Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Blok krótkich metraży “Między okiem a uchem. Filmowo-dźwiękowe krótkie metraże” (53′)

9. Fonomo Music & Film Festival

Data:
15.10.2020 / Czwartek
Godzina:
18:45
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
10 zł PLN

Opis wydarzenia

15.10.2020 (czwartek), godz. 18.45

Blok krótkich metraży “Między okiem a uchem. Filmowo-dźwiękowe krótkie metraże”

„Polifonatura”, reż. Jon Vatne
Norwegia, 2019, 20 min

Cztery lata temu Eirik Havnes – muzyk, artysta i fanatyk dźwiękowych eksperymentów, rozpoczął pracę nad najambitniejszym projektem w swojej karierze. Wybrał się w epicką podróż, odkrywając przyrodę Norwegii i docierając na obszary twórcze, na które nie dotarł przed nim jeszcze nikt.
Film dokumentalny „Polifonatura” to opowieść o twórczych zmaganiach podczas komponowania wyjątkowej muzyki za pomocą innowacyjnych metod polegających na przekraczaniu ram czasu i przestrzeni. Widzowie biorą udział w procesie twórczym – od szczątkowego pomysłu, do gotowej symfonii, a czasem wszystko dzieje się w przysłowiowym mgnieniu oka.

„Rój”, reż. The McGloughlin Brothers (Kevin McGloughlin, Páraic McGloughlin)
Irlandia, 2020, 6 min

Rozwój i destrukcja wydają się kroczyć ramię w ramię, kiedy mowa o postępach ludzkości na ziemi. Celebrujemy zdolność człowieka do tworzenia wysublimowanego środowiska, które zamieszkujemy, a jednocześnie niepokoi nas cena, jaką za to płacimy. 
Łatwo tu poczuć się kimś obcym.
To opowieść o naszej planecie i o ludziach na niej żyjących. Roimy się. Zatrważająca skala naszego wpływu na planetę przedstawiona jest pod postacią pięknych i przerażających struktur rosnących wraz ze wzrostem populacji.
Muzyka i projektowanie dźwięku – Max Cooper.

„Muzyka na jedno mieszkanie i sześciu perkusistów”, reż. Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson
Szwecja, 2001, 10 min

Sześciu perkusistów bierze udział w dobrze zaplanowanym muzycznym ataku na przedmieścia. Starsze małżeństwo wychodzi ze swojego mieszkania, a wtedy zostaje ono przejęte przez perkusistów. Używając przedmiotów codziennego użytku, grają koncert składający się z czterech części: kuchni, sypialni, łazienki i salonu.
Perkusiści grają na wszystkim – od misek dla psów i kapci, po szczoteczkę do zębów i kuchenkę mikrofalową. Muzyka ukryta w artykułach gospodarstwa domowego tylko czeka, aby ją uwolnić.

„Życie jest piękne”, reż. Tadeusz Makarczyński
Polska, 1957, 11 min

Eksperymentalny film publicystyczny przeciwko nowej wojnie, która przyniosłaby zagładę ludzkości. Odkrywczy formalnie plakat antywojenny. Obrazy beztroskich, tłumnych zabaw reżyser dynamicznie zmontował z ujęciami ukazującymi okrucieństwa wojny.

“Migration”, reż. Fluorescent Hill (Mark Lomond, Johanne Ste-Marie)
Kanada, 2014, 6 min

Film przyrodniczy w klasycznym stylu, ukazujący zwyczaje migracyjne stada dzikich stworzeń.
Reżyserzy ukrywający się pod nazwą Fluorescent Hill są autorami niezwykłego filmu będącego połączeniem animacji z kinem aktorskim, w którym w ciepłą, radosną atmosferę amatorskich filmów rodzinnych wprowadzone zostają elementy fantazji i magii. „Migracja” opowiada historię wielkiego stworzenia, które spada z nieba w małym, niemal opustoszałym miasteczku. Jak co roku wędruje po okolicy, kierując się zwierzęcym instynktem, który ma mu pozwolić na powrót do domu.
Nakręcona w całości na taśmie Super 8 z elementami animacji komputerowej, „Migracja” jest opowieścią o tych właśnie stworzeniach, zbudowaną na czysto wizualnej narracji.

BILETY:
Karnet na cały festiwal: 60 zł
Bilet na blok filmowy: 10 zł

Bilety są dostępne na naszej stronie www.fonomo.pl lub poprzez platformę Going.