tacy jak kultowa Mariya Takeuchi.

Japoński poczęstunek.


A wszystko to w ramach naszego projektu aplikacyjnego Drums / Roots / Inclusion

O